טמוקסיפן

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, הורמונליים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טאמוקסיפן היא תרופה המשמשת לטיפול בסרטן השד, לפני ואחרי הפסקת הווסת. החומר פעיל רק נגד סוגי סרטן שצמיחתם מגורה על ידי הורמוני מין נשיים הנקראים אסטרוגנים. טאמוקסיפן מסוגל להאיט את צמיחת הגידול ואפילו להביא לנסיגתו. מכיוון שלטאמוקסיפן יש השפעה אנטיאסטרוגנית ספציפית, תופעות הלוואי שלו על מערכות אחרות פחותות מאלה של תרופות נוגדות סרטן אחרות. עם זאת, התרופה עלולה לגרום נזק לעין אם נוטלים אותה במינונים גבוהים לתקופות ממושכות. כאשר משתמשים בתרופה זו לטיפול בסרטן שהתפשט לעצמות, היא עלולה לגרום כאב באזור הנגוע בתחילת הטיפול. סיבוך נדיר אך חשוב הינו פקקת בוורידים העמוקים של הרגליים.

תגובה עם תרופות אחרות: [גלולות למניעת הריון (המכילות אסטרוגנים)] עלולות להפחית את השפעת התרופה. [נוגדי קרישה]: בחולות המטופלות עם נוגדי קרישה, כמו וארפארין, ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון של נוגד הקרישה. [ברומוקריפטין] מעלה את ריכוז התרופה בדם. [תרופות ציטוטוקסיות כגון ציקלופוספאמיד, מתוטרקסאט, פלורואוראציל]: גורמות להיווצרות קרישים בדם, בנשים בגיל הבלות, המטופלות בטאמוקסיפן לסרטן השד.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום.טווח המינון: מבוגרים: 20-40 מ"ג ליום. לעיתים יש צורך בהגדלת המינון.תחילת השפעה: תופעות הלוואי עשויות להופיע תוך ימים, אך ההשפעות החיוביות מורגשות תוך 4-10 שבועות.משך השפעה: ההשפעה עשוייה להימשך שבועות אחדים לאחר הפסקת התרופה.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קחי מנה אחת עכשיו ודלגי על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: לא ניתן. עלול לגרום למומים קשים באברי המין של עוברים. על נשים המטופלות בתרופה זו, להישמר מהריון (D)הנקה: לא מומלץ להיניק בזמן השימוש בתרופה זו.תינוקות וילדים: לא ניתן .קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום סחרחורת.אלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: קיים סיכון של נזק לעין בשימוש ממושך עם מינונים גבוהים. ניטור: יש לבצע בדיקות תקופתיות של הראייה.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, ירוד (קטרקט), ראייה לקויה, פקקת ורידית (thrombosis), תסחיף ריאתי, מחלת דם, דימום לא מוסבר מהנרתיק, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות לוואי הן נדירות, ובדרך כלל אינן דורשות הפסקת הטיפול. בחילה, הקאה וגלי חום הן התגובות השכיחות ביותר. יש לדווח לרופא על כל דימום מן הנרתיק.

שמות מסחריים

טמוקסיפן טבע Tamoxifen Teva טבע