טולנאפטאט

שייך לקבוצת:
נוגדי פטריות
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טולנאפטאט היא התרופה הראשונה שהתגלתה כיעילה בטיפול מקומי נגד פטריות, והיא נמצאת בשימוש מ-1965. התרופה קיימת כמשחה, נוזל, תרסיס ואבקה ומשמשת לטיפול בפטרת (טינאה) של העור, אם כי יעילותה אינה משתווה לתרופות נגד פטריות הנלקחות דרך הפה. ניתן להגביר את יעילותה על ידי שילובה עם משחת חומצה סליצילית, המשפרת את הספיגה של טולנאפטאט. התרופה יעילה לטיפול במקרים מסוימים של פטרת כף הרגל (athlete's foot) ובבהרת השמש. לעומת זאת, היא אינה עוזרת בזיהומים פטרייתיים של הציפורניים. ניתן להשתמש בתרופה לתקופה ממושכת כדי למנוע הישנות של זיהומים אצל אנשים רגישים. תופעות לוואי הן נדירות, ובניגוד לתרופות אחרות נוגדות פטריות, טולנאפטאט בדרך כלל אינו גורם גירוי בעור או פריחה. לעיתים רחוקות עלול להופיע עקצוץ כאשר מרססים את התרופה על העור.

תגובה עם תרופות אחרות: אין.

מידע

אופן נטילת התרופה: אבקה, משחה, נוזל, תרסיס.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום.טווח המינון: מריחה על השטח הנגוע.תחילת השפעה: תוך יום-יומיים. עשויים לחלוף 2-6 שבועות עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה.משך השפעה: עד 12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: אין סיבה לדאגה, אך יש לקחת את התרופה מייד כשנזכרים.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם התסמינים נעלמו, הזיהום עשוי עדיין להיות קיים, והוא עלול לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין עדות לסיכון לתינוק המתפתח.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם, אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק.תינוקות וילדים: לא מומלץ לתינוקות עד גיל חודש.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור:

דווח לרופא במקרה של פריחה לאחר נטילת תרופה זו בעבר, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

נדיר להיתקל בתופעות לוואי עם טולנאפטאט. אם התרופה גורמת גירוי בעור יש להפסיק את הטיפול ולהיוועץ ברופא.

שמות מסחריים

תרופה נגד פטריות הרגל Athlete's Foot Balm ספריי נגד פטריות הרגל Athlete's Foot Spray פיטרקס Pitrex טבע