טטראהידרוזולין

שייך לקבוצת:
נוגדי גודש, תכשירים סימפאתומימטיים
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טטראהידרוזולין הוא מפחית גודש סימפאתומימטי, הנמצא בשימוש מ-1954. בצורת תרסיס לאף, התרופה מקילה על אף סתום בהצטננות, סינוסיטיס ודלקת אלרגית של האף. הפחתת הגודש במעברי האף נובעת מהיצרות כלי הדם באף. טטראהידרוזולין נמצא גם בטיפות עיניים שניתן לרכוש ללא מירשם רפואי. על ידי הצרת כלי הדם התרופה מקילה על האדמומית הנגרמת על ידי גירוי קל של העיניים. תופעות הלוואי נדירות כאשר משתמשים בטטראהידרוזולין לתקופות קצרות במינון המומלץ. עם זאת, שימוש ממושך עלול לגרום לגודש חוזר מוגבר עם הפסקת התרופה. טיפות העיניים גורמות לעיתים להרחבת האישונים - דבר הגורם טשטוש הראייה ורגישות לאור. תופעה זו שכיחה יותר אצל בעלי עיניים בהירות ואצל אנשים המרכיבים עדשות מגע. הערה: טיפות עיניים אינן זקוקות למירשם רפואי

תגובה עם תרופות אחרות: תרופות להורדת לחץ דם: טטרהידרוזולין עלול להפחית השפעה של תרופות אלו. עדיף להימנע משימוש בטטרהידרוזולין כאשר מקבלים טיפול תרופתי ליתר לחץ דם.
מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI): תרופות אלו עלולות להגיב בצורה מסוכנת עם טטראהידרוזולין ולגרום עלייה בלחץ הדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות עיניים ואף.
TETRAHYDROZOLINEתדירות וזמן נטילה: טיפות אף: כל 3-8 שעות. טיפות עיניים: עד 4 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: טיפות אף: 2-4 טיפות בכל נחיר לכל הזלפה. טיפות עיניים: 1-2 טיפות בכל עין לכל הזלפה. ילדים: מעל גיל 6 : טיפות אף: 2-4 טיפות בכל נחיר לכל הזלפה.תחילת השפעה: תוך 10 דקות.משך השפעה: 4-8 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים אם יש צורך. אין להשתמש יותר מפעם אחת ב-3 שעות.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות או בליעה של כמות גדולה מחייבות פנייה לייעוץ רפואי.

אזהרות

הריון: לא מומלץ בגלל האפשרות הנדירה של עלייה בלחץ הדם העלולה לסכן את התינוק (C)הנקה: לא מומלץ. התרופה עלולה לעבור לחלב אם, אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק.תינוקות וילדים: אין להשתמש בטיפות עיניים בשום גיל. השימוש בטיפות אף אינו מומלץ לילדים מתחת גיל שנתיים; מתחת לגיל 6 ניתן להשתמש רק בהשגחה רפואית.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: בשימוש בטיפות עיניים יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום טשטוש הראייה.אלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בתרופה מעל 5 ימים ללא ייעוץ רפואי.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, יתר לחץ דם, ברקית (glaucoma), זיהום בעיניים, מחלת עיניים, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

נדיר להיתקל בתופעות לוואי של טטראהידרוזולין כאשר נוטלים את התרופה במינון המומלץ. שימוש יתר עלול לגרום לגירוי מקומי ולהשפעות על הלב ועל מערכת העצבים המרכזית, כגון דפיקות לב, כאב ראש, תרדמה ואי שקט.

שמות מסחריים

וויו טיפות עיניים View דר פישר סטילה Stilla טבע וי-זולין V-Zoline ויטמד ויזין Visine פרומדיקו סטילה סינגלס Stilla Singles טבע איי ריליף Eye Relief ויטמד אזולין Azolin דר פישר