טטראציקלין

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, טטראציקלינים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טטראציקלין הוא בין האנטיביוטיקות הנפוצות בשימוש. שימושו השכיח ביותר הוא בטיפול ממושך בפצעי בגרות (אקנה). למטרה זו אפשר לקחת את התרופה דרך הפה או להשתמש בה באופן מקומי. התרופה יעילה בטיפול בסוגים מסויימים של דלקת ריאות, הכוללים דלקת ריאות הנגרמת על ידי פסיטאקוזיס או מיקופלאסמה. משתמשים בטטראציקלין גם לטיפול בדלקת לא ספציפית של השופכה. יש הנותנים את התרופה לאנשים הסובלים מדלקת סימפונות (ברונכיטיס) כרונית כדי למנוע או לטפל בזיהומים חיידקיים. אפשר לטפל עם טטראציקלין גם בזיהומים פחות שכיחים, כגון סוגים מסויימים של דלקת פרקים זיהומית, כולרה, גרענת (טראכומה), טיפוס הבהרות (ריקציוזיס), בורליה וברוצלוזיס. תופעות לוואי שכיחות הן בחילה, הקאה ושלשול. עלולות להופיע פריחות. נטילת התרופה על ידי ילדים או נשים בהריון עלולה לגרום לשינויי צבע בשיניים מתפתחות.

תגובה עם תרופות אחרות: [גלולות למניעת הריון]: טטראציקלין עלול להפחית את השפעתן. [ברזל ואבץ]: עלולים להפחית את היעילות של טטראציקלין. [פניצילינים]: טטראציקלין מפריע לפעולה הנוגדת-חיידקים של פניצילין. [נוגדי חומצה, ביסמות, כולסטיראמין]: אלה מפריעים לספיגת טטראציקלין ועלולים להפחית מיעילותו. [נוגדי קרישה הנלקחים דרך הפה]: טטראציקלין עלול להגביר את פעולתם. [דיגוקסין]: ב- 10% מהחולים, דיגוקסין הופך לבלתי פעיל במעי. טטראציקלין מעכב תהליך זה, מעלה את ספיגת דיגוקסין וגורם לעלייה בריכוזו בדם. [איזוטרטינואין]: מעלה שכיחות של תופעות לוואי כגון כאבי ראש, בחילות, הקאות, והפרעות בראייה. [סוכראלפאט]: מאט ספיגת טטראציקלין. מומלץ לקחת במרווחי זמן של שעתיים זה מזה.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות, משחת עור,משחת עיניים.תדירות וזמן נטילה: דרך הפה: 2-4 פעמים ביום, לפחות שעה לפני או שעתיים אחרי האוכל. לטיפול ממושך בפצעי בגרות אפשר לקחת מנה אחת ליום. תכשירים לטיפול מקומי: לפי ההוראות.טווח המינון: מבוגרים: זיהומים: 1-2 גרם ליום. פצעי בגרות: דרך הפה: 500 מ"ג - 1 גרם ליום.תחילת השפעה: 4-12 שעות. שיפור בפצעי בגרות ניכר רק לאחר 4 שבועות.משך השפעה: עד 12 שעות.תזונה: יש להימנע מאכילת מוצרי חלב שעה אחת לפני ושעתיים אחרי נטילת התרופה, מכיוון שאלה עלולים לפגום בספיגת התרופה.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום המקורי עשוי עדיין להיות קיים, והוא עלול לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: עלול לגרום להפרעה בהתפתחות השלד ולצביעת השיניים. לא מומלץ (D)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא מומלץ בילדים מתחת לגיל 12, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: "זיהום על" בחיידק עמיד לתרופה או בפטריה, פגיעה במח העצם או בכליה או בכבד ורגישות העור באזורים חשופים לשמש עלולים לנבוע משימוש ממושך. מומלץ להימנע משיזוף בזמן הטיפול ולבצע בדיקות דם לניטור תמונת הדם ותיפקודי הכבד והכליה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, תגובה אלרגית לאנטיביוטיקה מסוג טטראציקלין, זאבת אדמנתית (lupus), נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות לוואי מהתכשירים לטיפול מקומי הן נדירות. בנטילה דרך הפה התרופה עלולה לגרום לעיתים בחילה, הקאה או שלשול. תופעות נוספות כוללות זיהום על חיידקי או פטרייתי.

שמות מסחריים

רציקלין דרם Recycline Derm רקח