טימולול

שייך לקבוצת:
חוסמי בטא, חוסמי בטא לא סלקטיביים, תרופות לטיפול בגלאוקומה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טימולול שייך לקבוצת תרופות הנקראות חוסמי בטא. בארץ קיימת התרופה רק בצורת טיפות וג'ל לעיניים. התרופה משמשת לטיפול בסוגים מסויימים של גלאוקומה - לחץ תוך עיני מוגבר (בעברית: ברקית). בצורותיה האחרות, משמשת התרופה לטיפול ביתר לחץ דם, תעוקת חזה ומניעת התקפי מיגרנה. בטיפול בגלאוקומה, מפחית הטימולול את ייצור הנוזל בלשכה הקדמית ומשפר את הניקוז מהעין, ועל ידי כך מפחית את הלחץ התוך עיני. יש לזכור שגם טיפות העיניים נספגות לזרם הדם ועלולות לגרום לתופעות לוואי מערכתיות ולהגיב עם תרופות אחרות. לכן תמיד יש לציין את עובדת השימוש בטיפות עיניים כאשר נשאלים על נטילת תרופות.

תגובה עם תרופות אחרות: [תכשירים המכילים תרופות נוגדות-דלקת לא-סטרואידיות]: קיימים גם בטיפות עיניים. ייתכן ניגוד לפעולתו של טימולול. [אצטאזולאמיד]: תיתכן השפעה חיובית מצטברת על הורדת הלחץ התוך עיני. [תכשירים המכילים אטרופין]: ייתכן ניגוד לפעולתו. [חוסמי סידן כגון ניפדיפין, דילטיאזם ווראפאמיל]: יש להימנע משילוב זה כאשר תפקוד הלב אינו תקין. בחולים אלו, טימולול עלול להגביר את השפעתו של וראפאמיל ולגרום לירידה חדה מדי בדופק ובלחץ הדם. [סימטידין]: עלול להגביר את השפעותיו של טימולול. [סאלבוטאמול]: טימולול עלול להפחית את ההשפעה של סאלבוטאמול. [דיגוקסין]: שילובו עם טימולול וכן עם דילטיאזם או וראפאמיל, עלול להגביר את השפעתו על דופק הלב. [כינידין]: דווח על ירידה בקצב הלב וירידה חריפה בלחץ הדם. כינידין מעכב את פירוק טימולול וכך מגביר את פעילותו.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות עיניים, ג'ל לעיניים.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום.טווח המינון: טיפה אחת בכל הזלפה.תחילת השפעה: תוך דקות מספר.משך השפעה: 12-36 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא. הפסקתה עלולה להחמיר את המחלה.מינון עודף: טיפה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך במקרה שהוזלפה מנה גדולה יש ליידע את הרופא. במקרה שנבלעה מנה גדולה יש לפנות לחדר מיון.

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון טרם הוכחה. רצוי להימנע מהשימוש בשליש הראשון להריון (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש לדווח למרדים או למנתח לפחות שבועיים לפני הניתוח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של יתר לחץ דם, אי ספיקת לב (heart failure), אסתמה, פעילות יתר של בלוטת התריס, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות יותר הן כאב ראש וטשטוש הראייה. לעיתים נדירות ובמינונים גבוהים עלולים להופיע תסמינים של קוצר נשימה, דופק איטי וירידה חדה מדי בלחץ הדם.

שמות מסחריים

טילופטיק Tiloptic מרק וי-אופטיק V-optic ויטמד ניולול ג'ל Nyolol gel כצט