טי. פי. איי.
שייך לקבוצת:
תרופות להמסת קרישים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

החומר TPA (אלטפלאז - Alteplase) הינו אנזים המעורב בפירוק קרישי דם. הוא מופק באמצעות טכניקה של הנדסה גנטית, ומשמש להגבלת גודל הנזק לשריר הלב במקרים של אוטם. TPA מפרק את הקריש שנוצר באחד מכלי הדם של הלב ומביא לחידוש אספקת הדם אל שריר הלב. TPA ניתן בעירוי אל תוך וריד, או ישירות אל תוך עורק כלילי. כאשר משתמשים ב-TPA תוך שעות אחדות מההתקף, הוא עשוי להפחית באופן ניכר את הנזק לשריר הלב. בדרך כלל ממשיכים בעירוי שעות אחדות לאחר המסת ופיזור הקריש כדי למנוע היווצרות קריש נוסף, ולאחר מכן נותנים טיפול בנוגד קרישה. טי.פי.איי. משמש גם לטיפול בהפרעה בכלי הדם של המוח הגורמת לאוטם של המוח (שבץ מוחי). הטיפול ניתן רק אם אפשר להתחיל אותו תוך מספר שעות ספורות מהתחלת האירוע ולאחר שנשלל דימום במוח באמצעות טומוגרפיה ממוחשבת (CT). שימוש נוסף לתרופה זו הוא בחולים עם תסחיף ריאתי חמור הגורם לאוטם בריאה. כמו עם תרופות אחרות הממיסות קרישים, קיים סיכון של דימום פנימי עם TPA; דימום וסימנים כחולים באתר ההזרקה שכיחים. עם זאת, בהיותו חומר טבעי, TPA גורם פחות תגובות אלרגיות מאשר תרופות אחרות להמסת קרישים, כגון סטרפטוקינאז.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי קרישה]: קיים סיכון מוגבר לדימום כאשר לוקחים נוגדי קרישה יחד עם TPA. [תרופות ממיסות קרישים] מגבירות את הסיכון של דימום אם הן ניתנות יחד עם TPA.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: ניתן בעירוי מתמשך במשך שעות אחדות.טווח המינון: המינון נקבע באופן אינדיבידואלי לפי המצב והתגובה.תחילת השפעה: קריש הדם מתחיל להתמוסס ברגע שהתרופה מגיעה אליו. רובו של הקריש נמס תוך שעה.משך השפעה: השפעת התרופה חולפת דקות אחדות לאחר הפסקתה.תזונה: אין הגבלות.אחסון: תרופה זו לא מחזיקים בבית.מנה שנשכחה: תרופה זו ניתנת רק בבית חולים תחת השגחה רפואית קפדנית.הפסקת התרופה: הפסקת התרופה נעשית תחת השגחה רפואית, שעות אחדות לאחר פיזור הקריש.מינון עודף: לא סביר, מכיוון שהטיפול מנוטר בקפידה בבית החולים.

אזהרות

הריון: לא ניתן ב- 18 השבועות הראשונים להריון עקב סכנה להיפרדות השיליההנקה: משתמשים בתרופה זו רק כאשר חיי האם בסכנה.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: סיכון גבוה יותר של סימנים כחולים באתר ההזרקה.נהיגה: תרופה זו ניתנת באישפוז בלבד.אלכוהול: תרופה זו ניתנת באישפוז בלבד.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא משתמשים בתרופה זו לתקופה ממושכת. ניטור: תרופה זו ניתנת רק תחת השגחה קפדנית ביחידות לטיפול נמרץ.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, יתר לחץ דם, כיב עיכולי, ניתוח בחודש האחרון, גידול במוח, ארוע מוחי, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

קיים סיכון של דימום פנימי עם TPA. כל תופעות הלוואי מנוטרות בקפידה תחת השגחה רפואית.

שמות מסחריים

אקטילייז Actilyse טבע טי. פי. איי. TPA