טסטוסטרון
שייך לקבוצת:
אנדרוגנים, הורמוני מין
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טסטוסטרון הינו הורמון מין זכרי המיוצר על ידי האשכים בקרב גברים ובכמויות קטנות בשחלות בקרב נשים. הורמון זה ממריץ צמיחת עצמות ושרירים בקרב גברים ונשים כאחד, ומגרה התפתחות בקרב גברים. מחסור בטסטוסטרון עשוי להיגרם על ידי הפרעה באשכים או בבלוטת יותרת המוח. במצב זה אפשר לתת תוספות של טסטוסטרון סינתטי או כזה המופק מבעלי חיים, בהזרקה או דרך הפה.

נהוג להשתמש בטסטוסטרון להמרצת ההתפתחות המינית בקרב נערים בגיל ההתבגרות אשר התפתחותם המינית מתעכבת בגלל מחסור בהורמון זה. כמו כן התרופה עשויה לסייע בהגברת הפוריות בקרב גברים הסובלים מהפרעות ביותרת הכליה או באשכים.

יחד עם זאת, אין התרופה מגבירה את ייצור הזרע בקרב גברים עם אשכים תקינים. לגברים הסובלים מרמות טסטוסטרון נמוכות ניתן לתת תוספת של ההורמון באמצעות מריחת ג'ל המכיל טסטוסטרון. כמו כן, עדיין נעשה שימוש לעתים נדירות בטסטוסטרון לטיפול בסרטן השד. על אף כל האמור לעיל לטסטוסטרון מספר תופעות לוואי. כך, למשל, יש לבחור את המינון בזהירות יתרה כאשר נותנים תרופה זו להתפתחות מינית מאוחרת בקרב נערים מתבגרים, משום שטסטוסטרון עלול להפריע לצמיחה או להביא להתפתחות מינית מהירה מדי. כמו כן, בקרב נשים מינונים גבוהים של טסטוסטרון עלולים לגרום להעמקת הקול, לצמיחת יתר של שיער או לנשירת שיער
 אין להשתמש במקרה של סרטן תלוי-אנדרוגן או חשד לסרטן של בלוטת הערמונית (פרוסטטה) או של השד.

גבר שרירי ולידו הנוסחא הכימית של טסטוסטרון
תגובה עם תרופות אחרות:

הורמון ACTH או קורטיקוסטרואידים (משמשים לטיפול במצבים שונים כמו שיגרון, דלקת מפרקים, מצבי אלרגיה ואסטמה): טסטוסטרון עלול להעלות את הסיכון לאצירת מים , בייחוד אם הלב או הכבד אינם פועלים כראוי.
[נוגדי קרישה]: טסטוסטרון מגביר את השפעתן של תרופות אלה ויש להתאים את מינונן. [תרופות לטיפול בסוכרת]: מכיוון שטסטוסטרון מוריד רמת סוכר בדם, ייתכן שיהיה צורך להפחית את מינונן של תרופות אלה. טסטוסטרון עלול להגדיל את ההשפעה של אינסולין.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות, זריקות, ג'ל.תדירות וזמן נטילה: דרך הפה: פעם ביום: בהזרקה: כל 1-4 שבועות. ג'ל: יש למרוח פעם ביום (עדיף בבוקר) באזור הכתפיים, החלק העליון של הזרועות, ו/ או הבטן.טווח המינון: משתנה לפי צורת הלקיחה.תחילת השפעה: תוך 2-3 ימים.משך השפעה: דרך הפה ובהזרקה: 1-3 ימים. הזרקה של חומר לשחרור איטי: 3-4 שבועות. ג'ל: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: אין סיבה לדאגה, אך יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 3 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: לא ניתן (X)הנקה: לא ניתןתינוקות וילדים: לא ניתן לילדים קטנים. מינון מופחת בגיל ההתבגרות.קשישים: נדיר שיהיה צורך. סיכון מוגבר של בעיות בערמונית (פרוסטאטה) בגברים קשישים.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

שימוש ממושך בתרופה זו עלול לפגום בצמיחה אצל נערים מתבגרים. ניטור: דרושות בדיקות סדירות של השפעות הטיפול עם טסטוסטרון.
לאחר השימוש בחומרים הורמונליים כגון חומרים אנדרוגניים, נצפו מקרים של גידולים שפירים (לא סרטניים) וממאירים (סרטניים) בכבד.

הרופא שלך יבדוק בקביעות את הערמונית שלך ואת השד, במיוחד אם אתה קשיש. יש לבצע בקביעות בדיקות דם. הורמונים זכריים עלולים להגביר את ההתפתחות של סרטן הערמונית והגדלה של בלוטת הערמונית (הגדלה שפירה של הערמונית). 

ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת לב, קשיי השתנה, סוכרת, אפילפסיה (כפיון), נטילת תרופות אחרות, בעיות בקרישת הדם, הפרעות דימום, טרומבופיליה

תופעות לוואי

רוב תופעות הלוואי הקשות יותר מופיעות רק בטיפול ממושך בטסטוסטרון וניתן להקל עליהן על ידי הפחתת המינון. תופעות לוואי אלה עשויות לכלול קשיים בהשתנה וזקפה מוגזמת בקרב גברים וצמיחת שיער מוגברת, שינויים בקול והגדלת הדגדגן בקרב נשים.
תופעות לוואי נוספות הינן כאבי ראש, בחילות והקאות, שינויים בחשק המיני, כאבים בעצמות, אגירת נוזלים, שיעור יתר, התקרחות גברית, אקנה, הפרעות במאזן אלקטרוליטים בדם, התפתחות מינית מוקדמת, סגירה מוקדמת של פלטת הצמיחה בעצמות בקרב מתבגרים ודיכוי יצירה של תאי הזרע.(מצב הפיך).
אם טסטוסטרון ניתן בהזרקה, במקרים נדירים הטיפול עלול להוביל לסימנים ותסמינים כגון שיעול, קוצר נשימה, תחושת חולי כללית ,חולשה, הזעת יתר, כאבים בחזה, סחרחורת, תחושת נימול , או עילפון. תגובות אלו יכולות להתרחש במהלך או מיד לאחר ההזרקה והנן הפיכות. הטיפול הוא בדרך כלל תמיכתי כגון מתן תוספת חמצן. יש להזריק באיטיות רבה.

שמות מסחריים

טסטווירון דפו Testoviron Depot אגיס אנדרוג'ל Androgel כצט אנדרוקסון Androxon פרמהגון סוסטנון 250 Sustanon 250 פרמהגון טסטומקס Testomax פריגו נבידו Nebido באייר ישראל