טרבוטאלין
שייך לקבוצת:
אגוניסטים בטא אדרנרגיים , מרחיבי סימפונות, תכשירים סימפאתומימטיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טרבוטאלין, הנמצא בשימוש מ-1974, הוא מרחיב סימפונות סימפאתומימטי המרחיב את דרכי הנשימה הקטנות בריאות. משתמשים בו לטיפול ולמניעה של עווית הסימפונות המופיעה באסתמה, בדלקת כרונית של הסימפונות (ברונכיטיס) ובנפחת (אמפיזמה). אפשר לקחת תרופה זו בשאיפה, בטבליות או בסירופ, או בהזרקה - כאשר דרושה הקלה מיידית של קוצר נשימה. רעד שרירים, במיוחד בכפות הידיים, שכיח עם טרבוטאלין, ובדרך כלל חולף עם הפחתת המינון או עם הסתגלות הגוף לתרופה. בדומה לחומרים סימפאתומיטיים אחרים, תרופה זו עלולה לגרום עצבנות ואי שקט.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות סימפאותומימטיות] אחרות עלולות להוסיף להשפעות של טרבוטאלין, ובכך להגביר את הסיכון של תופעות לוואי. [חוסמי בטא וטרבוטאלין]: עלולים לעכב זה את השפעותיו של זה. [נוגדי דיכאון]: טרבוטאלין הניתן יחד עם נוגדי דיכאון עלול לגרום לחץ דם חמור. [מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: טרבוטאלין הניתן יחד עם תרופות אלה עלול לגרום עלייה חמורה בלחץ הדם. [תאופילין]: תיתכן ירידה בריכוז תאופילין בדם. יש להתאים מינון.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות לשחרור מושהה, סירופ, משאף, תמיסה לשאיפה.תדירות וזמן נטילה: טבליות, סירופ: 3 פעמים ביום; משאף: 4-6 פעמים ביום. בשאיפה יש לשאוף פעמיים עם מירווח של דקה בין שתי השאיפות.טווח המינון: מבוגרים: טבליות: 7.5-15 מ"ג ליום. ילדים: טבליות: גיל 3-7 שנים: 2.25-4.5 מ"ג ליום, גיל 7-12 שנים: 4.5-12 מ"ג ליום.תחילת השפעה: משאף: תוך כמה דקות. זריקה: תוך 6-15 דקות. טבליות, סירופ: תוך חצי שעה.משך השפעה: הזרקה: עד 4 שעות. טבליות, סירופ: 4-8 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור. אין לנקב או לשרוף את מיכל הארוסול.מנה שנשכחה: אין לקחת מנה שנשכחה. קח את המנה הבאה כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: ניתן להשתמש כאשר יש צורך בתרופה (B)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. רצוי לא להשתמש.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון .נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום רעד בכפות הידיים.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך עלול לגרום ירידה בהשפעות של טרבוטאלין. עם זאת יש לזכור שחוסר תגובה לתרופה עשוי להצביע על החמרת האסתמה, דבר הדורש התייחסות רפואית מיידית.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, יתר לחץ דם, סוכרת, פעילות יתר של בלוטת התריס, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי האפשריות כוללות רעד, עצבנות, אי שקט ובחילה. ניתן להפחיתן על ידי התאמת המינון. דפיקות לב וכאב ראש, הנובעים מגירוי הלב והצרת כלי הדם, הם תופעות לוואי נדירות.

שמות מסחריים

בריקלין Bricalin טבע טרבולין Terbulin ויטמד בריקלין טורבוהיילר Bricalin turbohaler טבע