כינידין
שייך לקבוצת:
נוגדי הפרעות בקצב הלב , נוגדי הפרעות בקצב הלב (Class Ia)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

כינידין, נגזרת של כינין המופק מקליפת עץ הכינין, הינה תרופה לטיפול בהפרעות בקצב הלב, המוכרת עוד משנות העשרים של המאה. שימושה העיקרי כיום הוא בשמירת קצב לב סדיר באנשים הסובלים מפרפור פרוזדורים, ומניעת הפרעות קצב בחדרי הלב. כמו הרבה תרופות אחרות המשמשות לטיפול בקצב הלב, תופעת הלוואי העיקרית שלה היא שהתרופה עצמה עלולה לגרום להפרעות מסוכנות בקצב הלב. כיום ממעטים להשתמש בתרופה זו, ומשתמשים יותר בתרופות אחרות, המשיגות אותן תוצאות חיוביות עם פחות תופעות לוואי.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי קרישה]: כינידין מגביר את השפעתן של תרופות אלה. [פנובארביטאל, פניטואין וריפאמפיצין]: מפחיתים את השפעתו של כינידין. [דיגוקסין]: כינידין מגביר את ההשפעות של דיגוקסין, לכן יש להוריד את המינון ולבדוק רמות בדם. [תרופות אנטיכולינרגיות אחרות ותרופות המרחיבות כלי דם]: תיתכן השפעה מצטברת על הלב. [חומרים המבסיסים את השתן]: תכשירים נוגדי חומציות, תיאזידים, אצטאזולאמיד גורמים להבססת השתן ולירידה בהפרשה של כינידין. [דילטיאזם, וראפאמיל, אמיודארון, סימטידין, קטוקונאזול, חוסמי בטא]: מעלים ריכוז כינידין בדם. [פרוקאינאמיד, האלופרידול, ניפדיפין]: כינידין מעלה את ריכוזם בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: טבליות: כל 6-8 שעות טבליות לשחרור מושהה: כל 8-12 שעות.טווח המינון: מבוגרים: 800 מ"ג - 1.6 גרם ליום.תחילת השפעה: תוך 3 שעות.משך השפעה: טבליות: 6-8 שעות. טבליות לשחרור מושהה: עד 12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים , קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. יש לנקוט באמצעי חירום במקרה של קשיי נשימה, פירכוסים, דפיקות לב או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: הבטיחות בהריון לא נקבעה. התרופה נחשבת יחסית בטוחה לשימוש בתקופת ההריון, אך מנות גדולות מדי עלולות לגרום לנזק בעצב הקרניאלי השמיני, להפלות וללידות מוקדמות. התרופה לבדה או בשילוב עם דיגוקסין, ניתנת בביטחה לטיפול בקצב לב מהיר של העובר מאז שנת 1930. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: יש צורך בהפחתת המינון.נהיגה: לא צפויות בעיות, אך יש לזכור שטשטוש הראייה הינה תופעת לוואי נדירה של התרופה.אלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: עלולות להופיע הפרעות בקצב הלב, דלקת כבד ותיסמונת דמויית זאבת מערכתית. ניטור: יש צורך בבדיקות תקופתיות של רמות התרופה בדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אי ספיקת לב (heart failure), חולשת שרירים, פריחה לאחר נטילת תרופה זו בעבר, זיהום חריף וחום, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות ביותר הן שלשול, בחילה והקאה. אם תופעות אלה קשות, יש צורך להחליף את התרופה. סחרחורת או דפיקות לב עשויות להצביע על מינון גבוה מדי ויש לדווח עליהן לרופא מייד.

שמות מסחריים

כינידין סולפאט Quinidine Sulphate רקח