כינין

שייך לקבוצת:
נוגדי קדחת
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

כינין, חומר המופק מקליפת עץ הכינין, הוא התרופה הראשונה נגד קדחת הביצות (מלריה). כיום השימוש בכינין אינו כה נפוץ בגלל תופעות הלוואי שלו (ראה להלן). עם זאת, משתמשים בכינין לעיתים לקדחת עמידה בפני טיפולים בטוחים יותר. בחלק מהמקרים נותנים כינין דרך הפה בשילוב עם תרופות אחרות. כינין ניתן במינונים נמוכים למניעת התכווצויות ליליות מכאיבות של הרגליים, וזהו למעשה השימוש העיקרי בו היום. בנוסף, משמש הכינין כחומר טעם במשקאות מרירים, כגון מי טוניק. במינונים הגבוהים הניתנים לטיפול בקדחת הביצות, כינין עלול לגרום צלצולים באוזניים, כאבי ראש, בחילה, איבוד השמיעה וטשטוש הראייה - קבוצת תסמינים הידועה בשם הרעלת כינין (cinchonism). במקרים נדירים התרופה עלולה לגרום לדימום תת עורי בגלל ירידה במספר טסיות הדם.

תגובה עם תרופות אחרות: [דיגוקסין]: כינין מעלה רמת דיגוקסין בדם. [נוגדי קרישה הנלקחים דרך הפה]: כינין עלול להגביר את פעולתן של תרופות אלה. [סימטידין]: תרופה זו מעלה רמת כינין בדם. [אצטאזולאמיד, מטפורמין]: תיתכן עלייה בריכוז כינין בפלסמה. [אסטמיזול]: מתן משולב אינו מומלץ. ריכוזו עלול לעלות בעקבות מתן כינין ולגרום לתופעות רעילות של הלב הבאות לידי ביטוי ברישום א.ק.ג. לא תקין ואף לדום לב. [מפלוקווין]: מתן משולב אינו מומלץ. עלול לגרום להופעת עוויתות ולהפרעה בתפקוד החשמלי של הלב הבא לידי ביטוי ברישום א.ק.ג. לא תקין. אם אין ברירה, יש לתת במרווחי זמן של 12 שעות זה מזה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, זריקות.תדירות וזמן נטילה: קדחת הביצות: כל 8 שעות (טבליות או זריקות); התכווצות שרירים: פעם ביום לפני השינה, או פעמיים ביום, אחרי ארוחת הערב ולפני השינה.טווח המינון: מבוגרים: קדחת הביצות: עד 1.8 גרם ליום. התכווצות שרירים: 200-300 מ"ג ליום.תחילת השפעה: קדחת: 1-2 ימים; התכווצויות: 2-3 שעות.משך השפעה: עד 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 4 שעות, דלג על המנה שנשכה וחזור ללוח הזמנים הרגיל.הפסקת התרופה: בטיפול בקדחת הביצות יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום המקורי עשוי עדיין להיות קיים והוא עלול לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי. בטיפול בהתכווצויות שרירים ניתן להפסיק את התרופה בביטחון כאשר אין בה צורך יותר.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. יש לנקוט באמצעי חירום במקרה של קשיי נשימה, פירכוסים, או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: לא ניתן. התרופה עלולה לגרום להפלה ולמומים לא הפיכים במבנה המוח, הלב, גפיים, פנים, לנזק בראייה ובשמיעה ועוד, בתינוק המתפתח. יש להיוועץ ברופא (X)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם, אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: טשטוש הראייה, תופעת לוואי לא שכיחה, עלולה לפגום בכושר הנהיגה.אלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות עם מינונים נמוכים הניתנים להתכווצויות ליליות של הרגליים.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, צלצולים באוזניים, דלקת עצב הראייה, חולשת שרירים, חוסר באנזים G6PD (רגישות לפול), מחלת לב, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

במינונים נמוכים אין לצפות לתופעות לוואי. במינונים הניתנים לטיפול בקדחת הביצות תופעות של הפרעות בשמיעה, כאבי ראש וטשטוש הראייה הן שכיחות יותר. עלולה להופיע בחילה.

שמות מסחריים

כינין סולפאט Quinine Sulphate רקח