כלורמפניקול (סינטומיצין)

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

כלורמפניקול חומר אנטיביוטי הנמצא בטיפות ומשחות עיניים ועור סינטומיצין, תרוצידין, פנימיקסין, תראולון, כלוראופטיק ותרופות נוספות.


יעיל לטיפול ב

כלורמפניקול (סינטומיצין, תרוצידין ועוד) המשמש לטיפול מקומי בדלקות ופצעים בעור, דלקות עיניים ודלקות אוזניים שנגרמים על ידי זיהומי חיידקים הרגישים לחומר זה.


הנחיות חשובות

אין להפסיק את הטיפול בטיפות או משחות שמכילות כלורמפניקול (סינטומיצין, תרוצידין ועוד) לפני הזמן, בהתאם להוראות הרופא, אפילו אם מרגישים טוב ואין תסמינים. אי השלמת הטיפול עלולה לגרום לחזרת הזיהום.


כלורמפניקול, סינטומיצין משחה לזיהומים בעור


מתי אסור להשתמש ב:

אין להשתמש בכלורמפניקול (סינטומיצין, תרוצידין ועוד) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל עצמו או למרכיבים האחרים של התרופה.

-אם אתם או בני המשפחה שלכם סובלים מבעיות במערכת הדם כמו אנמיה (חוסר דם), נטייה לדימום או בעיות אחרות.

-אין להשתמש בטיפות או משחות עיניים שמכילות כלורמפניקול לטיפול בדלקת עיניים עקב זיהום שנגרם על ידי פטריות, וירוסים לרבות הרפס סימפלקס או לאחר הוצאת גוף זר מהקרנית העין.
תגובה עם תרופות אחרות: יש לעדכן את הרופא לגבי שימוש בתרופות לדיכוי מערכת חיסונית ומח העצם וטיפות או משחות אחרות לטיפול בעיניים.

מידע

אופן נטילת התרופה: משחת עיניים, טיפות עיניים, משחת עור. תדירות וזמן נטילה: טיפות ומשחת עיניים - לפי הוראות הרופא. משחת עור - למרוח כמות קטנה 3-4 פעמים ביום. אם אין הטבה לאחר מספר ימי טיפול - יש לחזור לרופא.טווח המינון: בהתאם להוראות הרופא. תחילת השפעה: 1-3 ימים, תלוי במחלה.משך השפעה: 6-8 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.
טיפות עיניים יש לשמור בקירור, 2-8 מעלות.מנה שנשכחה: תכשירי עור, עיניים ואוזניים: יש לקחת מייד כשנזכרים. אין להשתמש במנה כפולה.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו, הזיהום עלול לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי. מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בכלוראמפניקול מבלי להיוועץ ברופא.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בתרופה זו עלול להגביר את הסיכון לירידה בתאי הדם ולנזק לראייה. באופן כללי, שימוש ממושך באנטיביוטיקה עלול להוביל להתפתחות חיידקים העמידים לתרופה ופטריות.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת דם, נטילת תרופות אחרות, הריון, הנקה, ליקוי בתפקוד מח העצם

תופעות לוואי

משחות וטיפות עלולות לגרום גירוי מקומי חולף. אם מופיעים צריבה, גרד, אדמומית, נפיחות, טשטוש ראיה (בטיפות ומשחת עיניים) או כאב - יש להפסיק את הטיפול ולפנות לרופא.


תופעות המחייבות פנייה מיידית לרופא: תגובה אלרגית, הכוללת: חום; פריחה; נפיחות בפנים, בשפתיים או בגפיים; פצעים בפה, כאב גרון שגורם לקושי בבליעה או נשימה.

במקרה של הופעת תסמינים הבאים: כאב גרון, חום ועייפות בלתי רגילה, דימום, רגשיות יתר חריפה, ירידה במספר תאי הדם - יש להפסיק את הטיפול ולדווח מיד לרופא מחשש לדיכוי מח עצם.

שמות מסחריים

כלוראופטיק Chloroptic טרדיס גת כלורפניקול Chlorphenicol רקח פניקול Phenicol ויטמד סינטומיצין Synthomycine אביק