כלורפניראמין

שייך לקבוצת:
נוגדי היסטמינים, נוגדי היסטמינים דור ראשון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

כלורפניראמין, תכשיר אנטי-היסטאמיני הנמצא בשימוש כבר מעל 30 שנה, משמש לטיפול במצבים אלרגיים כגון קדחת השחת, דלקת אלרגית של הלחמית, סרפדת ונפיחות אלרגית. הוא מופיע כמרכיב בתכשירים רבים המשמשים לטיפול בהצטננות והנמכרים ללא מירשם רופא. בדומה לאנטי-היסטאמינים אחרים, כלורפניראמין מקל על תסמינים אלרגיים בעור כגון גרד, נפיחות ואודם. כמו כן הוא מפחית נזלת, התעטשות ועיניים מגורות בקדחת השחת. יש לו פעילות אנטיכולינרגית קלה המדכאת הפרשת ליחה. ניתן להשתמש בכלורפניראמין גם למניעה או לטיפול בתגובות אלרגיות לעירויי דם או לחומר ניגודי בצילומי רנטגן, וכן כתוספת לזריקת אדרנאלין לטיפול בהלם אלרגי חריף (אנאפילאקסיס).

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית]: כל התרופות שיש להן השפעה כזו עלולות להגביר את ההשפעה המרדימה של כלורפניראמין. [בטאהיסטין]: נטילת תרופה זו יחד עם כלורפניראמין עלולה להפחית את ההשפעה של בטאהיסטין. [תרופות אנטיכולינרגיות]: כל התרופות שיש להן השפעות אנטיכולינרגיות, כולל תרופות מסויימות לפארקינסוניזם, עלולות להגביר את ההשפעות של כלורפניראמין. [פניטואין]: תיתכן עלייה בריכוזו בדם. עלולות להופיע תופעות של הרעלת פניטואין. יש להיזהר אם נותנים יחד.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, כמוסות, קפליות, סירופ,טיפות.תדירות וזמן נטילה: טבליות, נוזל: 3-4 פעמים ביום. טבליות לשחרור מושהה: כל 8-12 שעות; זריקות: לפי הצורך.טווח המינון: מבוגרים: דרך הפה: 4-24 מ"ג ליום; זריקה: עד 40 מ"ג ליום. ילדים: מעל גיל 7 שנים : 2-12 מ"ג ליום.תחילת השפעה: דרך הפה: תוך 60 דקות; בזריקה: תוך 20 דקות.משך השפעה: טבליות, נוזל, זריקה: 6 - 8 שעות. טבליות לשחרור מושהה: 10 - 14 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים , קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום תרדמה או ריגוש. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: הבטיחות אינה נבדקה בנשים בהריון. יש להתייעץ עם רופא.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם, אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום תרדמה.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעה המרדימה של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: השפעת התרופה עלולה לפחות בשימוש ממושך של שבועות או חודשים ככל שהגוף מתרגל. ניתן להתגבר על תופעה זו באמצעות מעבר לאנטי היסטאמין אחר.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אסתמה, ברקית (glaucoma), קשיי השתנה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

בטבלה למטה: ריגוש הוא אצל ילדים. תופעת הלוואי השכיחה ביותר של כלורפניראמין היא תרדמה. תופעות לוואי אחרות נדירות. חלק מהן, כגון יובש בפה, טשטוש הראייה, וקשיים בהשתנה נובעות מההשפעות האנטיכולינרגיות של התרופה. ניתן להקל על גירוי במערכת העיכול על ידי נטילת התרופה עם מזון או משקה.

שמות מסחריים

אהיסטון Ahiston טבע