לאמיבודין

שייך לקבוצת:
נוגדי נגיף HIV , נוגדי נגיף דלקת הכבד B
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לאמיבודין היא תרופה נוגדת נגיפים הפעילה במיוחד נגד הנגיף HIV הגורם לאיידס, ונגד אחד מנגיפי ההפטיטיס הגורמים לדלקת בכבד (נגיף דלקת הכבד B). שילוב של תרופה זו יחד עם תרופות אחרות המדכאות את הנגיף HIV (כמו זידובודין), מביאה לירידה בעומס הנגיפים בדם ולשיפור בתוחלת החיים ובאיכות החיים של החולים. כמו תרופות אחרות לטיפול בנגיף האיידס, שימוש בתרופה בודדת גורם לכך שהנגיף יהיה עמיד לתרופה לאחר מספר שבועות או חודשים, ועל כן נהוג לשלב יחד עם תרופה זו עוד תרופה אחת או יותר. כיום נבדקת היעילות של תרופה זו בדיכוי נגיפים אחרים, ובמיוחד בחלק מהנגיפים הגורמים לדלקת כבד (הפטיטיס). בחלק מהמחקרים נמצא כי תרופה זו יעילה מאוד בטיפול בחולים הסובלים מהפטיטיס זיהומית (B). לאמיבודין נסבלת היטב על ידי רוב החולים.

תגובה עם תרופות אחרות:

טרימתופרים-סולפאמתוקסאזול מעלה את הרמה של לאמיבודין בדם. לא נראה שהשפעה זו גורמת לבעיה קלינית. 

תרופות המגיבות עם קומביויר: (שילוב של לאמיבודין): קלריטרומיצין, אנטיביוטיקה (אם אתה לוקח קלריטרומיצין, קח את המנה שלך לפחות שעתיים לפני או אחרי שנטלת קומביויר), פניטואין, לטיפול באפילפסיה -  ספר לרופא שלך אם אתה נוטל פניטואין, תרופות (לרוב נוזליות) שמכילות סורביטול וסוכרים כוהליים אחרים (כגון: קסיליטול, מניטול, לקטיטול או • מלטיטול), במידה ונלקחות באופן קבוע. 

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות,כמוסות,תמיסה.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום, במרווח 12 שעות, או אחת ליום, את המינון היומי, בהתאם להמלצת הרופא.טווח המינון:

במשקל 25 ק"ג לפחות: 300 מ"ג ליום.

במשקל 20-25 ק"ג: 225 מ"ג ליום.

במשקל 14-20ק"ג: 150 מ"ג ליום.

תחילת השפעה: 8 - 12 שעות. ייתכן שיחלפו מספר שבועות עד שההרגשה החיובית תבוא לידי ביטוי.משך השפעה: 12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מיד כשנזכרים. קח את המנה הבאה כרגיל. הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, כמות הנגיפים בדם עלולה לעלות והתסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. ההשפעות של מנות עודפות גדולות אינן ידועות עדיין במלואן. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: בטיחות השימוש בהריון טרם נקבעה. יש להתייעץ עם רופא.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה טרם נקבעה. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש להפחית את המינון בהתאם למשקל.קשישים: לא צפויות בעיות מיוחדותנהיגה: לא צפויות בעיות מיוחדותאלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: התרופה נמצאת בשימוש רק זמן קצר, וההשפעות לטווח ארוך אינן ידועות עדיין. מהמחקרים שנעשו עד היום לא ניצפו השפעות מיוחדות בשימוש של שנה עד שנתיים.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות, תרופות המכילות סורביטול וסוכרים כוהליים אחרים, הנלקחות באופן קבוע

תופעות לוואי

רוב החולים סובלים את התרופה היטב. כאב ראש, כאב בטן ושלשול הן תופעות הלוואי השכיחות ביותר. בילדים נצפתה דלקת של הלבלב.
במהלך הטיפול תיתכן עליה במשקל וברמות השומנים והסוכר בדם. לעיתים זה קשור בתרופה, ויש לבדוק שינויים אלה.

שמות מסחריים

אפיביר Epivir גלקסו סמית קליין זפיקס Zeffix גלקסו סמית קליין למיבודין טבע Lamivudine Teva אביק