לנסופרזול (לנטון)

שייך לקבוצת:
מעכבי משאבת מימן
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לנסופרזול הינו חומר פעיל הנמצא בתרופות לנטון, לנסו ולנסופרזול טבע. לנסופרזול שייך לקבוצת מעכבי משאבת מימן PPI, תרופות שמפחיתות את ההפרשה של חומצת הקיבה.


יעיל לטיפול ב:

לנסופרזול מסייע לריפוי מחלות וכיבים בחלק העליון של מערכת העיכול ולמניעת החזרה שלהם, במיוחד צרבת וכיבים בקיבה או בתריסריון; דלקת הוושט עקב ריפלוקס קיבתי-ושטי; תסמונת זולינגר אליסון (Zollinger Ellison Syndrome); צרבת או כאב בבטן העליונה עקב חומציות יתר. 


בנוסף, לנסופרזול (לנטון) משמש לטיפול משולב עם אנטיביוטיקה בדלקת וכיב בקיבה או בתריסריון עקב החיידק הליקובקטר פילורי ( (Helicobacter pylori.
נטילה ממושכת של לנסופרזול (לנטון) משמשת גם לטיפול ולמניעת כיבים בקיבה ובתריסריון שעלולים להתפתח עקב טיפול נוגדי דלקת לא סטרואידליים (NSAID's)  אצל חולים בסיכון גבוה.

לנטון, לנסופרזול, חיידק הליקובקטר פילורי בקיבה


מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש בלנסופרזול (לנטון)במקרים הבאים:

-  רגישות לחומר הפעיל עצמו או למרכיבים אחרים בתרופה.

-  רגישות לתרופות נוספות מקבוצת מעכבי משאבות מימן.

-  אם אתם מקבלים טיפול בתרופה נלפינביר.

-  אם את בהריון או מניקה.תגובה עם תרופות אחרות: לנסופרזול (לנטון, Lanton) עלול לגרום לעיכוב ספיגת תרופות רבות בגלל שהוא מקטין את החומציות במערכת העיכול. כתוצאה מכך, ריכוז של תרופות הבאות בדם והשפעתן עלולות לרדת: גלולות למניעת הריון, פניטואין או קרבמזפין (לאפילפסיה), תאופילין, קטוקונאזול, אמפוטריצין, מטוטרקסט, תכשירי ברזל, דיגוקסין, וסוכראלפאט. מומלץ לקחת לאנזופראזול לפחות שעה לפני נטילת תרופות אלו.

דווח כילנסופרזול (לנטון, Lanton), כמו תרופות אחרות מקבוצת PPI's, עלול להפחית פעילות של קלופידוגרל, המשמש לעיכוב הצמתת טסיות דם. לכן, יש להמנע מנטילתם באותו הזמן. 

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות. אין ללעוס!תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: לרוב, 15-30 מ"ג ביום, אך במקרים מיוחדים אפשר גם 60-120 מ"ג ביום. תחילת השפעה: 30-90 דקות.משך השפעה: 18-24 שעות.תזונה: יש לקחת לנסופרזול (לנטון, Lanton) לפני האוכל, עדיף לפני ארוחת הבוקר. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק נטילת לנסופרזול (לנטון, Lanton) בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור. מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית של לנסופרזול (לנטון, Lanton) לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום תרדמה או ריגוש. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בלנסופרזול (לנטון, Lanton) בהריון. הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. הבטיחות לתינוק לא נקבעיה. מומלץ להימנע משימוש ממושך ובמינון גבוה בעת ההנקה.תינוקות וילדים: התרופה אינה מומלצת לילדיםקשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: נטילה ממושכת של לנסופרזול (לנטון, Lanton) תעשה רק בהמלצה ובמעקב של רופא מומחה.

שימוש ממושך עלול לגרום לירידה ברמות מגנזיום ושל ויטמין B12 בדם ובצורך בבדיקות מעקב.  

עלייה בסיכון לשברים בירך, שורש כף היד ובעמוד השדרה אצל אלו המטופלים במינונים גבוהים של לאנזופרזול או לאורך זמן (מעל שנה).


ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת דם, מחלת כבד, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות של לנסופרזול (לנטון, Lanton) כוללות בעיקר: עצירות, שלשול, בחילה, כאבי בטן, הקאה, סחרחורת, גרד או פריחה בעור . תופעות אלו נדירות וחולפות בדרך כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר.

 

יש להפסיק את הטיפול בלנסופרזול (לנטון, Lanton) ולפנות מיד לרופא במקרים הבאים:

תגובות אלרגיות, לרבות תגובה חמורה הכוללות נפיחות בשפתיים, בלשון ובגרון, פריחה, הרגשת עילפון וקשיי נשימה; אדמומיות בעור עם שלפוחיות או קילוף בעור, שלפוחיות חמורות או דימום בשפתיים, עיניים, פה, אף ואברי המין; 

בעיות בכבד כולל צהבת (עשוי לגרום להצהבת העור, שתן כהה ועייפות).

שלשול חריף שאינו מפסיק או המלווה בכאבי בטן עזים וחום.

הפרעות בקצב הלב או הדופק, דופק מואץ, דפיקות לב, רעד, פרכוסים או התכווצות או כאבי שרירים, התכווצות בגרון.

זיהום המלווה בחום והידרדרות קשה במצב הכללי (יש לשלול חוסר תאי דם לבנים בבדיקת דם).

שמות מסחריים

לנטון Lanton רפא לנסו Lanso תרו תעשייה רוקחית לנסופרזול טבע Lansoprazole Teva טבע