לאקטולוז

שייך לקבוצת:
תרופות משלשלות
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לקטולוז הוא חומר משלשל הנועד לטיפול בעצירות כרונית.
לקטולוז הוא נגזרת סינתטית של מולקולת סוכר גדולה. במעי הגס, הלקטולוז מפורק לחומצות אורגניות על ידי חיידקים המצויים במעיים. התוצר מושך מים ומגביר תנועתיות מעיים. ניתן לתת לחולה המרותק למיטה. מיועד גם לשימוש ארוך טווח.
בנוסף, משתמשים בלקטולוז למניעת הפרעות מוחיות הנלוות להפרעה חמורה בתפקוד הכבד, עקב יכולתו של לקטולוז להפחית את רמת האמוניה בדם. כיוון שלקטולוז פועל מקומית במעי ואינו נספג לדם, הוא בטוח יותר מכמה משלשלים אחרים. כאבי בטן וגזים הן תופעות הלוואי העיקריות של תכשיר זה.

תגובה עם תרופות אחרות: אין תגובות ידועות.

מידע

אופן נטילת התרופה: סירופ.תדירות וזמן נטילה: עצירות: 1-2 פעמים ביום. כישלון כבד: 3-4 פעמים ביום.טווח המינון: עצירות: 15-30 מיליליטר ביום. כישלון כבד: 90-150 מיליליטר ביום.תחילת השפעה: 12-48 שעות.משך השפעה: 6-24 שעות.תזונה: חשוב להרבות בשתיית נוזלים (עד 2 ליטר ליום).אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 4 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: בטיפול בעצירות ניתן להפסיק את התרופה כאשר אין בה צורך. בטיפול בכישלון כבד אין להפסיק את הטפול ללא ייעוץ רפואי.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. ההשפעות של מנות עודפות גדולות אינן ידועות עדיין במלואן. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין עדות לסיכון. התרופה לא גרמה למומים בחיות מעבדה (B)הנקה: אין עדות לסיכוןתינוקות וילדים: אין נסיון רב בשימוש בתרופה זו בילדים. יש להפחית את המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: אין בעיות מיוחדותאלכוהול: אין בעיות מיוחדותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בטיפול בעצירות אין להשתמש בתרופה זו יותר משבועיים בלי להיוועץ ברופא. בקשישים המשתמשים בתרופה זו יותר ממספר חודשים יש לנטר רמת מלחים בדם.ניטור:

דווח לרופא במקרה של חום גבוה, רגישות לגאלאקטוז בתזונה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

כאבי בטן וגזים שכיחים בימים הראשונים לנטילת התרופה. שלשול יכול להעיד על נטילת כמות גדולה מדי.

שמות מסחריים

לבולק Laevolac מגהפארם נורמס Normase ביו-אבניר אבילק Avilac פריגו