לבותירוקסין (אלטרוקסין, יוטירוקס, סינטרואיד)

שייך לקבוצת:
תרופות לבלוטת התריס
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לבותירוקסין (Levothyroxine) הוא חומר פעיל שנמצא בתרופות אלטרוקסין, יוטירוקס וסינטרואיד. לבותירוקסין מהווה תחליף להורמון שמיוצר באופן טבעי בבלוטת התריס במגוון מחלות שפוגעות בבלוטת התריס.


יעיל לטיפול ב

לבותירוקסין משמש לטיפול בתת פעילות של בלוטת התריס (היפותירואידיזם) ובמצבים אחרים של מחסור בהורמונים של בלוטת התריס.

הורמוני בלוטת התריס אינם מיועדים להורדה במשקל ונטילתם כשהרמה שלהם בגוף תקינה, לא תגרום להפחתה במשקל. 

בלוטת התריס, אלטרוקסין, סינטרואיד

קראו עוד:  מהי תת פעילות של בלוטת התריס והאם זה מסוכן?


הנחיות חשובות

יש להקפיד על נטילת התרופה בדיוק לפי הוראות הרופא, כיוון הגדלת המינון של לבותירוקסין (אלטרוקסין, יוטירוקס, סינטרואיד) על דעתך עצמך עלול לגרום לתופעות לוואי חמורות ואף מסכנות חיים.

אם אתם סובלים ממחלות לב כמו תעוקת חזה (אנגינה פקטוריס), אי ספיקת לב, דופק מהיר או לא סדיר, לחץ דם גבוה או טרשת עורקים, עליכם לערוך בדיקות רמות ההורמונים הקשורים לתפקוד בלוטת התריס (בדיקת TSH, למשל) במהלך הטיפול בלבותירוקסין. 

מאחר שטיפול בלבותירוקסין יכול להשפיע על איזון רמות הגלוקוז בדם אצל חולי סוכרת או להגביר תדירות התקפים אצל חולי אפילפסיה, ייתכן שיהיה צורך לפנות לרופא כדי לשנות את מינון התרופות בהתאם למצב המחלות.


מתי אסור להשתמש בתרופה:

אין להשתמש בלבותירוקסין (אלטרוקסין, יוטירוקס, סינטרואיד) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל או לאחד המרכיבים הנוספים של הטבליות.

-אם התפתחה אצלכם פעילות-יתר של בלוטת התריס (thyrotoxicosis) עקב סיבות שונות. 

-אם אתם סובלים מאוטם או דלקת שריר הלב.

-אם אובחנה אצלכם תת פעילות של בלוטת יותרת הכליה (האדרנל) או של בלוטת יותרת המוח והיא אינה מאוזנת.

-אם את בהריון ומטופלת בתרופה המעכבת פעילות בלוטת התריס, כדי לטפל בפעילות יתר שלה.

תגובה עם תרופות אחרות:

ההשפעה של לבותירוקסין (אלטרוקסין, יוטירוקס, סינטרואיד) עלולה להשתנות אם נוטלים גם:

תרופות נגד סוכרת: תיתכן ירידה בהשפעת התרופות נגד סוכרת, במיוחד בתחילת הטיפול. 

נוגדי קרישה ממשפחת הקומרין (כגון: וורפרין): לבותירוקסין עלול להגביר את השפעת התרופות וסכנתה דימום, במיוחד אצל קשישים. לכן ייתכן שתידרשנה בדיקות סדירות של ערכי קרישת הדם בתחילה ובמהלך הטיפול והתאמת המינון של מדללי הדם.

נוגדי פרכוסים; גליקוזידים של הלב (כגון: דיגוקסין) לטיפול בלב במצבים כמו אי ספיקת לב; תרופות המגרות את מערכת העצבים הסימפתטית, כגון אדרנלין; תרופות להורדת לחץ דם מסוג חוסמי בטא; נוגדי דיכאון; תרופות למניעה או לטיפול במלריה.

סותרי חומצה; סוכרלפאט; תרופות אחרות המכילות אלומיניום, תרופות המכילות ברזל, סידן פחמתי: יש ליטול לבותירוקסין לפחות שעתיים לפני נטילת תרופות אלה, כי תיתכן הפרעה בספיגת לבותירוקסין.

סבלמר; גלולות למניעת הריון, סטרואידים אנדרוגנים ואנבוליים; טמוקסיפן, קלופיבראט, מתדון, ו- -5 פלואורואורציל; סטטינים להורדת כולסטרול; מעכבי תירוזין קינאז (כגון: אימטיניבּ וסוניטיניבּ); תרופות להסדרת קצב לב, כגון: אמיודארון; תרופות לצינון, לבעיות בסינוסים, לטיפול בקדחת השחת או באלרגיות אחרות (כולל טיפות ותרסיסים לאף); תרופות לטיפול ב-HIV.

התרופות שלהלן עלולות להגביר את ההשפעה של לבותירוקסין: סליצילאטים (תרופות דמויות אספירין המשמשות להקלת כאב או להורדת חום; תרופה נוגדת קרישת דם (Dicumarol); מינון גבוה של 250 מ"ג או יותר של פורוסמיד; תרופה להורדת רמות השומנים בדם (כלופיבראט)

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. אין ללעוס, לחצות או לרסק טבליות אלטרוקסין, יוטירוקס, סינטרואיד! תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, על קיבה ריקה, רצוי לפני ארוחת הבוקר. מומלץ ליטול לבותירוקסין (אלטרוקסין, יוטירוקס, סינטרואיד) באותה השעה מדי יום. טווח המינון: מבוגרים: מינון התחלתי: 12.5-25 מיקרוגרם ליום במקרים קלים; 50-100 מיקרוגרם ליום במקרים קשים. מעלים את המינון במירווחי זמן של 2-4 שבועות לפי הצורך. מינון האחזקה המקובל הוא 100-200 מיקרוגרם ליום.

 ילדים: מינון התחלתי: 10-50 מיקרוגרם ליום. מינון אחזקה: 25-50 מיקרוגרם ליום.


יתכן שיהיה צורך בהתאמת המינונים של לבותירוקסין (אלטרוקסין, יוטירוקס, סינטרואיד) לפי תוצאות הבדיקות של תפקודי בלוטת התריס.

תחילת השפעה: תוך 48 שעות. עשויים לחלוף שבועות אחדים עד שההשפעה החיובית של הטיפול בלבותירוקסין (אלטרוקסין, יוטירוקס, סינטרואיד) תורגש במלואה. משך השפעה: 1-3 שבועות.תזונה: יש ליטול את התרופה עם חצי כוס מים, לפחות חצי שעה לפני ארוחת הבוקר ולפני נטילת תרופות אחרות, כדי למנוע תגובות עם רכיבי מזון או עם תרופות אחרים. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים אך לא אם זה בסמוך למועד נטילת המנה הבאה. בשום אופן אין ליטול מנה כפולה של לבותירוקסין (אלטרוקסין, יוטירוקס, סינטרואיד). הפסקת התרופה: אין להפסיק נטילת לבותירוקסין (אלטרוקסין, יוטירוקס, סינטרואיד) בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור. מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום דפיקות לב במשך כמה ימים. יש לפנות אל הרופא.

אזהרות

הריון: אפשר לקחת בהריון, אך יש להיוועץ ברופא לגבי כל מקרה.הנקה: ניתן להשתמש.תינוקות וילדים: בדרך כלל דרוש מינון גבוה יותר.קשישים: בדרך כלל דרוש מינון נמוך יותר.נהיגה: אין בעיות ידועותאלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין בעיות מיוחדות. ניטור: יש לבצע בדיקות תקופתיות של תיפקוד בלוטת התריס.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של יתר לחץ דם, מחלת לב, סוכרת, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

יש לפנות מיד לרופא במקרה של תגובה אלרגית חריפה (נדיר) שיכולה להתבטא באחת מהתופעות הבאות:

התנפחות של הפנים, העפעפיים, השפתיים והגרון. פריחה או גירוד. צפצופים פתאומיים, קשיי נשימה ולחץ דם נמוך.


תופעות הבאות עלולות להתרחש אם מינון התחלתי של לבותירוקסין (אלטרוקסין, יוטירוקס, סינטרואיד) גבוה מדי, יש לפנות לרופא להתאמת המינון במידת הצורך: חום, אי סבילות לחום, נשירת שיער, יציאות רכות, רעד, חוסר מנוחה, התרגשות, קשיי שינה, קצב לב מהיר או תעוקת חזה, בצקת.

אצל ילדים: סגירה מוקדמת של פרקי עצמות הגולגולת לפני סיום גדילת המוח.


יתכנו גם תופעות לוואי נוספות של לבותירוקסין (אלטרוקסין, יוטירוקס, סינטרואיד): קצב לב לא סדיר, דופק מהיר, דפיקות לב; עלייה בלחץ הדם; התכווצויות שרירים או חולשת שרירים; הקאות; בחילות; עייפות; כאבי ראש, הסמקה, זיעה; ירידה במשקל; מחזור חודשי לא סדיר; התקפים אפילפטיים בחולים עם היסטוריה רפואית ידועה של אפילפסיה; לחץ תוך גולגולתי; גידול מוחי מדומה מוגבר עם התנפחות של העיניים; ליקוי בפוריות; ירידה בצפיפות העצם; תאבון מוגבר; כאבי בטן; 

במקרים הללו מומלץ לפנות לרופא, שיחליט אם להמשיך את הטיפול לבותירוקסין (אלטרוקסין, יוטירוקס, סינטרואיד) או להפסיק אותו למספר ימים או להקטין את המינון היומי עד שתופעות הלוואי תעלמנה.

שמות מסחריים

אלטרוקסין Eltroxin פריגו יוטירוקס Euthyrox מרק סינטרואיד Synthroid אבוט