איזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן)
שייך לקבוצת:
נגזרות ויטמין A
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

איזוטרטינואין הוא חומר פעיל שננמצא בתרופות רואקוטן, קיורטן. איזוטרטינואין דומה מבחינה כימית לוויטמין A ומשמש לטיפול בפצעי בגרות (אקנה) קשים, שלא הגיבו לטיפולים אחרים. 
איזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן) מפחית ייצור שמנים טבעיים בעור (חלב) וקרטין, חלבון הנוצר בשכבות החיצוניות של העור.
בשבועות הראשונים של הטיפול באקנה (פצעי בגרות) העור עלול להיות יבש, קשקשי ומגרד. מצב זה משתפר עם המשך הטיפול. ברוב מקרים של פצעי בגרות יחול שיפור כבר לאחר סדרת טיפול אחת, שנמשכת בין 4 ל-6 חודשים. אם דרוש טיפול נוסף באיזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן), מומלץ להמתין שמונה שבועות לפחות.


חשוב לשים לב:  
איזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן) עלול לגרום למומים מולדים קשים. לכן, נערות ונשים המשתמשות בתרופה זו חייבות להימנע מהריון במשך הטיפול ועד חודש לאחר סיומו.
איזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן) גורם לרגישות לשמש, לכן חובה למרוח קרם הגנה (לפחות SPF15) או ללבוש בגדים ארוכים וכובע לפני כל חשיפה לשמש, אפילו הקצרה ביותר. 
איזוטרטינואין קיים גם בצורת ג'ל (איזוטרקס ג'ל) למריחה מקומית לטיפול בפצעי בגרות בדרגה בינונית. גם במקרה זה יש להימנע מחשיפה לשמש, ואסור להשתמש בהריון או בהנקה. 

אין להשתמש באיזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן) במקרים הבאים:

רגישות לחומר הפעיל עצמו או למרכיבים האחרים של התרופה.

הריון או תכנון הריון.

הנקה.

אלרגיה לבוטנים או לסויה.

מחלת כבד.

רמות גבוהות מאוד של שומנים בדם (כולסטרול או טריגליצרידים) או של ויטמין A.

נטילת תרופות אנטיביוטיות מקבוצת הטטראציקלינים.

איזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן) לא נועד לטיפול בילדים מתחת לגיל 12 או בילדים מעל גיל 12 לפני הבגרות המינית.תגובה עם תרופות אחרות: אנטיביוטיקה מסוג טטראציקלין, דוקסיציקלין, מינוציקלין עלולה להגביר סיכון ללחץ בגולגולת שמתבטא בכאבי ראש, בחילה והקאה.
מוצרים קוסמטיים, סבונים רפואיים ותכשירים לטיפול בפצעי בגרות (אקנה) שמייבשים את העור עלולים להחמיר את היובש והגירוי בעור, שנובע משימוש באיזוטרטינואין.
ויטמין A במינון גבוה מגביר את הסיכון לתופעות לוואי מאיזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן).
גלולות למניעת הריון: איזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן) עלול להפחית את היעילות של תכשירים המכילים פרוגסטרון בלבד במינון נמוך. עם זאת, לא דווח על השפעת גומלין בין התרופה ובין תכשירים משולבים של אסטרוגן ופרוגסטרון.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות, קפליות, ג'ל. אין ללעוס את הכמוסות.תדירות וזמן נטילה: בליעה: 1-2 פעמים ביום, עם או אחרי אוכל.

ג'ל: למרוח 1-2 פעמים ביום.

טווח המינון: מינון התחלתי 0.5 מ"ג לק"ג משקל גוף ליום. מינון תחזוקתי 0.5-1 מ"ג לק"ג משקל גוף.

הרופא יכול לעלות או להוריד את המינון בהתאם לתגובה לטיפול ולתופעות הלוואי. 

תחילת השפעה: 2-8 שבועות. במקרים מסויימים עלולה לחול הרעה בפצעי הבגרות בשבועות הראשונים לטיפול. משך השפעה: השפעות איזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן) עשויות להימשך שבועות אחדים לאחר הפסקתה. תזונה: יש ליטול איזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן) עם ארוחה. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 4 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. אין לקחת שתי מנות איזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן) בו זמנית. הפסקת התרופה: ניתן להפסיק את התרופה בביטחון כאשר לא זקוקים לה יותר, אך להשגת תועלת מירבית מומלץ להשלים את הטיפול באיזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן) במלואו לפי הוראות הרופא. מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית של איזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן) לא תגרום בעיות מיוחדות. מנה עודפת גדולה עלולה לגרום כאבי ראש, הקאה, כאב בטן, סומק בפנים, סחרחורת וחוסר תיאום בתנועות. יש לפנות לרופא.

אזהרות

הריון: לא ניתן. איזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן) עלול לגרום למומים בעובר המתפתח.

נשים ונערות בגיל הפוריות חייבות להסכים להשתמש באמצעי יעיל למניעת היריון חודש לפני הטיפול, במהלכו ובמשך חודש אחד לפחות לאחר הפסקת הטיפול. יש לבצע בדיקת הריון לפני תחילת הטיפול באיזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן) על מנת לשלול הריון.

הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך באיזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן) דרך הפה עלול להוביל לעלייה ברמות שומנים בדם, הגברת הסיכון ל דלקת הלבלב ומחלות לב וכלי דם. ניטור: יש לבצע בדיקות תקופתיות של רמות שומנים בדם ושל תיפקודי הכבד.


יש להימנע מטיפולי לייזר או הסרת שיער בשאווה במשך שישה חודשים לאחר סיום הטיפול באיזוטרטינואין מחשש לפגיעה בעור.

ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, סוכרת, הרכבת עדשות מגע, רמת שומנים גבוהה בדם, נטילת תרופות אחרות, הריון, שתיה מרובה של אלכוהול, מחלה פסיכיאטרית, דיכאון, עודף משקל

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר של איזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן) הן:

יובש באף, בפה ובשפתיים עד כדי קילוף ודלקת. 

יובש וקשקשים בעור, עור עדין ונוטה לאדמומית (מומלץ להשתמש בתכשירי לחות לעור ולהימנע מחומרים מגרים, אפילו כאלו המיועדים לפצעי בגרות, וטיפולים להסרת שיער). מאחר שאיזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן) גורם לרגישות לשמש יש לדאוג להגנה מתאימה לפני כל חשיפה לשמש, אפילו הקצרה ביותר.

כאבי ראש; כאבי גב, שרירים, מפרקים, במיוחד אצל מטופלים צעירים - ילדים ובני נוער (יתכן שיהיה צורך להפחית פעילות גופנית מאומצת כדי למנוע בעיות בעצמות ובשרירים).

דלקת בעיניים ובאיזור העפעפיים, יובש וגירוי בעיניים (יתכן שיהיה צורך בהפסקת שימוש בעדשות מגע והרכבת משקפיים).


תופעות לוואי נוספות של איזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן): 

רמות גבוהות של אנזימי כבד בבדיקות דם, פציעות, דימומים או התפתחות קרישי דם בקלות רבה יותר; אנמיה, עלייה בסיכוי ללקות בזיהומים, עליה ברמות השומנים בדם.

 נשירת שיער (בדרך כלל, הפיך), החמרה באקנה בשבועות הראשונים של הטיפול (משתפרת עם התקדמות הטיפול), בעיות עור שונות, הזעת יתר או גרד; רגישות מוגברת לאור; זיהומים חיידקיים בבסיס הציפורניים, שינויים בציפורניים; התכווצויות, נמנום, סחרחורות; יובש בגרון, קוצר נשימה וצפצופים, פרכוסים, סוכרת; תחושה כללית לא טובה, זיהומים חיידקיים, דלקת של כלי הדם שמלווה לעיתים בפציעות ונגעים אדומים, דלקת מפרקים, הפרעות בעצמות (לרבות עיכוב בגדילה) צהבת ודלקת בכבד, דלקת בלבלב, תגובה אלרגית חריפה.

במקרים נדירים, איזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן) עלול לגרום להתפתחות בעיות נפשיות כגון דיכאון או הפרעות נלוות, לרבות שינויים במצב הרוח, חרדה, רגזנות, תוקפנות וקשיי ריכוז. ישנם דיווחים על מספר מקרים בעולם על פגיעה עצמית, מחשבות ומעשי אובדנות, פסיכוזה.


במריחה על העור, תופעות הלוואי האפשריות של איזוטרקס ג'ל הן: גירוי מקומי, אדמומיות, והתקלפות של העור. גם במקרה זה יש להימנע מחשיפה לשמש ולהשתמש באמצעי הגנה כנגד קרני השמש. 

שמות מסחריים

רואקוטן Roaccutane רוש ישראל איזוטרקס ג'ל Isotrex gel דולפין מדיקל קיורטן Curatane תרו תעשייה רוקחית