לופראמיד
שייך לקבוצת:
נוגדי שלשול
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לופראמיד היא תרופה נגד שלשול הקיימת בכמוסות ובטיפות. התרופה מפחיתה איבוד מים ומלחים מהמעי ומאיטה את פעילותו; כתוצאה מכך, היציאות נעשות מוצקות יותר ותדירותן יורדת. לופראמיד פועל במהירות, ונפוץ בשימוש לטיפול בהתקפים פתאומיים או חוזרים של שלשול. תרופה זו אינה מומלצת לשלשול שנגרם על ידי זיהום, משום שהיא עלולה לעכב את סילוקם של חומרים מזיקים מהמעי. לופראמיד ניתן לעיתים קרובות לאחר ניתוח המעי הגס או המעי העקום על מנת להפחית איבוד נוזלים מהפתח (סטומה). תופעות הלוואי של תרופה זו הן נדירות; שלא בדומה לנוגדי שלשול אופיאטיים, עם לופראמיד לא קיימת בעיה של פיתוח תלות. ניתן לרכוש תרופה זו ללא מירשם רופא. אין להשתמש בתרופה במצבים הבאים:
אין להשתמש בתכשיר בילדים מתחת לגיל 6 שנים. 
אם אתה סובל מחום גבוה או דם בצואה (סימנים של דיזינטריה חריפה)
אם אתה סובל מדלקת במעי, כגון דלקת כיבית 
אם אתה סובל מעצירות או נפיחות באזור הבטן (בייחוד בילדים עם התייבשות חמורה)
אם יש לך שלשול הנגרם מטיפול אנטיביוטי 
אם אתה סובל מזיהום במעי הנגרם מחיידק 
אם אתה נוטל תרופות המפחיתות את פעולת המעיים 

תגובה עם תרופות אחרות:

ריטונאביר (לטיפול באיידס/ נגד נגיף ה -HIV, קינידין (המשמש לטיפול בהפרעות בקצב הלב , דסמופרסין (לטיפול בהשתנה מוגברת , איטרוקונאזול או קטוקונאזול (לטיפול בזיהומים פטרייתיים ,. גמפיברוזיל (לטיפול בבעיות שונות הקשורות לשומני הדם, טריגליצרידים וכולסטרול) , תרופות המאטות את פעילות מערכת העיכול, הקיבה או המעיים (כגון תרופות אנטיכולינרגיות או אופיואידים) או תרופות המאיצות את תנועת המעיים.  תרופות אחרות לטיפול בשלשול,  תרופות מעכבות ציטוכרום CYP450.

מידע

אופן נטילת התרופה: קפליות, טבליות, כמוסות, תמיסה.תדירות וזמן נטילה: שלשול חריף: קח מנה כפולה בתחילת הטיפול ולאחר מכן מנה יחידה לאחר כל יציאה נוזלית עד למינון היומי המירבי. שלשול כרוני: פעמיים ביום.טווח המינון: מבוגרים: שלשול חריף: 2 מ"ג למנה (מנה מירבית 16 מ"ג ליום). שלשול כרוני: 2-8 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 1-2 שעות.משך השפעה: 6-18 שעות.תזונה: במחלת שלשול יש להבטיח צריכה מספקת של נוזלים, סוכר ומלח.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: אין לקחת מנה שנשכחה. קח את המנה הבאה אם יש צורך.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק את התרופה בביטחון כאשר לא זקוקים לה יותר.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום לעצירות, לנמנום לנוקשות שרירים, לעלייה בקצב הלב ולהפרעות בקצב הלב, לקשיי נשימה. יש ליידע את הרופא

אזהרות

הריון: יש להתייעץ עם רופא לפני שימוש בתרופה במהלך הריון. הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: יש להיזהר בשימוש בלופראמיד אצל קשישים בגלל הסיכון המוגבר של חסימת המעי.נהיגה: אין בעיות ידועותאלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בדרך כלל לא משתמשים בתרופה זו לתקופות ממושכות (מלבד אנשים שעברו ניתוח המעי העקום); בכל מקרה לא צפויות בעיות מיוחדות בטיפול ממושך. אין להשתמש בתרופה זו יותר משלושה ימים ללא ייעוץ רפואי.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלה דלקתית של המעי, מחלת כבד, ניתוח בטן בזמן האחרון, נטילת תרופות אחרות, תגובה אלרגית, בטן נפוחה

תופעות לוואי

כאבי בטן, נפיחות בטנית, בחילות, הקאות, עצירות, תופעות עוריות (כולל פריחה וגרד), יובש בפה, ישנוניות וסחרחורות, כאב ראש.

שמות מסחריים

לופראמיד Loperamide פריגו אימודיום Imodium ג'נסן סילאג לופריד Loperid ויטמד רקמיד Rekamide רקח סטופיט Stopit רפא לופי-קאר Lopi-care רקח