לידוקאין

שייך לקבוצת:
נוגדי הפרעות בקצב הלב , נוגדי הפרעות בקצב הלב (Class Ib), תכשירים לאילחוש מקומי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


לידוקאין, הנמצא בשימוש מאז 1949, הוא חומר אילחוש מקומי רב עוצמה ומהיר פעולה, החודר היטב לרקמות. משתמשים בו בשימוש חיצוני להקלת כאב, גרד ודלקת הנגרמים על ידי כוויות שמש, טחורים ובעיות קלות אחרות בעור. כמו כן משמש לידוקאין להקלת הכאב ואי הנוחות הקשורים לבדיקות רפואיות בהן מחדירים מכשירים דרך הגרון או אל תוך השופכה. משתמשים בזריקות בסוגים שונים של ניתוחים קלים, בטיפולי שיניים, לאילחוש אפידורלי בלידה ולאילחוש לחמית העין. במתן תוך- ורידי השימוש העיקרי של התרופה הוא לטיפול בהפרעות קצב לאחר התקף לב, בזמן ניתוח לב או לאחר מינון יתר של תרופות דיגיטאליס.
כפלסטר, ולפי מרשם רופא, משמש להקלה בתסמינים של כאב נוירופטי הנובע מזיהום קודם בשלבקת חוגרת במבוגרים.

 הערה: חלק מהתכשירים לטיפול מקומי אינם זקוקים למירשם רפואי.

גבר סובל מכאב גב
תגובה עם תרופות אחרות: ללא משמעות מעשית.

מידע

אופן נטילת התרופה: לכסניות, זריקות, הזרקה עצמית, משחה, ג'ל, פתילות, מדבקה, עיסה, תמיסה, קרם, תרסיס, טיפות עיניים.תדירות וזמן נטילה:

לפי הצורך לאילחוש ולהקלת הכאב. לטיפול בטחורים יש למרוח את המשחה לאחר היציאות ולפני השינה. להפרעות קצב - בהזרקה תוך ורידית במשך 2-3 דקות, ולאחר מכן בעירוי מתמשך. במקרה של חשד להתקף לב יש הממליצים על הזרקה לשריר במזרק לשימוש עצמי.
הפלסטר, לשימוש חיצוני, יודבק ל-12 שעות על האיזור הכואב, פעם ביום. לאחריו- 12 שעות ללא פלסטר. ניתן לגזור את הפלסטר לגודל הרצוי.

טווח המינון: תכשירים מקומיים מורחים בשכבה דקה על האזור הנגוע. המינון בהזרקה נקבע באופן אינדיבידואלי.תחילת השפעה: משחה, ג'ל, תרסיס: תוך 2-5 דקות. הזרקה תוך ורידית: תוך 2 דקות.משך השפעה: תכשירים לטיפול מקומי: עד שעה אחת. הזרקה תוך ורידית: 10-20 דקות.תזונה: לידוקאין הנמצא בפה גורם לקהות חושים בפה ובגרון ועלול להפריע לבליעה. כדי למנוע חנק ופציעה ממזון או משקה חם, יש להימנע מאכילה ומשתייה במשך שעה מנטילת התכשיר.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: תכשיר לטיפול מקומי יש למרוח מייד כשנזכרים, אם יש צורך בו.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. שימוש יתר עלול לגרום להרעלה שמתבטאת בחרדה, אי שקט, סחרחורת, רעד או תרדמה. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין עדות לסיכון עם תכשירים לטיפול מקומי. התרופה עוברת את השיליה ועלולה לגרום לתופעות לוואי בעובר ובאם בתלות במינון ובצורת המתן. בחיות מעבדה, לא גרמה התרופה למומים בעוברים, אף לא במנות גבוהות פי 6 ממנת אדם. במתן אפידורלי בלידה, התרופה עלולה להאריך את משך הצירים ולהגביר את הצורך בשימוש במלקחיים (B)הנקה: אין להשתמש בתכשירים לטיפול מקומי מסביב לפיטמה. אין עדות לסיכון עם שימוש בתכשירים מקומיים באזורים אחרים.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת לגיל שנתיים, אלא בהשגחה רפואית.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות מיוחדותאלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בתרופה זו לתקופות ממושכות. בשימוש מקומי, אם לא חל שיפור בתסמינים תוך ימים אחדים, יש להיוועץ ברופא.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, תגובה אלרגית לאילחוש מקומי בעבר, פצעים או עור סדוק באיזור המריחה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

שימוש בתכשירים מקומיים במינון המומלץ גורם לתופעות לוואי רק לעיתים נדירות. שימוש עודף בתכשירים מקומיים או שימוש בזריקות עלול לגרום להשפעה מגרה על מערכת העצבים המרכזית, כגון ריגוש, בלבול וחרדה. מינון גבוה כמו זה הניתן לטיפול בהפרעות קצב עלול, במקרים נדירים, לגרום רעד ופירכוסים.

שמות מסחריים

תרסיס לטיפול בכוויות After Burn Spray עזרקאין Esracain רפא לידוקאין Lidocain טבע סטאד 100 Stud 100 תרופארם קסילוקאין Xylocaine טקאו-פארם-ליברה בטקאין Betacaine מדיסון פרמה ורסטיס VERSATIS מדיסון פרמה