ליזינופריל

שייך לקבוצת:
מעכבי ACE
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ליזינופריל, תרופה השייכת לקבוצת התרופות המעכבות את האנזים ACE , משמשת לטיפול בחולים עם לחץ דם גבוה, וכן בחולים הסובלים מאי ספיקת לב. כמו עם חוסמי ACE אחרים, מומלץ לוודא שתפקוד הכליות תקין לפני התחלת הטיפול. התרופה נסבלת היטב על ידי רוב החולים. תופעות הלוואי העיקריות כולללות שיעול וטשטוש. לעתים רחוקות יכולה להיות ירידה בלחץ הדם במעבר משכיבה לעמידה, והדבר עשוי לגרום לסחרחורת, טשטוש או עילפון. ממחקרים שונים עולה כי מעכבי ACE עשויים לדחות התפתחות ליקוי כלייתי בחולי סוכרת המפרישים חלבון בשתן, והרופא עשוי לרשום את התרופה למטרה זו.

תגובה עם תרופות אחרות: [משתנים]: השילוב של ליזינופריל ומשתנים עלול לגרום לירידה חדה מדי בלחץ הדם בתחילת הטיפול. [תוספות אשלגן ומשתנים אוצרי אשלגן כגון ספירונולאקטון ואמילוריד]: השילוב עלול לגרום לרמת אשלגן גבוהה בדם. מומלץ שלא להשתמש בתרופות אלה בחולים הסובלים מאי ספיקת לב והמקבלים טיפול בליזינופריל. [ליתיום]: ליזינופריל עלול להעלות רמת ליתיום בדם. יש למדוד את רמת הליתיום ולהתאים את המינון. [נוגדי-דלקת לא-סטרואידיים כגון אינדומתצין]: עלולים להפחית את ההשפעה של ליזינופריל על לחץ הדם. בחולים בעלי פגיעה כלייתית, מתן של תרופות אלו בו זמנית עם ליזינופריל, עלול לגרום לירידה נוספת בתיפקוד הכילייתי.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: מנה התחלתית: 5-10 מ"ג ליום. מנת אחזקה: 5-40 מ"ג ליום.תחילת השפעה: 1-6 שעות.משך השפעה: 16-24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 8 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: נטילת התרופה בשליש השני והשלישי להריון עלולה לגרום נזק לעובר. שליש ראשון (C), שליש שני ושלישי (D). מומלץ להפסיק את הטיפול בתרופה מוקדם ככל האפשר בתקופת ההריון. אם מסיבה כל שהיא לא הופסק הטיפול, יש ליידע את האם לגבי סיכונים אפשריים ולעקוב אחר התפתחות העובר והיילוד לעיתים קרובות.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: התרופה עלולה לגרום לרמה גבוהה של אשלגן בדם. ניטור: יש לעקוב אחר רמת האשלגן, במיוחד אם נוטלים תרופות אחרות שעשויות לגרום לעלייה ברמת האשלגן. בנוסף, מומלץ לעקוב אחר תיפקוד הכליות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, מחלת כבד, רגישות למעכבי ACE אחרים, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

ליזינופריל נסבלת היטב על ידי רוב המשתמשים. שיעול וטשטוש הן תופעות הלוואי השכיחות. לעתים רחוקות עלולה התרופה לגרום לתגובה אלרגית קשה, כולל קשיי נשימה.

שמות מסחריים

טנסופריל Tensopril מרק