איזוניאזיד

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, נוגדי שחפת
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

איזוניאזיד, תרופה נגד שחפת, משמשת לטיפול בחולי שחפת ולמניעת שחפת באנשים הנמצאים בסיכון לפתח מחלה זו כאשר קיים חשד שהם באו במגע עם החיידק. תופעת הלוואי המשמעותית ביותר כתוצאה מנטילת תרופה זו היא דלקת הכבד, שיכולה להיות חמורה מאוד בחלק מהחולים. תופעה זו תלויה בגיל, והסיכון עולה בהתמדה עם עליית גיל החולה. מעל גיל 35 ממליצים על נטילת התרופה לאנשים הנמצאים בסיכון לשחפת (לדוגמה, מדוכאי חיסון, או חולים הנוטלים קורטיקוסטרואידים), ושיש חשד שהם באו במגע עם החיידק. מתחת גיל 35 ממליצים על התרופה לאנשים שיש חשד שנדבקו לאחרונה, או שבדיקת העור לשחפת מורה על הדבקה. בכל מקרה יש להיוועץ ברופא לגבי נטילת התרופה.

תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: איזוניאזיד מגיב עם תרופות רבות. יש לדווח לרופא על נטילת כל תרופה אחרת. [לבודופה]: שילוב בין השניים עלול להחריף את סימני הפארקינסון וכן לעורר עצבנות יתר, הסמקה, רעד ועלייה בלחץ הדם. יש להעלות את מינון התרופות לטיפול בפארקינסון ולעקוב אחר התגובה הקלינית ולהופעת תופעות לוואי. [ריפאמפין]: עלול להעלות את השכיחות לרעילות הכבד. יש לעקוב אחר תפקודי הכבד בתקופת הטיפול המשולב. [פניטואין]: איזוניאזיד מגביר את הסיכון להרעלת פניטואין. [קטוקונאזול]: איזוניאזיד מגביר את פירוקו בכבד ולכן מפחית את השפעתו. [תאופילין ווארפארין]: איזוניאזיד מגביר את ההשפעה של תרופות אלו. [פאראצטאמול] : בבעלי חיים השילוב בין השניים עלול לגרום לרעילות הכבד. דווח מקרה בודד בבני אדם. רצוי להימנע. [קארבאמאזפין]: ריכוזו בדם עולה בשל האטת פירוקו על ידי איזוניאזיד. יש לקבוע את רמת קארבאמאזפין בדם לפני מתן איזוניאזיד. יש לעקוב בקפידה אחר תופעות הלוואי של קארבאמאזפין ולהתאים את המינון. [סודיום ואלפרואט]: תיתכן עלייה בריכוזו בדם. יש לעקוב בקפידה אחר רמת ואלפרואט בדם ולהתאים את המינון.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: המינון משתנה בהתאם לגיל ולמשקל. מינון מירבי: 300 מ"ג ליום.תחילת השפעה: 2-4 שעות. ייתכן שיחלפו מספר שבועות עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: יש לטול את התרופה כשעה לפני הארוחה או שעתיים אחריה אם יש גירוי בקיבה ניתן לקחת אחרי אוכל.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: לקחת מייד כשנזכרים.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום המקורי עלול עדיין להיות קיים, והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי. הפסקה מוקדמת של הטיפול עשויה לגרום להתפרצות שחפת עמידה לתרופות.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרה של קוצר נשימה או עוויתות.

אזהרות

הריון: מבין התרופות לטיפול בשחפת, איזוניאזיד ואתאמבוטול הן התרופות הבטוחות ביותר בתקופת ההריון. ההמלצה לטיפול בנשים הרות הינה 9 חודשי טיפול באיזוניאזיד, ריפאמפין, ואתאמבוטול. במידה והמחלה מחריפה, ניתן להוסיף ריפאמפין לאחר הטרימסטר הראשון. מכיוון שהתרופה עוברת את השיליה, יש להשגיח בקפידה על כל סימן של תופעות לוואי בתינוקות שאימותיהם טופלו בתרופה בזמן ההריון (C)הנקה: לא מומלץ להניק בזמן נטילת התרופה.תינוקות וילדים: יש להפחית את המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סיכון מוגבר של נזק לכבד. יש לנטר בקפדנות אנזימי כבד.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: יש להימנע משתית אלכוהול בזמן נטילת התרופהפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך עלולה התרופה לגרום נזק בכבד ונזק לעצב (נוירופתיה) עקב חוסר פירידוקסין. ניטור: יש לנטר אנזימי כבד ולתת פירידוקסין כטיפול מונע.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות, צריכת אלכוהול

תופעות לוואי

איזוניאזיד עשוי להשפיע לרעה בעיקר על הכבד ועל מערכת העצבים. נזק לעצב היא התופעה השכיחה ביותר, והביטוי המוקדם שלה הוא תחושת נימול ברגליים ובידיים. סוכרת, תת תזונה וצריכה מוגזמת של אלכוהול מגבירים את הסיכון לתופעה זו.

שמות מסחריים

איזוניאזיד Isoniazid רקח