מאפרוטילין
שייך לקבוצת:
נוגדי דיכאון, נוגדי דיכאון טטראציקליים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


מאפרוטילין, תרופה הקיימת מ-1974, היא הראשונה שאושרה לשימוש מקבוצת התרופות הנקראות נוגדי דיכאון טטראציקליים.

תרופות המשתייכות לקבוצה זו מסייעות לשיפור מצב הרוח, מחזירות את התיאבון ומחדשות את העניין בפעילויות יומיומיות.

מאפרוטילין משמשת לטיפול בדיכאון, ולא בעצבות הנובעת מאירועי חיים רגילים. תרופה זו יעילה גם בטיפול בדיכאון כחלק מהפרעה דו-קוטבית (מניה דפרסיה).

לתרופה יש השפעה מרדימה ובדומה לנוגדי הדיכאון הטריציקליים, מאפרוטילין עלול לגרום להפרעות בקצב הלב, לפיכך יש להשתמש בו בזהירות בקרב אנשים הסובלים ממחלת לב.

בדרך כלל לא נותנים תרופה זו לחולים אפילפטיים, מכיוון שהתרופה עלולה לגרום לפירכוסים.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית]: כל התרופות מסוג זה עלולות להגביר את ההשפעות של מאפרוטילין על מערכת העצבים המרכזית. [תרופות להורדת לחץ דם]: מאפרוטילין מפחית את ההשפעות החיוביות של כמה תרופות להורדת לחץ דם. [מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: בשילוב התרופות קיימת אפשרות לתגובה קשה הגורמת לפירכוסים ועירפול חושים. יש לאפשר מירווח של שבועיים בין טיפול במאפרוטילין לטיפול במעכבי מונואמין אוקסידאז. [ציסאפריד] התרופות סותרות זו את זו בפעולתן ולפיכך לא מומלץ לשלב בין השתיים. כמו כן, בשילוב התרופות, עלול ציסאפריד לגרום לאי סדירות בקצב הלב ולשינויים בהולכה החשמלית של הלב. [כינידין] מוריד את פירוק ופינוי התרופה מהגוף. כמו כן, בשילוב התרופות תיתכן הרעלת מאפרוטילין והופעת סימנים של סחרחורות, ירידת לחץ הדם, יובש בפה וראייה מטושטשת.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום לפני השינה. אפשר לחלק את המינון לפי הצורך.טווח המינון: מבוגרים: 25-150 מ"ג ליום. במקרים חריגים ניתן להעלות את המינון.תחילת השפעה: השפעות מסויימות מורגשות תוך ימים אחדים, אך עשויים לחלוף 2-6 שבועות עד שתורגש ההשפעה הנוגדת דיכאון במלואה.משך השפעה: ההשפעות החיוביות נמשכות לעיתים עד 6 שבועות, תוך ירידה הדרגתית בעוצמתן. תופעות הלוואי חולפות תוך ימים אחדים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 3 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, הפסקה פתאומית עלולה לגרום להופעתם החוזרת של תסמיני המחלה המקורית.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרה של איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: אין נתונים לגבי גרימת מומים על ידי מאפרוטילין בבני אדם, אך מחקרים בחיות מעבדה גילו שהתרופה אינה גורמת לשינויים מיבניים בעובר. ניתן לקחת כאשר יש צורך חיוני (B)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. לא מומלץ להיניק בזמן הטיפול.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל מתחת גיל 18.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי, במיוחד סחרחורת או אי יציבות בעמידה. יש להתחיל את הטיפול במינונים נמוכים.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום טשטוש הראייה וירידה בעירנות.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעות המדכאות של תרופה זו על מערכת העצבים המרכזיתפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות. ניטור: מומלץ לבצע אחת ל 3- חודשים בדיקת תיפקודי כבד, ספירת דם, מדידת לחץ דם וא.ק.ג.ניטור: וטיפול בהלם חשמלי: ייתכן שיהיה צורך בהפסקת הטיפול עם מאפרוטילין לפני הרדמה כללית. יש להיוועץ ברופא או ברופא המרדים לפני כל ניתוח.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, אפילפסיה (כפיון), מחלת כבד, מחלת כליה, ברקית (glaucoma), הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), הריון, הנקה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי האפשריות של תרופה זו נובעות בעיקר מפעולתה האנטיכולינרגית ומפעולתה הבולמת מעבר אותות בלב.

שמות מסחריים

מלודיל Melodil יוניפארם