מבנדאזול (ורמוקס)

שייך לקבוצת:
נוגדי תולעים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מבנדאזול הוא חומר פעיל הנמצא בתרופה בשם ורמוקס (Vermox), שהיא תרופה נגד תולעים. מבנדאזול (ורמוקס, Vermox), שניתן בטבליות או בתרחיף, קוטל תולעים על ידי חסימת מקורות האנרגיה שלהן.


תמונת הדמייה, תולעים במערכת העיכוליעיל לטיפול ב

מבנדאזול (ורמוקס, Vermox) משמש לטיפול נגד זיהומים הנגרמים על ידי כמה סוגי תולעים, במיוחד תולעת השוט , (Trichuris) תולעת הסיכה (Oxyuris) ותולעת הקרס. 

מבנדאזול (ורמוקס, Vermox) יעיל גם כשמדובר בזיהום על ידי מספר תולעים או כשלא ניתן לזהות את סוג התולעת.


הנחיות חשובות

במקרה של זיהום בתולעי סיכה, יש לטפל בכל בני הבית בו-זמנית, כיוון שהוא מאוד מדבק. 


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש במבנדאזול (ורמוקס, Vermox) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר  הפעיל (מבנדאזול) או למרכיבים אחרים בתרופה.

-אם את בהריון או בזמן הנקה. תגובה עם תרופות אחרות: שילוב מבנדאזול (ורמוקס, Vermox) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:

סימטידין - עלול לגרום לעלייה בריכוז מבנדאזול בדם. 

מטרונידאזול - שילוב זה עלול לגרום לעלייה בסיכון לתופעות לוואי נדירות בעור.

מידע

אופן נטילת התרופה: תרחיף וטבליות (אפשר ללעוס או לכתוש במידת הצורך). תדירות וזמן נטילה: תולעת הקרס, תולעת עגולה, תולעת השוט: פעמיים ביום, בוקר וערב, במשך 3 ימים; תולעת הסיכה: מנה יחידה. ניתן לחזור על הטיפול במבנדאזול (ורמוקס, Vermox) לאחר 10 ימים או 2-4 שבועות אם הזיהום לא חוסל לחלוטין. טווח המינון: תולעת הקרס, תולעת עגולה, תולעת השוט: 200 מ"ג ליום. תולעת הסיכה: מנה יחידה של 100 מ"ג.תחילת השפעה: תוך 2-4 שעות.משך השפעה: 2-3 ימים.תזונה: אין הגבלות, אפשר ליטול ורמוקס עם או ללא מזון. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.מנה שנשכחה: יש לדלג על המנה שנשכחה, לקחת את המנה הבאה לפי הוראות הנטילה ולהיוועץ ברופא. אין ליטול שתי מנות של מבנדאזול (ורמוקס, Vermox) יחד. הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במבנדאזול (ורמוקס, Vermox) במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה, יתכן שהזיהום המקורי עדיין קיים. מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית של מבנדאזול (ורמוקס, Vermox) לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום התכווצויות של הבטן, בחילה, הקאה ושלשול. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש במבנדאזול (ורמוקס, Vermox) בהריון.הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: טיפול ממושך או מתן מינון גבוה כמו של מבנדאזול (ורמוקס, Vermox) בטיפול באכינוקוקוס, עלולים להגביר את הסיכון להפרעות בתפקודי הכבד או הכליות ולפגיעה בתאי הדם הלבנים. ניטור: בדרך-כלל מבצעים ספירות תקופתיות של תאי דם לבנים. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת מעי, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

כאב בטן ושלשול עלולים להופיע לעיתים, אך בדרך-כלל אינם קשים ונעלמים עם המשך הטיפול במבנדאזול (ורמוקס, Vermox).

שמות מסחריים

ורמוקס Vermox ג'נסן סילאג