מדרוקסיפרוגסטרון

שייך לקבוצת:
הורמוני מין, טיפול הורמונלי חלופי (HRT), פרוגסטוגנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מדרוקסיפרוגסטרון הוא פרוגסטוגן, הורמון מין נשי סינתטי הדומה להורמון הטבעי, פרוגסטרון. חומר זה משמש לטיפול בהפרעות וסתיות, כגון דימום באמצע המחזור והעדר וסת, וכן בטיפול הורמונלי חליפי, כתוספת לאסטרוגן. משתמשים בתרופה זו גם לטיפול באנדומטריוזיס, מחלה בה יש צמיחה לא-תקינה של ריקמת רירית הרחם בחלל האגן. זריקות לפעילות ממושכת של תרופה זו משמשות למניעת הריון. אך מכיוון ששימוש זה בתרופה עלול לגרום תופעות לוואי חמורות הכוללות דימום מתמשך מהרחם, העדר וסת ואי-פוריות ממושכת, טיפול זה מומלץ רק בנסיבות מיוחדות. ניתן להשתמש במדרוקסיפרוגסטרון לטיפול בסוגים מסוימים של סרטן השד או סרטן הרחם.

תגובה עם תרופות אחרות: [אינסולין] מדרוקסיפרוגסטרון עלול להפחית באחוז קטן מהמטופלים, את השפעתו של אינסולין על הורדת רמת הסוכר בדם. מומלץ שחולים הסובלים מסוכרת יוזהרו בזמן הטיפול במדרוקסיפרוגסטרון. [אמינוגלוטתימיד] תרופה נוגדת סרטן זו מגבירה את פירוקו של מדרוקסיפרוגסטרון ומחלישה את פעולתו. [טאמוקסיפן] מתן שתי התרופות יחד עלול לגרום לעלייה בריכוזי אנזימי הכבד ולירידה במטבוליזם של טאמוקסיפן.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, זריקות.תדירות וזמן נטילה: טבליות: פעם ביום עם מזון, באותה השעה מדי יום. טווח המינון: מבוגרים: סרטן: 1.5 גרם - 100 מ"ג ליום (טבליות). הפרעות וסתיות: 2.5-10 מ"ג ליום (טבליות).תחילת השפעה: סרטן: 1-2 חודשים. מצבים אחרים: 1-2 שבועות.משך השפעה: טבליות: 1-2 ימים. זריקות לטיפול בסרטן: שבוע עד חודש.תזונה: יש ליטול טבליות מדרוקסיפרוגסטרון עם האוכל על מנת למנוע פגיעה ברירית הקיבה. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 12 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: לא ניתן. למרות שהסיכון בלקיחת התרופה בהריון הינו נמוך, אין לקחתה בארבעת החודשים הראשונים להריון. התרופה עלולה לגרום למומים אצל התינוק המתפתח. דווח על סימני זיכרות ועל שינויים באברי המין, מומים בלב ובאיברים אחרים. יש להיוועץ ברופא (D)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: אין בעיות ידועותאלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בתרופה זו עלול להגביר במקצת את הסיכון של התהוות קרישי דם בוורידי הרגליים. ניטור: דרישות בדיקות תקופתיות של לחץ הדם, וכן בדיקת מישטח צוואר הרחם ובדיקת השדיים פעם בשנה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של יתר לחץ דם, סוכרת, מחלת לב, דימום לא מוסבר מהנרתיק, סרטן שד, ארוע מוחי, קרישי דם, מחלת כבד, מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

נדיר שתרופה זו תגרום לתופעות לוואי קשות. אצירת נוזלים עלולה להביא לעלייה במשקל, התנפחות כפות הרגליים או הקרסוליים ורגישות בשדיים. שימוש ממושך עלול לגרום לדימום וסתי לא סדיר או להופעת כתמי דם בין הווסתות.

שמות מסחריים

דפו-פרוברה Depo-Provera פייזר ישראל פרוברה Provera פייזר ישראל סיאנה Sayana פייזר ישראל