מורפין (MCR, MIR)
שייך לקבוצת:
כאב, משככי , משככי כאב נארקוטיים - אופיאטים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: גבוה

כללי

מורפין (MCR, MIR) שייך למשככי כאבים אופיואידים (נרקוטיים), שמיועדים לשיכוך כאבים בינוניים עד חזקים שאינם מגיבים למשככי כאבים מקבוצות אחרות. מורפין (MCR, MIR) שהוא נגזרת של אופיום, מקל על כאבים חזקים עקב פציעה, ניתוח, התקף לב או מחלות כרוניות כגון סרטן.

חשוב לשים לב:

מורפין הוא חומר נרקוטי, לכן יש לנקוט כל אמצעי זהירות כדי למנוע הגעת מורפין (MCR, MIR) לאדם שאינו המטופל מחשש לשימוש לרעה. יש לשמור מורפין (MCR, MIR) במקום בטוח והרחק מהישג ידם של ילדים. בליעה בלתי מכוונת של התרופה, במיוחד על ידי ילדים, עלולה לגרום לנזק מסכן חיים.

בזמן הטיפול במורפין (MCR, MIR) יש להימנע ממעבר פתאומי ממצב שכיבה/ישיבה לעמידה כדי למנוע סחרחורת ובמקרים קיצוניים עילפון. התרופה פוגעת בעירנות, לכן יש להיזהר בנהיגה, הפעלת מכונות מסוכנות ולהזהיר ילדים שמקבלים מורפין מלעסוק בפעילות שעלולה לסכנם.

מורפין (MCR, MIR) גורם לסבילות (ירידה בהשפעה וצורך במינונים גבוהים יותר) ולפעמים לתלות והתמכרות. עם זאת, רוב החולים שלוקחים מורפין להקלת כאב לתקופות קצרות מסוגלים להפסיק את נטילתו ללא קושי. 

התרופה אינה מיועדת לילדים מתחת לגיל שלוש שנים.

אין להשתמש מורפין (MCR, MIR) במקרים הבאים:

רגישות או אלרגיה למורפין או למרכיבים הנוספים בתרופה.

בעיות נשימה, כגון דיכוי נשימתי או מחלות החוסמות את דרכי הנשימה.

חסימת מעיים, כאב בטן חמור או ריקון קיבה איטי.

מחלת כבד אקוטית.

פגיעת ראש.

נטילת תרופה ממשפחת מעכבי MAO או שטרם עברו שבועיים מסיום הטיפול.

הריון או הנקה.תגובה עם תרופות אחרות:

טיפול במורפין (MCR, MIR) בשילוב עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בין תרופתיות:

 תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית, כגון: תרופות להרגעה, לשינה, אנטיהיסטמינים נגד אלרגיה, חומרים מרדימים לניתוחים ומשככי כאבים אופיואידים אחרים.

תרופות לטיפול בהפרעות נפשיות מסוימות, כגון פנותיאזינים ונוגדי דיכאון.

תרופות לטיפול בלחץ דם גבוה.

גבפנטין (לטיפול באפילפסיה או כאב עצבי).

סימטידין (לטיפול בבעיות עיכול כגון צרבת, כיב קיבה).

ריטונוויר (נגד נגיף ה- HIV / איידס).

ריפאמפיצין (אנטיביוטיקה).

תרופות אנטיכולינרגיות או בעלות פעולה אנטיכולינרגית כגון, תרופות לטיפול בפרקינסון, תכשירים מסוימים נגד בחילות והקאות.

תרופות להרפיית שרירים.

תרופות ממשפחת מעכבי MAO.

מידע

אופן נטילת התרופה:  זריקות, טבליות, טבליות לשחרור מושהה. ניתן לחצות את הטבליות הרגילות, אך אין ללעוס, לכתוש או לחצות את הטבליות MCR לשחרור מושהה. תדירות וזמן נטילה: כל 4 או 12 שעות, תלוי בתכשיר.טווח המינון: מבוגרים: 5-25 מ"ג למנה. יש חולים הזקוקים ל- 75 מ"ג או יותר למנה. המינון שונה מחולה לחולה. חולים הסובלים מכאב כרוני קשה עקב מחלה ממאירה עשויים לקבל אף מינון של מאות מיליגרמים בלי שזה יפגע באיכות החיים.תחילת השפעה: טבליות: תוך שעה אחת. הזרקה תוך ורידית: תוך דקות אחדות.משך השפעה: 4 שעות. טבליות לשחרור מושהה: 12 שעות.תזונה: מורפין עלול לגרום אי נוחות במערכת העיכול. במקרה כזה, יש ליטול את התרופה עם האוכל.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים, אך בכל מקרה שיהיה הפרש של לא פחות מארבע שעות בין מנה למנה. בשום אופן אין ליטול שתי מנות ביחד על מנת לפצות על מנה שנשכחה.הפסקת התרופה:

אין להפסיק ליטול תרופה זו בצורה פתאומית מבלי להיוועץ ברופא! הפסקת הטיפול תעשה בהתאם להוראות הרופא, באופן הדרגתי, על מנת להימנע מהופעת סימני גמילה, כגון: אי-שקט, חרדה, רעד, הזעה. 

מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום אם מופיעים תסמינים כגון נשימה איטית או לא סדירה, תרדמה עמוקה או איבוד הכרה.

במקרים חמורים יתכן דיכוי נשימה שעלול לגרום לאובדן הכרה ואף למוות. תסמינים אלה דורשים עזרה רפואית דחופה.

אזהרות

הריון: אין להשתמש במורפין בהריון.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: לא מומלץ לנהוג עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש או בלבול.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעות של תרופה זו על מערכת העצבים המרכזיתפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

שימוש ממושך במורפין (MCR, MIR) עלול לגרום לתלות ולסבילות (צורך במינונים גדולים יותר של התרופה).

ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת לב, ליקויים במחזור הדם ההיקפי, אסתמה, מחלת ריאות, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, נטילת תרופות אחרות, ליקוי במערכת הנשימה, ליקוי במערכת העיכול, בעיות בעבר של שימוש לרעה בתרופות, התמכרות לאלכוהול, אפילפסיה (כפיון), בעיות בפעילות יותרת הכליה, דלקת של הלבלב (pancreatitis), הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), לחץ תוך גולגולתי מוגבר, מחלת כיס המרה

תופעות לוואי

יש להפסיק את הטיפול במורפין (MCR, MIR) ולפנות מיד לרופא או לחדר מיון אם מתפתחות תופעות הלוואי הבאות:

תגובה אלרגית או אנפילקטית, דיכוי נשימתי, נשימה איטית וחלושה, עוויתות, נמנום עמוק, הזעת יתר, כאבי בטן עזים, חסימת מעיים, אובדן הכרה.

מורפין (MCR, MIR) עלול לגרום לתופעות לוואי שכיחות הבאות: 

בחילות, עצירות, יובש בפה, אובדן תיאבון, כאב או חוסר נוחות בבטן, הקאות, נמנום, סחרחורת, כאב ראש, בלבול, קשיי שינה, חולשה בלתי רגילה, התכווצויות שרירים בלתי רצוניות, פריחה או גרד בעור, הזעה.

מורפין (MCR, MIR) עלול לגרום לתופעות לוואי נדירות הבאות: 

הפרעות בעיכול, שינוי בטעם, חסימת מעיים, ורטיגו, עילפון, עוויתות/פרכוסים, אי-שקט, שינויים במצב הרוח, הזיות, אופוריה, נוקשות בשרירים, קוצר נשימה, צפצופים או קשיי נשימה, בצקת ריאות, חוסר תחושה או עקצוצים, קושי במתן שתן, ירידה בלחץ הדם, האדמת הפנים, דפיקות לב חזקות או לא סדירות, התנפחות הידיים, הקרסוליים או כפות הרגליים, אורטיקריה, עליה באנזימי כבד, טשטוש ראיה, התכווצות שרירים.

יתכנו גם תופעות לוואי הבאות במהלך טיפול במורפין (MCR, MIR): 

מצב רוח ירוד, מחשבות לא רגילות, עליה ברגישות לכאב, דפיקות לב מהירות או איטיות, אישונים מוקטנים, לחץ דם גבוה, ירידה ברפלקס השיעול, כאבי בטן עוויתיים, החמרת תסמינים של דלקת בלבלב, היעדר ווסת, אין אונות, ירידה בחשק המיני.

שמות מסחריים

אם. סי. אר MCR רפא אם. אי. אר M.I.R. רפא מורפין Morphine רפא מורפין HCl Morphine HCl טבע