מטופרולול
שייך לקבוצת:
חוסמי בטא
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מטופרולול, הנמצא בשימוש מ-1978, הוא חוסם בטא המשמש לטיפול בתעוקת חזה וביתר לחץ דם. כמו כן משתמשים בתרופה זו להקלה של רעד ודפיקות-לב הנגרמים בגלל פעילות-יתר של בלוטת התריס. בניגוד לחוסמי בטא אחרים הפועלים על הלב והריאות, מטופרולול הוא חומר קארדיו-סלקטיבי – כלומר, פועל בעיקר על הלב. מכאן ערכו הרב לאנשים הסובלים מאסתמה, דלקת סימפונות (ברונכיטיס) או מחלות ריאה אחרות, אם כי יש לנקוט זהירות במקרים אלה. מטופרולול משפיע על תגובת הגוף לרמת סוכר נמוכה בדם, ודבר זה מהווה בעיה במקרים של סוכרת. מטופרולול עלול לגרום להתקף של תופעת ריינו (Raynaud) או להפחית את זרימת הדם לכפות הידיים והרגליים, דבר הגורם לתחושת קור באיברים אלה.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי דלקת לא-סטרואידיים ובעיקר איבופרופן, אינדומתאצין, פירוקסיקאם, נאפרוקסן] מפחיתים את השפעתו של מטופרולול על הורדת לחץ הדם. [סימטידין, ראניטידין] עלולים להעלות רמות מטופרולול בדם. [ניפדיפין ווראפאמיל] עלולים לגרום ירידה תלולה בלחץ הדם אם נוטלים אותם יחד עם מטופרולול. יש לתת אותן בזהירות ולשנות מינונן בהתאם. [ארגוטאמין] עלול להחמיר בעיות זרימת דם לכפות הידיים והרגליים אם נוטלים אותו יחד עם מטופרולול. [פראזוסין]: יש להיזהר במתן מנה ראשונה, בחולה המקבל באופן קבוע מטופרולול. תיתכן ירידה חדה בלחץ הדם בעיקר במצב עמידה. יש לתת את המנה הקטנה ביותר בפעם הראשונה ועדיף לפני השינה. [אמיודארון]: תיתכן השפעה מצטברת על הלב. יש להיזהר מירידה בלחץ הדם ובקצב הלב ואף מדום לב. מומלץ לעקוב בקפידה אחר תפקוד הלב. [פנותיאזינים כגון כלורפרומאזין]: תרופות ממשפחה זו וחוסמי בטא מגבירים באופן הדדי זה את השפעותיו של זה. יש להיזהר מירידה חדה בלחץ הדם ומתופעות לוואי של פנותיאזינים. [ציפרופלוקסאצין]: דווח על עלייה ברמה של מטופרולול בדם. [קלונידין]: הפסקה פתאומית תוך כדי המשך טיפול במטופרולול, עלולה לגרום ליתר לחץ דם אקוטי. [דיגוקסין]: תיתכן האטה בקצב הלב. [פלובוקסאמין] עלול לעכב את פירוק מטופרולול ולגרום להאטה בקצב הלב ו/או לירידה חדה בלחץ הדם. [הידראלאזין] מגביר את פעולתו של מטופרולול על ידי הגברת ספיגתו. לא קורה בטבליות בשחרור מושהה של מטופרולול. [תרופות נוגדות סוכרת]: תיתכן ירידה ברמת הסוכר בדם והיפוגליקמיה בעת השימוש בתרופות אלו יחד בחולים סוכרתיים. [גלולות למניעת הריון]: אסטרוגנים עלולים לגרום לירידה בפירוק מטופרולול ולעלייה בריכוזו בדם. תיתכן הגברת פעולתו וצורך בהורדת המינון. [פרופאפנון, פרופוקסיפן, כינידין, ריטונאביר]: תיתכן עליה בריכוז מטופרולול וקיים חשש להופעת סימני רעילות כגון קצב לב איטי, עייפות, וקוצר נשימה. [ריפאמפין] מזרז את פירוקו של מטופרולול ועלול לגרום לירידה בריכוזו בדם. [ריטודרין]: פעולתם מנוגדת זו לזו. תיתכן הפרעה בפעולתו של ריטודרין. אין לתת יחד.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות לשחרור מושהה.תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים ביום.טווח המינון: תעוקה: 50-100 מ"ג ליום. יתר לחץ דם: 100-450 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך שעתיים.משך השפעה: תעוקה: עד 12 שעות. יתר לחץ דם: עד 4 שבועות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם לוקחים את התרופה 2-3 פעמים ביום וצריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. אם לוקחים את התרופה פעם ביום וצריך לקחת את המנה הבאה תוך 5 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא. הפסקתה הפתאומית עלולה להחמיר את המחלה או להביא להתקף לב.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרה של קשיי נשימה, הלם או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: התרופה עוברת דרך השיליה אך בריכוזים נמוכים בהרבה מאלו של האם. בחיות מעבדה גורמת התרופה לירידה בהישרדות העוברים. במחקרים שנעשו בנשים הרות שטופלו בתרופה זו, לא דווח על מומים או נזק כלשהו לעובר וליילוד, ניראה בשל הריכוז הנמוך של התרופה בעובר. מומלץ שלא להשתמש בשליש האחרון של ההריון מחשש להשפעה על לב התינוק. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום סחרחורת.אלכוהול: לעולם אין לשתות אלכוהול כאשר נוטלים גליצריל טריניטראט. אלכוהול עלול להגביר את הסחרחורת שנגרמת בגלל הורדת לחץ הדם.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין בעיות מיוחדות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, אי ספיקת לב (heart failure), אסתמה, דלקת סימפונות (bronchitis), מחלת ריאות, סוכרת, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי של מטופרולול משותפות לרוב התרופות מסוג חוסמי בטא. תסמינים כגון עייפות ובחילה הם זמניים ופוחתים בשימוש ממושך. מטופרולול עלול, לעיתים רחוקות, לעורר או להחמיר אסתמה ואי ספיקת לב.

שמות מסחריים

לופרסור דיביטבס Lopresor Divitabs נוברטיס נאובלוק Neobloc יוניפארם