מטוקלופראמיד (פרמין)
שייך לקבוצת:
נוגדי הקאה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מטוקלופראמיד (פרמין) הוא תרופה שחוסמת קולטנים לדופמין, בעיקר במערכת העיכול. מטוקלופראמיד (פרמין) משמש למניעת הקאות ולהמרצת פעילות המעיים. במבוגרים התרופה מיועדת גם לטיפול בדלקת הוושט כתוצאה מהחזר קיבתי-ושטי (reflux esophagitis), כשטיפול רגיל לא עוזר. 

מטוקלופראמיד (פרמין) יעילה במיוחד להקלת הבחילה הנלווית לעיתים למיגרנה וזו הנגרמת על-ידי טיפול בתרופות נגד סרטן. כמו-כן משתמשים בתרופה זו להקלת תסמינים של בקע (הרניה) הנגרמים על-ידי עליית חומצה לתוך הוושט (ריפלוקס). יתכנו גם שימושים אחרים לפי שיקול דעת הרופא.

אין להשתמש במטוקלופראמיד (פרמין) במצבים הבאים:

רגישות לחומר הפעיל או לאחד ממרכיבי התרופה.

חסימת מעיים או דימום במעיים, עוויתות, אפילפסיה או פאוכרומוציטומה.

פרקינסון, דיסקינזיה או טיפול בתרופות דופמינרגיות.


חשוב לשים לב בעת הטיפול בתרופה על ידי ילדים: התרופה מטוקלופראמיד (פרמין) אינה מיועדת לטיפול בילדים ששוקלים פחות מ-30 ק"ג ואין להשתמש בה בילדים מתחת לגיל שנה. מאחר ומטוקלופראמיד (פרמין) עלול להשפיע על עירנות, יש להזהיר את הילדים מרכיבה על אופניים או משחק בקרבת כביש.

תגובה עם תרופות אחרות:

אין להשתמש במטוקלופראמיד (פרמין) יחד עם תרופות דופמינרגיות.

שילוב של מטוקלופראמיד (פרמין) עם תרופות אחרות עלול לגרום להשפעה בלתי צפויה ולפגוע ביעילות הטיפול באחת מהן לכל הפחות:

תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית: כל התרופות עם השפעות אלה מגבירות את ההשפעה של מטוקלופראמיד על מערכת העצבים המרכזית. אלה כוללות תרופות נגד חרדה, תרופות לשינה, נוגדי-דיכאון, אנטי-היסטאמינים, משככי כאב נארקוטיים ותרופות נגד פסיכוזה.

נוגדי פסיכוזה פנותיאזינים: מטוקלופראמיד (פרמין) מגביר את הסיכון של תופעות הלוואי של תרופות אלה.

תרופות אנטיכולינרגיות ומשככי כאב נארקוטיים: עלולים לגרום לירידה בהשפעתו של מטוקלופראמיד (פרמין).

מעכבי (MAO): תיתכן עלייה בלחץ הדם. יש להשתמש בשילוב עם מטוקלופראמיד (פרמין) בזהירות מרובה.

דיגוקסין: תיתכן ירידה בספיגה של דיגוקסין דרך מערכת העיכול.

פאראצטאמול, טטראציקלינים, ציקלוספורין: עלולים לגרום לעלייה בריכוזן אם ניתנות כל אחת לחוד יחד עם מטוקלופראמיד (פרמין). 

אינסולין: כיוון שמטוקלופראמיד משפיע על מידת ספיגת המזון, ייתכן שיהיה צורך להתאים מחדש את גודל המנה וזמן המתן של אינסולין.

יש להיזהר גם בשימוש משולב של נוגדי דיכאון מקבוצת SSRI ותרופות להרפיית שרירים.

מטוקלופראמיד (פרמין) יכול להגביר או להקטין ספיגה של מספר רב של תרופות. 

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, פתילות, זריקות. ניתן לחצות את הטבליות. תדירות וזמן נטילה: לפי הצורך, עד 3 פעמים ביום. יש להקפיד שההפרש בין מנה למנה יהיה לא פחות משש שעות.

לרוב, משך הטיפול מטוקלופראמיד (פרמין) מוגבל ל-5 ימים.

טווח המינון: מבוגרים: 10-30 מ"ג ליום. ילדים: מינון מופחת בהתאם לגיל ולמשקל. יש להיוועץ ברופא ילדים.תחילת השפעה: תוך שעה אחת.משך השפעה: 6-8 שעות.תזונה: כאשר סובלים מבחילה, מומלץ להימנע מאכילת מזונות שומניים וחריפים ומשתיית אלכוהול.

 בחולי סוכרת הסובלים מגסטרופרזיס (diabetic gastroparesis) יש להשתמש בתרופה כחצי שעה לפני ארוחה. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. אין לקחת מנה כפולה של מטוקלופראמיד (פרמין).הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית של מטוקלופראמיד (פרמין) לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום תרדמה ועווית שרירים. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להתשמש במטוקלופראמיד (פרמין) מבלי להיוועץ ברופא.  הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. ש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון .נהיגה: אין בעיות מיוחדותאלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להתנגד להשפעות החיוביות של התרופה ולהגביר את ההשפעות על מערכת העצבים המרכזיתפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בדרך-כלל לא משתמשים במטוקלופראמיד (פרמין) לתקופה ממושכת, אלא תחת השגחת מומחה לטיפול במחלות מסוימות של מערכת העיכול. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות, מחלה פסיכיאטרית, הפרעה נוירולוגית, הריון, הנקה, כיב עיכולי

תופעות לוואי

תופעת הלוואי העיקרית של מטוקלופראמיד (פרמין) היא תרדמה. תופעות פחות שכיחות כוללות: תנועות לא-רצונית של השרירים כמו רעד, עוויתות, טיקים בפנים , נוקשות; דיכאון, חוסר מנוחה, ירידה בלחץ הדם, שלשול, חולשה. 


יתכנו גם תסמינים אחרים שמופיעים לעיתים רחוקות יותר בעת טיפול במטוקלופראמיד (פרמין): עלייה ברמות פרולקטין, הפרעות במחזור הווסת, הזיות, פגיעה בעירנות, דופק איטי, תגובה אלרגית, שינוייים בקצב הלב, לחץ דם גבוה מאד, עילפון; בלבול, פרכוסים.

במקרים הבאים יש להפסיק את השימוש במטוקלופראמיד (פרמין) ולפנות מיד לרופא:

תנועות בלתי רצוניות בפנים (עיניים, לשון ועוד) או בשאר הגוף - עלולות להתפתח כבר אחרי נטילה ראשונה, בעיקר מינון גבוה.

תסמונת נוירולפטית - חום גבוה, לחץ דם גבוה, פרכוסים, הזעה.

תגובה אלרגית חריפה.

שינויים במצב הרוח או בלבול.

שמות מסחריים

פרמין Pramin רפא