מטפורמין (גלוקומין, גלוקופאג')

שייך לקבוצת:
ביגואנידים, סוכרת, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מטפורמין הוא חומר פעיל שנמצא בתרופות גלוקומין, גלוקופאג' ומטפורמין-טבע. מטפורמין שייך לתרופות נגד סוכרת מקבוצת ביגואנידים. 


יעיל לטיפול ב

מטפורמין (גלוקומין, גלוקופאג') משמש לטיפול בסוכרת מסוג 2 (סוכרת שאינה תלויה באינסולין) כטיפול יחיד או בשילוב עם תרופות אחרות לסוכרת. הוא משפר את רגישות התאים בגוף לאינסולין ומוריד את רמת הסוכר בדם על-ידי הפחתת ספיגת הגלוקוז ממערכת העיכול אל הדם וייצור מחדש של גלוקוז בכבד.


הנחיות חשובות

בזמן הטיפול במטפורמין (גלוקומין, גלוקופאג') יש להקפיד על דיאטה מיוחדת לחולי סוכרת, שמגבילה את צריכת הסוכרים והשומנים. 


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש במטפורמין (גלוקופאג', גלוקומין) במקרים הבאים:

-רגישות למטפורמין או לאחד המרכיבים האחרים בתרופה.

-אם אתם סובלים מבעיות חמורות בתפקוד הכליות או הכבד, מערכת הנשימה (כגון קשיי נשימה), מערכת הדם ומחזור הדם (כגון לחץ דם גבוה) או הלב (כגון מחלות לב, התקף לב בעבר); בעיות חמורות במחזור הדם.

-במידה שאי ספיקת לב שאובחנה אצלכם חמורה ולא יציבה.

-אם אתם סובלים מסוכרת חמורה ובלתי נשלטת, קטואצידוזיס (חמצת סוכרתית) או חמצת לקטית. 

-אם יש לכם בחילות או הקאות, התייבשות עקב שלשולים חמורים או הקאות רצופות.

-אם אתם נוהגים לצרוך כמויות גדולות של אלכוהול.

-במקרה של זיהום חמור שעלול להשפיע על הריאות או הכליות, או מלווה בחום גבוה.

-אם חוויתם ירידה מהירה במשקל.

-אם קיים חשד לקריש דם בריאות (התסמינים כוללים: שיעול, קוצר נשימה, כאב בחזה וקצב לב מהיר).

-אם ישנו חשש שפיתחתם דלקת לבלב, שסימניה כוללים: כאב בטן חמור, בדרך כלל בליווי בחילה והקאות.

-בתקופה ההנקה.תגובה עם תרופות אחרות: תרופות הבאות עלולות לשנות את ההשפעה של מטפורמין (גלוקופאג', גלוקומין) או להחמיר את תופעות הלוואי שלו:

תרופות נגד קרישת דם; אסטרוגנים, כולל גלולות למניעת הריון; משתנים; קורטיקוסטרואידים; סימטידין , רניטידין; תרופות לטיפול ביתר לחץ דם (כגון מעכבי ACE , חוסמי תעלות סידן כגון ניפריפין); תרופות לטיפול בבעיות לב (כגון דיגוקסין, קינידין); סלבוטמול או טרבוטלין (לטיפול באסטמה); אספירין או נוגדי דלקת שאינם סטרואידים אחרים (כגון איבופרופן); תרופות אחרות לטיפול בסוכרת (כגון אינסולין, סולפונילאוריה - גליפיזיד, גלימפיריד, מגליטיניד); אנטיביוטיקות; תרופות להורדת שומנים בדם (כגון חומצה ניקוטינית); תרופות אנטי פסיכוטיות; הורמוני בלוטת התריס; אדרנלין, דאנזול; פניטואין או טטראקוזקטרין; איזוניאזיד; אלכוהול; חומרי ניגוד המכילים יוד.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות,קפליות. אין לחצות, ללעוס או לכתוש.תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים ביום. טווח המינון: מבוגרים: 0.85-2.55 גרם ליום. תחילת השפעה: תוך שעתיים.משך השפעה: 8-12 שעות.תזונה: יש ליטול התרופה עם או מיד לאחר הארוחות. על מנת שהתרופה תהיה יעילה, דרושה תזונה דלת סוכרים ודלת שומנים המותאמת באופן אינדיבידואלי. יש למלא אחר הוראות הרופא. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: אין לקחת שתי מנות יחד, יש לקחת את  המנה הבאה בזמן. הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, הפסקתה עלולה להחמיר את המחלה.מינון עודף:

מינון יתר עלול להוביל לסיבוך של חמצת לקטית, שסימניה הם: הקאות, כאב בטן עם התכווצות שרירים, הרגשה כללית ירודה בליווי עייפות חמורה וקשיי נשימה. תסמינים נוספים כוללים ירידה בחום הגוף וקצב הלב. יש לפנות לרופא או לחדר מיון לקבלת טיפול רפואי מיד.

אזהרות

הריון: אין להשתמש מבלי להיוועץ ברופא.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: בדרך כלל אין בעיות. יש להימנע מנהיגה אם מופיעים סימני אזהרה של רמת סוכר נמוכה מדי.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול מגביר את הסיכון של רמת סוכר נמוכה מדי ועלול לגרום לאיבוד ההכרה על ידי העלאת חומציות הדם.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

בתקופת הטיפול במטפורמין (גלוקומין, גלוקופאג') יש לערוך בדיקות רמות הסוכר ובדיקות תפקודי כליה לפחות פעם בשנה. (באנשים מבוגרים/באנשים עם תפקוד כלייתי לקוי מומלץ לערוך בדיקה בתדירות גבוהה יותר כל 3-6 חודשים).

שימוש ממושך במטפורמין (גלוקומין, גלוקופאג') יש לערוך בדיקות שנתיות של רמת ויטמין B12 על מנת לוודא שאין ירידה בספיגתו.

ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, אי ספיקת לב (heart failure), שתיה מרובה של אלכוהול, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות לוואי של מטפורמין (גלוקופאג', גלוקומין) כוללות: הפרעות במערכת העיכול כגון בחילה, הקאה, שלשול, כאב בטן וחוסר תאבון. תופעות אלו מתרחשות בדרך כלל בתחילת הטיפול. ניתן להקל עליהן ע"י חלוקת המנה במהלך היום בהתאם להנחיית הרופא או ע"י נטילת התרופה עם או מיד אחרי האוכל. במידה והסימפטומים ממשיכים, מומלץ להפסיק את הטיפול ולפנות לרופא.

תופעות לוואי נוספות של מטפורמין: שינוי בטעם; רמות נמוכות של B12 בדם; תגובה עורית כגון אודם בעור, גרוד או פריחה מגרדת.


יש להפסיק טיפול במטפורמין (גלוקומין, גלוקופאג') ולפנות לרופא מיד במקרים הבאים:

חמצת לקטית: מטפורמין (גלוקומין, גלוקופאג') עלול לגרום לחמצת לקטית - סיבוך חמור מאד נדיר אצל חולי סוכרתסימפטומים של חמצת לקטית כוללים: הקאות, כאב בטן עם התכווצות שרירים, הרגשה כללית ירודה עם עייפות חמורה וקשיי נשימה. תסמינים נוספים כוללים ירידה בחום הגוף וקצב הלב. יש לפנות לרופא או לחדר מיון מיד, מאחר וחמצת לקטית עלולה לגרום לתרדמת. 

הסיכון לחמצת לקטית עולה במצבים הבאים: ליקוי בתפקוד הכליות או בעיות בכבד; רמות סוכר שאינן תחת שליטה; לאחר צום ממושך או צריכת אלכוהול; התייבשות כתוצאה משלשול חמור או הקאות; כל מצב רפואי המלווה בחוסר אספקת חמצן לאיברי הגוף (כגון מחלות לב חמורות וחריפות).

במידה ותפקודי הכבד אינם תקינים או שיש דלקת בכבד (דלקת עלולה לגרום לעייפות, חוסר תאבון, ירידה במשקל עם או ללא הצהבת העור והעיניים).


חשוב לשים לב: 

היפוגליקמיה: מטפורמין (גלוקומין, גלוקופאג') כטיפול יחיד אינו גורם למצב של היפוגליקמיה (רמות גלוקוז נמוכות בדם). אולם נטילת מטפורמין בשילוב עם תרופות אחרות לטיפול בסוכרת העלולות לגרום להיפוגליקמיה (כגון, תרופות מקבוצת הסולפונילאוריה, אינסולין, מגליטינידים) קיים סיכון להתפתחות היפוגליקמיה. 

אם חשים בסימפטומים של היפוגליקמיה, כגון: חולשה, רעד, סחרחורת, כאב ראש, הזעה מוגברת, רעב, קצב לב מהיר, הפרעות בראיה או קושי להתרכז, מומלץ לאכול או לשתות דבר מה המכיל סוכר ולהימנע מלנהוג או להשתמש במכונות.


שמות מסחריים

גלוקומין Glucomin דקסל גלוקופאג' Glucophage אביק מטפורמין טבע Metformin Teva טבע