איזוסורביד דיניטראט

שייך לקבוצת:
מרחיבי כלי דם, נוגדי תעוקה, ניטראטים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

איזוסורביד דיניטראט שייך לקבוצת תרופות מרחיבות כלי-דם הנקראות ניטראטים, והכוללות גם את החומר גליצריל טריניטראט. משתמשים באיזוסורביד דיניטראט להקלת הכאב ולהפחתת התדירות של התקפי תעוקת חזה. בשילוב עם תרופות אחרות משתמשים בו גם לטיפול בסוגים מסויימים של אי-ספיקת לב. תרופה דומה - איזוסורביד מונוניטראט, משמשת גם היא לעתים קרובות לאותן מטרות. איזוסורביד דיניטראט פועל במהירות, והשפעותיו ממושכות יותר מאלה של כמה ניטראטים אחרים. שלא כמו גליצריל טריניטראט, ניתן לאחסן איזוסורביד דיניטראט לתקופות ממושכות יותר מבלי שיאבד מיעילותו. כאב ראש, הסמקה וסחרחורת מופיעים בדרך-כלל בתחילת הטיפול. ניתן להתגבר על תופעות אלה על-ידי לקיחת מנות קטנות של התרופה בתחילת הטיפול, והתופעות חולפות בהמשך הטיפול. יעילותה של תרופה זו עלולה לפחות לאחר מספר חודשים, וייתכן שיהיה צורך להחליפה בטיפול אחר. זכרו, ניטראטים אינם מתקנים את הליקוי היסודי שגרם לתעוקת חזה. ייתכן והרופא שלכם ימליץ על בדיקות נוספות וצנתור עורקי הלב כדי לטפל בבעייה היסודית. שינוי הרגלי חיים כמו הפסקת עישון, הורדת רמת הכולסטרול בדם וטיפול במחלות אחרות כמו לחץ דם גבוה וסוכרת עשויים אף הם לסייע במניעה שניונית של מחלת לב תעוקתית.

תגובה עם תרופות אחרות: תרופות להורדת לחץ דם: שילוב של תרופות אלה יחד עם איזוסורביד דיניטראט עלול לגרום לירידה תלולה יותר בלחץ הדם.
ויאגרה, סיאליס, לויטרה: מתן משולב של ניטראטים עם אחת מהתרופות הנ"ל עלול לגרום לירידה חדה בלחץ דם ואף למוות. חל איסור מוחלט לתת שילוב זה

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות, תרסיס. תדירות וזמן נטילה: תרסיס: 1-3 התזות לתוך הפה בהפרש של 30 שניות בזמן התקף תעוקת חזה או לפני פעילות גופנית.טווח המינון: מבוגרים: להקלת התקפי תעוקה: 5-10 מ"ג למנה. תחילת השפעה: תרסיס: 2-3 דקות. משך השפעה: תרסיס: עד שעתייםתזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר (עד 30 מעלות) ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני חום. מנה שנשכחה:

לפי הצורך

הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, הפסקתה עלולה להחמיר את המחלה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום סחרחורת וכאב ראש. מנה גדולה במיוחד עלולה לגרום לירידה בלחץ הדם ולעילפון.

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא. (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום סחרחורת.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול לגרום לירידה נוספת בלחץ הדם, לדכא את הלב ולגרום סחרחורת ועילפון.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: תופעות הלוואי הניצפות בתחילת הטיפול עשויות לחלוף בשימוש ממושך. השפעות התרופה נחלשות עם הסתגלות הגוף, ודבר זה מצריך הגדלת המינון או החלפת התרופה.ניטור: לא רצוי להפסיק את הטיפול בניטראטים לפני ניתוח. יש לדווח למנתח ולמרדים על נטילת תרופת זו.

דווח לרופא במקרה של פעילות יתר של בלוטת התריס, חוסר דם (אנמיה), ברקית (glaucoma), נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעת הלוואי החמורה ביותר היא ירידה תלולה מדי בלחץ הדם, ולכן יש לנטר את לחץ הדם באופן סדיר. תופעות הלוואי האחרות פוחתות בדרך-כלל לאחר שימוש סדיר בתרופה, התאמת המינון עשוייה לעזור.

שמות מסחריים

איזוקט Isoket גלקסו סמית קליין