מינוציקלין

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, טטראציקלינים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מינוציקלין (Minocycline), אנטיביוטיקה ממשפחת הטטראציקלינים, משמשת לטיפול בזיהומים הנגרמים על ידי חיידקים הרגישים לתרופה זו כמו אלו שגורמים לפצעי בגרות (אקנה).

בחורה צעירה סובלת מאקנה (פצעי בגרות)חשוב לשים לב:

מינוציקלין (Minocycline) עלול לגרום לצביעה ולפגיעה באמייל בשיניים המתפתחות, לכן אינו מומלץ לילדים ולנשים הרות. 

בזמן נטילת מינוציקלין יש להימנע מחשיפה לשמש או למקור אחר של קרינת UV בגלל הסיכון לפריחה באזורים החשופים. רצוי להקפיד על הגנה מתאימה (ביגוד ארוך, מריחת קרם הגנה מהשמש). 

מינוציקלין עלול לגרום לדלקת ולכיבים בוושט ועל כן מומלץ ליטול אותו בעמידה או בישיבה זקופה עם הרבה מים. 

במקרים הבאים אין להשתמש במינוציקלין (Minocycline):

רגישות (אלרגיה) למינוציקלין, למרכיבים אחרים בתרופה או לתרופות אחרות ממשפחת טטראציקלינים.

הריון, תכנון הריון.

הנקה.

אי ספיקת כליות.

אין לתת מינוציקלין (Minocycline) לילדים מתחת לגיל 12 שנים.


תגובה עם תרופות אחרות: שילוב מינוציקלין (Minocycline) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:


תרופות משלשלות, אסטרוגנים הניתנים בבליעה וגלולות למניעת הריון - ירידה ביעילות, כך שמומלץ להיעזר באמצעי מניעה נוסף, סיכון לדימום.

תרופות נגד קרישת דם כגון ווארפרין - תיתכן הגברת השפעה נוגדת קרישה.


פניצילינים - הפרעה לפעילות אנטיביוטית של פניצילינים.

סותרי חומצה המכילים אלומיניום, סידן או מגנזיום, תכשירי ברזל ואבץ, קאולין וסוכראלפאט - עלולים להפריע לספיגת התרופה ולהפחית את יעילותה. מומלץ להמתין כשעתיים בין נטילתם.

תרופות משתנות - תיתכן עלייה ברעילות לכליות.

רטינואידים לטיפול באקנה - עלולה להגביר את הסיכון להתפתחות יתר לחץ דם תוך גולגולתי שפיר

תרופות שעלולות לגרום לנזק בכבד - החמרת הסיכון לנזק.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות. אין ללעוס, לכתוש או לחצות. תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום. יש ליטול מינוציקלין (Minocycline) עם כוס מים לפחות בעמידה או בישיבה, אין לשכב במשך 30 דקות לאחר בליעת התרופה. לא מומלץ ליטול בסמוך לשעת השינה. טווח המינון: מבוגרים: 100-200 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 1-2 שעות.משך השפעה: 12-24 שעות.תזונה:
אפשר ליטול מינוציקלין (Minocycline) עם האוכל, על מנת למנוע גירוי במערכת העיכול. 
יש לחכות שלוש שעות לכל פחות בין נטילת מינוציקלין לבין נטילת סותרי חומצה, תוספי סידן, מוצרי חלב, סודה לשתיה, תכשירי ברזל או תכשירים המכילים קאולין, אבץ או אלומיניום. 

כמו כן, מומלץ להפריד כשלוש שעות בין נטילת מינוציקלין (Minocycline) לבין תרופה אחרת.  אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר (לא יותר מ-25 מעלות) ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. מנה שנשכחה: יש לקחת nbv ak מינוציקלין (Minocycline) מייד כשנזכרים. אך בשום אופן אין לקחת שתי מנות יחד. הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו, אפילו אם חל שיפור בתסמינים. הפסקת הטיפול עלולה מוקדם מדי עלולה לגרום לחזרת הסימפטומים של  הזיהום המקורי. מינון עודף: מנה עודפת מקרית של מינוציקלין (Minocycline) אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש במינוציקלין.הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך במינוציקלין (Minocycline) עלול לגרום הופעת זיהומי-על, בעיקר עם פטריות, ופגיעה בתיפקוד הכלייתי.
ניטור: מומלץ לבצע ספירת דם ובדיקת תיפקודי כבד וכליה. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של זאבת אדמנתית (lupus), מחלת כליה, תגובה אלרגית לאנטיביוטיקה מסוג טטראציקלין, נטילת תרופות אחרות, מחלת דם, מחלת לב, מחלת כבד, אסתמה, מחלת שרירים, הפרעות בראייה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות של מינוציקלין (Minocycline) כוללות: בחילה, הקאה ושלשול. דלקת המעי הגס עקב נטילת אנטיביוטיקה וזיהום-על בפטריה נדירות יותר, אך יש לשים לב להופעתן. מומלץ להימנע מחשיפה לאור כיוון שמינוציקלין (Minocycline) עלול לגרום לפריחה באזורים חשופים לאור.

יש להפסיק את הטיפול במינוציקלין (Minocycline) ולפנות מיד לרופא במקרים הבאים:
התפתחות תגובה אלרגית.


הופעת או החרפת זאבת.

חום, פריחה מגרדת ובעיוצ מפרקים.

תסמינים המעידים על צמיחת חיידקים עמידים.

רגישות לשמש.

התכהות אזרים בעור, ציפורניים, לחמית העין או שיניים.

קשיי נשימה.

נזק לכבד.

שמות מסחריים

מינוקלין Minoclin ויטמד מינוציקלין Minocycline רפא ארסטין Arestin