מיסופרוסטול (ציטוטק)
שייך לקבוצת:
מערכת העיכול, תרופות המשפיעות על, פרוסטגלנדינים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מיסופרוסטול (ציטוטק, Cytotec) הוא חומר דמוי פרוסטגלנדין E1, המיוצר באופן טבעי על-ידי הגוף. הפרוסטגלנדינים עוזרים להגן על השכבה הרירית בקיבה ובתריסריון. מיסופרוסטול (ציטוטק, Cytotec) משמש בעיקר למצבים הבאים: 

טיפול בכיב קיבה או כיב תריסריון; טיפול ומניעה של פצעים או גירוי בקיבה/תריסריון כתוצאה משימוש בתכשירים נוגדי דלקת לא סטרואידליים (NSAID's), כשהטיפול בהם צריך להימשך.

טיפול בשילוב עם מיפפריסטון להפלה או הפסקת הריון תרופתית. 

ריקון הרחם במצבי כשל הריון בשליש הראשון להריון.

ריכוך והרחבת צוואר הרחם לשם ביצוע פעולות תוך רחמיות כגון: גרידה, היסטרוסקופיה, החדרת התקן תוך רחמי ועוד, על פי שיקול קליני. 

אין להשתמש במיסופרוסטול (ציטוטק, Cytotec) במקרים הבאים:

רגישות (אלרגיה) לחומר הפעיל או לכל אחד מהמרכיבים הנוספים אשר מכילה התרופה או לתרופות אחרות המכילות אנלוגים לפרוסטגלנדינים.

הריון או הנקה, פרט למקרים של טיפול משולב עם מיפפריסטון להפסקת הריון תרופתית.


חשוב לשים לב:

מיסופרוסטול (ציטוטק, Cytotec) אינו מיועד לילדים ולמתבגרים מתחת לגיל 18 .

יש לערוך בדיקת דם לשלילת היריון שבועיים לפני תחילת הטיפול בנשים העשויות להרות במשך תקופת הטיפול בתרופה. 

הטיפול בתרופה יחל יומיים או שלושה ימים מתחילת המחזור הבא.

יש לנקוט משנה זהירות בחולים אצלם התייבשות עלולה לגרום לסיבוכים.תגובה עם תרופות אחרות: נטילה בו זמנית של מיסופרוסטול (ציטוטק, Cytotec) עם תרופות או תוספים הבאים עלולה להוביל לתגובות בין תרופתיות:

תרופות סותרות חומצה המכילות מגנזיום או תוספי מגנזיום - מכיוון שהשילוב עלול לגרום להחרפת שלשול.

תרופות ממשפחת נוגדי דלקות שאינם סטרואידים (NSAID's).

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות מיסופרוסטול (ציטוטק, Cytotec) יכולות לשמש במספר דרכים: וגינלי (לדני), רקטלי (דרך פי הטבעת), מתחת ללשון, בוקאלי (דרך רירית הפה) או לבליעה דרך הפה. 

אסור לכתוש/לחצות/ללעוס, מכיוון שההשפעה של צורות מתן אלו לא נבדקה.

תדירות וזמן נטילה: 2-4 פעמים ביום, בארוחת הבוקר, עם כל ארוחה גדולה, ולפני השינה.טווח המינון: 400-800 מיקרוגרם ליום.תחילת השפעה: תוך 24 שעות.משך השפעה: 8-24 שעות. חלק מן ההשפעה החיובית עשוי להימשך תקופה ארוכה.תזונה:

מיסופרוסטול (ציטוטק, Cytotec), שניתן כטבליות לבליעה, מומלץ לקחת עם אוכל.

אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 3 שעות, יש לדלג על המנה שנשכחה ולקחת את המנה הבאה. אין לקחת מנה כפולה!הפסקת התרופה: אין להפסיק את הטיפול במיסופרוסטול (ציטוטק, Cytotec) בלי להיוועץ ברופא, גם אם מרגישים טוב. מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין לקחת מיסופרוסטול (ציטוטק, Cytotec) בהריון. נשים בגיל פוריות, שעשויות להרות בתקופת הטיפול במיסופרוסטול (ציטוטק, Cytotec) חייבות להשתמש באמצעי מניעה. הנקה: לא ידוע אם התרופה עוברת לחלב האם. רצוי להימנע מהנקה בזמן הטיפול.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: לא צפויות בעיות מיוחדותנהיגה: לא צפויות בעיות מיוחדותאלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות. אלכוהול בכמות גדולה עשוי לגרום לגירוי של הקיבה.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין לקחת מיסופרוסטול (ציטוטק, Cytotec) יותר מ- 4 שבועות אלא אם הרופא הורה אחרת. ניטור: יש לדווח למרדים על נטילת תרופה זו לפני הניתוח.

דווח לרופא במקרה של הריון, תכנון הריון, מחלת לב, הפרעות בכלי הדם, ארוע מוחי, יתר לחץ דם, נטילת תרופות אחרות, אפילפסיה (כפיון), מחלה דלקתית של המעי, מחלת כליה

תופעות לוואי

במהלך נטילת מיסופרוסטול (ציטוטק, Cytotec) עלולות להופיע תופעות לוואי שכיחות הבאות: הפרעות בעיכול, שלשול, בחילה, הקאות, כאב בטן, נפיחות, עצירות, צרבת, סחרחורת, כאב ראש ופריחה בעור. כמו כן, יתכנו גם תופעות לוואי נדירות כגון: דימום וגינלי (כולל דימום לאחר הפסקת הווסת), דימום שלא במועד הווסת, הפרעות במחזור החודשי, דימום יתר בווסת, כאבי מחזור, התכווצויות רחם, דימום מהרחם, קרע ברקמת הרחם, אי היפרדות השליה, תסחיף מי שפיר, הפלה בלתי שלמה, לידה מוקדמת, תמותת העובר ומומים מולדים, וכן צמרמורות או חום.


במקרים הבאים יש להפסיק את השימוש במיסופרוסטול (ציטוטק, Cytotec) ולפנות מיד לרופא:

דימום יתר בווסת או דימום וגינלי לא בזמן הווסת.

שוק אנפילקטי עקב רגישות יתר חמורה למרכיבי התכשיר, שעלולה לגרום לנפילת לחץ דם עד איבוד הכרה.

שמות מסחריים

ציטוטק Cytotec פייזר ישראל