מיקונאזול
שייך לקבוצת:
נוגדי פטריות, נוגדי פטריות ממשפחת azole
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מיקונאזול הינה תרופה נוגדת פטריות הנפוצה בשימוש עוד משנות ה-70. התרופה מופיעה בתכשירים לעור ולנרתיק, לטיפול בזיהומי קאנדידה של הנרתיק ובזיהומי טינאה של העור, בעיקר בכפות הרגליים ובמפשעה. בטיפול מקומי תופעות הלוואי אינן שכיחות.

תגובה עם תרופות אחרות: [ציסאפריד]: תיתכן ירידה בפירוק התרופה על ידי מיקונאזול, ועלייה בריכוזו בדם. עלולות להופיע תופעות של רעילות לבבית ושינויים ברישום החשמלי של הלב. אין לתת את שתי התרופות הללו יחד. [אמפוטריצין B]: עלול לעכב את פעולתו נוגדת הפטריות של מיקונאזול. [ציקלוספורין, פניטואין]: ייתכן עיכוב פירוקם, עלייה בריכוזיהם בדם ובתופעות הלוואי. [נוגדי קרישה]: ייתכן חיזוק ההשפעה על קרישת הדם וסכנה לדימומים.

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם, ג'ל לשימוש בפה, כמוסות לנרתיק.תדירות וזמן נטילה: זיהומי עור: פעמיים ביום. זיהומי נרתיק: פעם ביום לפני השינה.טווח המינון: מבוגרים: זיהומי עור: כמות מספקת לכיסוי העור הנגוע והאזור שמסביבו. זיהומי נרתיק: פתילות - 100 מ"ג או 200 מ"ג ליום. קרם - תוכן אפליקטור אחד ליום.תחילת השפעה: תוך 2-7 ימים.משך השפעה: עד 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: אין סיבה לדאגה, אך יש לקחת או למרוח את התרופה מייד כשנזכרים.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו .גם אם התסמינים נעלמו, הזיהום המקורי עשוי עדיין להיות קיים, והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: למרות שמיקונאזול ניטראט במתן חיצוני ודרך הנרתיק נספג מעט מאוד לדם, מומלץ להימנע משימוש בו בשליש הראשון להריון. אף על פי כן, אם חייבים ניתן להשתמש בו. יחסית, מיקונאזול נחשבת לתרופה הבטוחה ביותר מבין התרופות נוגדות פטריות האחרות, זאת בעקבות נסיון של שנים רבות בנשים הרות מבלי שגרמה מומים או נזקים כלשהם לעובר (C)הנקה: אין עדות לסיכון עם תכשירים לטיפול מקומי בעור או בנרתיק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: אין בעיות ידועותאלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור:

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית לתרופה זו בעבר, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

נדיר להיתקל בתופעות לוואי עם תכשירים לטיפול מקומי. גירוי באזור המריחה אינו שכיח. הערה: התופעות הרשומות בטבלה מתייחסות לתכשירי עור.

שמות מסחריים

דקטרין Daktarin ג'נסן סילאג דקטרין ג'ל Daktarin Oral Gel ג'נסן סילאג ג'ינו-דקטרין Gyno-Daktarin ג'נסן סילאג פיטריון Pitrion רפא פונגידרם Fungiderm רפא