מסאלאמין
שייך לקבוצת:
נוגדי דלקת, תרופות למחלה דלקתית של המעי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

תרופה זו היא נוגדת דלקת במערכת העיכול. השימוש הקליני הנפוץ הוא במחלות מעי דלקתיות (דלקת כיבית של המעי הגס ומחלת קרוהן). ההבדלים בין התכשירים השונים המשמשים לטיפול במחלות אלה הם זעירים, לרוב ללא משמעות קלינית, וקשורים למהירות שחרור החומר הפעיל מן הטבליה. אם המחלה פוגעת רק באזור פי הטבעת, ניתן לקחת את התרופה בפתילות או בחוקן.

תגובה עם תרופות אחרות: [לאקטולוז או תרופות אחרות המחמיצות את הצואה] עשויות לפגוע ביעילות של מסאלאמין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, קפליות, טבליות לשחרור מושהה, פתילות, חוקן.תדירות וזמן נטילה: טבליות ופתילות: 1-4 פעמים ביום, אחרי האוכל חוקן: פעם ביום.טווח המינון: דלקת כיבית של המעי הגס: טבליות - עד 2400 מ"ג ליום. חוקן - עד 4 גרם ליום.תחילת השפעה: עשויים לחלוף שבוע עד מספר שבועות עד שנצפה שיפור קליני.משך השפעה: עד 24 שעות.תזונה: יש צורך בשתייה מרובה ובתזונה דלת שאריות (במיוחד במחלת קרוהן).אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין עדות לסיכון לתינוק המתפתח. כמו כן, אין עדויות לפגיעה בעוברי חיות מעבדה (B)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק.תינוקות וילדים: יעילות ובטיחות התרופה לא הוכחה בילדים מתחת גיל 13.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: אין בעיות מיוחדותאלכוהול: אין בעיות מיוחדותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין כל בעיה בשימוש ממושך. מומלץ לנטר את תיפקוד הכליות מדי פעם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של נטילת תרופות אחרות, מחלת כליה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי שהיו שכיחות בטיפול עם סולפאסאלאזין נדירות ביותר בשימוש בתרופה זו. מסאלאמין היא המחצית הפעילה של סולפאסאלאזין, ללא מרכיב הסולפה, הגורם בדרך-כלל לתופעות הלוואי. עם זאת, ייתכנו תופעות לוואי נדירות, כגון החמרת השלשול, בחילה, כאבי בטן וכאבי ראש. באופן נדיר ביותר יכולה להתרחש הפרעה בתפקוד הכליות.

שמות מסחריים

אסקול Asacol טרדיס גת פנטזה Pentasa פרינג פרמציוטיקלס פנטזה SR Pentasa SR פרינג פרמציוטיקלס רפאסל Rafassal רפא רפאסל חוקן Rafassal Enema רפא רפאסל פתילות Rafassal Suppositories רפא