מתילפרדניזולון

שייך לקבוצת:
קורטיקוסטרואידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מתילפרדניזולון הוא קורטיקוסטרואיד סינתטי. התרופה קיימת בתכשירים לטיפול מקומי בבעיות בעור, כגון דרמאטיטיס, אקזמה ופסוריאזיס. בצורת חוקן היא משמשת להקלה במחלה דלקתית של המעי. ניתן להזריק מתילפרדניזולון לפרקים להקלת דלקות פרקים. כמו-כן נותנים אותו דרך הפה כתחליף להורמונים בהפרעות של בלוטת יותרת המוח או יותרת הכליה, בהן קיימת ירידה בייצור הטבעי של קורטיקוסטרואידים. לעיתים נותנים מתילפרדניזולון בטבליות בטיפול לטווח ארוך באסתמה קשה. יש המשלבים תרופה זו בטיפול בממאירות של תאים לימפאטיים ובמצבי אלרגיה. תופעות הלוואי נדירות באשר התרופה ניתנת לתקופה קצרה דרך הפה, בהזרקה, בחוקן, או בתכשירים לעור. עם זאת, נטילה דרך הפה לתקופות ממושכות עלולה לגרום תופעות לוואי, ודיכוי מערכת החיסון.

יש להימנע מחשיפה לחולי שחפת ואבעבועות רוח, או שלבקת חוגרת (Hepres zoster) ולא לקבל חיסונים בנגיפים חיים. במידה ומטופל טרם חלה באבעבועות רוח והיה במגע עם חולה באבעבועות רוח או שלבקת חוגרת, יש להודיע לרופא מטפל מיד. 
כאשר נוטלים תרופה זו ליותר משבועיים דרך הפה, אין להפסיקה בשום אופן בבת אחת ללא ייעוץ רפואי, גם כאשר מתרחשות תופעות לוואי. לאנשים הנוטלים תרופה זו תקופה ממושכת מומלץ לשאת כרטיס טיפול.

תגובה עם תרופות אחרות: [דיגוקסין]: מתילפרדניזולון עלול להגביר את הסיכון של תופעות לוואי מדיגוקסין. [נוגדי קרישה בלקיחה דרך הפה]: מתילפרדניזולון עלול לשנות את השפעתם. יש לעקוב אחר רמותיהם בדם. [אינסולין, תרופות לטיפול בסוכרת ותרופות להורדת לחץ דם]: מתילפרדניזולון בטבליות או בהזרקה עלול להפחית את השפעותיהן של תרופות אלה ולפגוע באיזון הסוכרת. [קטוקונאזול] גורם לעלייה בריכוז מתילפרדניזולון בדם על ידי עיכוב פירוקו בכבד. [אספירין] במתן ממושך ובמנות גבוהות יחד עם מתילפרדניזולון גורם להפחתת פעילותו של אספירין בשל הגברת הפרשתו מהגוף. יש להיזהר במיוחד בעת הפסקת הטיפול במתילפרדניזולון. [בארביטוראטים, פניטואין, ריפאמפיצין]: תרופות אלה מפחיתות את היעילות של מתילפרדניזולון. [ציקלוספורין]: תיתכן עלייה בריכוז שתי התרופות בדם, עלייה בסיכון לתופעות לוואי של שתי התרופות ולהופעת פירכוסים.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, זריקות, קרם,משחה ותרחיץ לעור.תדירות וזמן נטילה: דרך הפה: 1-2 פעמים ביום, או לסירוגין - יום כן יום לא. על העור: 1-4 פעמים ביום.טווח המינון: המינון שונה בכל מקרה. יש לנהוג לפי ההוראות.תחילת השפעה: תוך 2-4 ימים.משך השפעה: 12-36 שעות.תזונה: כאשר נוטלים את התרופה בטבליות או בהזרקה לתקופות ממושכות, מומלץ על תזונה דלת נתרן ועשירה באשלגן. יש להיוועץ ברופא.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: טבליות או תכשירי עור יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 6 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את נטילת הטבליות בלי להיוועץ ברופא, אשר עשוי לפקח על ירידה הדרגתית במינון. הפסקה פתאומית עלולה לגרום הלם אדרנאלי או החמרת המחלה.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין עדות לסיכון עם תכשירי עור או הזרקה לפרקים. אך עדיין אין די מחקרים בנשים הרות. ילודים לאמהות שקיבלו את התרופה במהלך ההריון, מחייבים מעקב מיוחד. יש לשקול תועלת מול סיכון לעובר. יש להיוועץ ברופא.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם, אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בטבליות עלול להוביל לתופעות לוואי קשות כגון סוכרת, גלאוקומה, חולשת שרירים, ירוד ועצמות שבירות, ולהאטת הצמיחה אצל ילדים. ניטור: מומלץ לעבור בדיקות תקופתיות, כולל מדידת לחץ דם ורמות סוכר בדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של ברקית (glaucoma), יתר לחץ דם, סוכרת, שחפת, כיב עיכולי, דיכאון, הרפס, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנדירות - אך קשות יותר - של מתילפרדניזולון מופיעות רק כאשר נוטלים את התרופה דרך הפה במינונים גבוהים או לתקופות ממושכות.
הגברה בהפרשת סידן, אצירת נתרן, צבירת נוזלים, איבוד אשלגן, חולשת שרירים, כאבי שרירים, בחילה, הקאה, שיהוקים, כיב פפטי עם ניקוב אפשרי ודימום, דימום מקיבה, דלקת לבלב, דלקת בושט, ניקוב במעיים, פריחה, פגיעה בריפוי פצעים, עור דק ושברירי, נקודות אדומות (בעקבות דימום פנימי), וסת לא סדירה, סוכרת סמויה, דרישות מוגברות לאינסולין, קטרקט, גלאוקומה עם פגיעה לעצבי הראיה, דפיקות לב, דום לב , יתר או תת לחץ דם, אריטמיות, תופעות אלרגיות או אנפילקטיות. אם אתה סובל מאחד או יותר מהמצבים הבאים. יתכן והרופא ינטר את הטיפול TM לפני הטיפול במדרול שלך יותר מקרוב, יתאים את המינון שלך או ירשום עבורך תרופה אחרת:

סקלרודרמה (טרשת רקמת חיבור/ טרשת רב מערכתית, הפרעה אוטואימונית), מאחר והסיכון לסיבוך חמור הנקרא משבר סקלרודרמה כלייתי עלול לגדול. סימנים של משבר סקלרודרמה כלייתי כוללים עלייה בלחץ הדם וירידה בתפוקת השתן.


שמות מסחריים

דפו-מדרול Depo-Medrol פייזר ישראל מדרול Medrol פייזר ישראל מתילפרדניזולון Methylprednisolone ג'נמדיקס סולו-מדרול Solu-Medrol פייזר ישראל