איזוסורביד-5-מונוניטראט
שייך לקבוצת:
מרחיבי כלי דם, נוגדי תעוקה, ניטראטים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

איזוסורביד מונוניטראט הינו נגזרת פעילה של איזוסורביד דיניטראט המשמש לטיפול בתעוקת חזה ובאי ספיקת לב. לעומת איזוסורביד דיניטראט, נספג המונוניטראט בצורה טובה ממערכת העיכול ומשפיע לתקופה ארוכה יותר, כך שניתן ליטול אותו פעמיים ביום בלבד. תופעת הלוואי העיקרית שלו - כאבי ראש - חולפת בדרך כלל לאחר שמתרגלים לתרופה. ירידה חדה מדי בלחץ הדם המלווה בדופק מהיר ובכאבים תעוקתיים הינה תוצאה של מינון גבוה מדי. השימוש הממושך בתרופה עלול לגרום להתפתחות סבילות ולירידה בהשפעת התרופה - תופעה המצריכה את הפסקת השימוש לתקופה מסויימת.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות לטיפול ביתר לחץ דם]: בעיקר מסוג חוסמי סידן או ניטראטים ,עלולות להחריף את תופעת הלוואי של ירידת לחץ דם פתאומית במעבר מישיבה לעמידה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות וכמוסות לשחרור מושהה.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום.טווח המינון: מבוגרים: 20-120 מ"ג ליום במנות מחולקות.תחילת השפעה: תוך 20-60 דקות.משך השפעה: 6-10 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. מנה עודפת גדולה עלולה לגרום ירידה בלחץ הדם, עלייה בדופק והחמרת תעוקת החזה. במקרה זה יש לפנות לחדר מיון.

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון לא נקבעה. אם הצורך בתרופה מוחלט, אפשר להשתמש בה (C)הנקה: לא ידוע אם התרופה עוברת לחלב האם. יש להוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: התרופה עלולה לגרום לירידה חדה בלחץ הדם. יש להתחיל במינון נמוך ולעלות בהדרגהנהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום טשטוש וסחרחורת בתחילת השמוש.אלכוהול: אלכוהול עלול להגביר את ההשפעה מפךחיתת לחץ הדם של התרופה, ולכן אין לצרוך מנות גדולות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: תופעות הלוואי הניצפות בתחילת הטיפול עשויות לחלוף בשימוש ממושך. השפעות התרופה נחלשות עם הסתגלות הגוף, ודבר זה מצריך הגדלת המינון או החלפת התרופה.ניטור: לא רצוי להפסיק את הטיפול בניטראטים לפני ניתוח. יש לדווח למנתח ולמרדים על נטילת תרופת זו.

דווח לרופא במקרה של פעילות יתר של בלוטת התריס, חוסר דם (אנמיה), ברקית (glaucoma), נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

כאב ראש מהווה את תופעת הלוואי השכיחה ביותר של הניטראטים. בדרך כלל חולף הכאב עם המשך הטיפול וניתן להתגבר עליו באמצעות פאראצטאמול. תופעות נדירות יותר כוללות ירידה בלחץ הדם, תגובות אלרגיות וטשטוש.

שמות מסחריים

מונוקורד Monocord דקסל מונולונג Monolong כצט מונוניט Mononit פרמה מדיס מונוניט רטרד Mononit Retard פרמה מדיס