נאומיצין
שייך לקבוצת:
אמינוגליקוזידים, אנטיביוטיקה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

נאומיצין (Neomycin) הוא אנטיביוטיקה מסוג אמינוגליקוזיד הנמצא בטבליות בשם נאומיצין ובתכשירים לטיפול מקומי נגד חיידקים שרגישים לסוג זה של אנטיביוטיקה.

נאומיצין מהווה מרכיב נפוץ יחד עם חומרים אנטיביוטיים או נגזרות קורטיזון בתכשירים הבאים:

קרמים ומשחות לעור: דרמקומבין, טבעקוטן, פוליקוטן, היקומיצין. 

טיפות ומשחות עיניים: מקסיטרול, במיקסין, דקסאמיצין, דקספרין ועוד.

טיפות אוזניים: דקס-אוטיק, אוטומיצין, דזורן ועוד.

בנוסף, נאומיצין הוא חלק מנאו-מדרול – תחליב לטיפול מקומי בפצעי אקנה. 


יעיל לטיפול ב

נאומיצין בטיפות ובתכשירים למריחה (דרמקומבין, מקסיטרול, טבעקוטן ועוד) מיועד לטיפול בדלקת עקב זיהום מקומי או כשיש סיכון להתפתחות הזיהום. 

נאומיצין (Neomycin) בטבליות לבליעה מיועד לטיפול בשלשול שנגרם על ידי החיידק E. coli במעיים ולהפחתת רמות גבוהות של אמוניה (עקב פירוק חלבונים על ידי חיידקי המעיים) לטיפול בתרדמת עקב אי ספיקת כבד. בנוסף, נאומיצין ניתן לפני ניתוח במעיים כדי למנוע סיבוך של זיהום במעיים. 


הנחיות חשובות

עליכם ליטול את תרופות האנטיביוטיות בזמן ולסיים את כל הטיפול על פי הנחיות הרופא, גם אם סבורים שהתסמינים עברו. אי השלמת הטיפול עלולה לגרום לחזרת הזיהום. 

טיפול בטבליות נאומיצין – התרופה עלולה לפגוע בשמיעה, לכן יש לפנות מיד לרופא אם חשים שינויים בתפקודי שמיעה. נשים שנוטלות טבליות נאומיצין צריכות להקפיד על שימוש באמצעים למניעת הריון, מחשש לפגיעה בעובר. 


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בנאומיצין (Neomycin) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל או למרכיבים נוספים בתרופה.

-רגישות לחומרים אחרים מקבוצת האמינוגליקוזידים.

אין להשתמש בנאומיצין טבליות במצבים הבאים: 

-אם אתם סובלים ממחלות מעיים דלקתיות או מחסימת מעיים.

-אם את בהריון או מניקה.

בנוסף, עליכם לבדוק אם קיימות אזהרות מיוחדות לגבי כל אחד מהתכשירים שמכילים נאומיצין בנפרד.תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: כל תרופה שמשפיעה לרעה על השמיעה או על תיפקוד הכליה מגבירה את הסיכון של השפעות כאלה עם נאומיצין. תרופות אלה כוללות אמינוגליקוזידים אחרים, פורוסמיד, פולימיקסין, ציספלאטין, צפאלוספורינים, ובחולים מושתלי כבד וכליה- טאקרולימוס. [נוגדי קרישה הנלקחים דרך הפה]: נאומיצין דרך הפה עלול להגביר את השפעתם. [תרופות דיגיטאליס, מתוטרקסאט ופניצילין V]: נאומיצין דרך הפה עלול להפחית את ספיגתם. [חוסמי עצב-שריר, מאגנזיום סולפאט]: תיתכן חולשת שרירים, קשיי נשימה ושיתוק במקרים קיצוניים.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, תרחיף, משחה, קרם ותרחיץ לעור, תרסיס, טיפות עיניים, אף ואוזניים, משחת עינים, אף ואוזניים.תדירות וזמן נטילה: דרך הפה: שלשול, תרדמת כבדית: 4 פעמים ביום; סטריליזציה של המעי: 3 פעמים ביום. תכשירי עור: 1-3 פעמים ביום. תכשירי עינים: כל 3-4 שעות. טיפות אוזניים: כל 6-8 שעות.טווח המינון: מבוגרים: דרך הפה: סטריליזציה של המעי: 3 גרם ליום. תרדמה כבדית: 4-12 גרם ליום בהתחלה, ולאחר מכן 2-3 גרם ליום. תכשירי עיניים, אוזניים ועור: לפי ההוראות.תחילת השפעה: תוך 1-2 ימים.משך השפעה: דרך הפה: 6-8 שעות; על העור: עד 24 שעות.תזונה:

אפשר ליטול את טבליות נאומיצין עם או בלי ארוחות.

אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. יש להגן על תכשירים נוזליים מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בנאומיצין לבליעה בהריון.הנקה: בנטילה דרך הפה התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק., יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך עם נאומיצין במינונים גבוהים קיים סיכון נדיר של השפעה שלילית על השמיעה, שיווי-המשקל ותיפקוד הכליה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, הפרעות בשמיעה, חולשת שרירים, מחלת פארקינסון, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תגובות אלרגיות הכוללות פריחה וגרד שכיחות עם תכשירי עור, עיניים ואוזניים. בנטילה דרך הפה התרופה עלולה לגרום שלשול וכאב בטן. יש לדווח מייד לרופא על הופעת סחרחורת, איבוד שיווי-המשקל (ורטיגו) או צלצולים באוזניים.

שמות מסחריים

נאומיצין Neomycin רקח