ניטראזפאם
שייך לקבוצת:
בנזודיאזפינים, שינה, תרופות ל
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: גבוה

כללי


ניטראזפאם שייך לקבוצת תרופות הנקראות בנזודיאזפינים, ומשמש לטיפול קצר מועד בהפרעות בשינה.

מכיוון שפעילותו של ניטראזפאם ממושכת יותר מזו של כמה בנזודיאזפינים אחרים, ישנה סבירות שהתרופה תגרום ליותר ישנוניות או לערפול ביום שאחרי נטילתה. מסיבה זו ניטראזפאם יעיל למניעת יקיצה מוקדמת בבוקר.

עם זאת תחושת העירפול לאחר היקיצה שכיחה יותר מאשר עם תרופות אחרות מקבוצה זו.

בנוסף, כמו בנזודיאזפינים אחרים, עלולה להופיע סבילות בנטילת התרופה בצורה סדירה לתקופה ממושכת.

כמו כן השפעותיה עלולות לפחות עם הזמן, ולכן יש לעקוב אחר הטיפול בניטראזפאם באופן סדיר.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המדכאות את מערכות העצבים המרכזית]: כל התרופות מסוג זה עלולות להגביר את ההשפעות של ניטראזפאם על מערכת העצבים המרכזית. [גלולות למניעת הריון, סימטידין]: תרופות אלה מורידותאת פינוי תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים (כולל ניטראזפאם) מהגוף, ולפיכך עלולות לגרום לעלייה בריכוזו בדם ולהגברת השפעתו. לכן בשילוב התרופות, יש להפחית את מינונו. [ריפאמפין]: מעלה את פינוי ניטראזפאם ומוריד את ריכוזו בדם. לפיכך, בשילוב התרופות יש צורך להעלות את מינונו. [תאופילין]: מתנגד לפעולתם המרגיעה ומשרת-השינה של בנזודיאזפינים.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום לפני השינה.טווח המינון: מבוגרים: 5-10 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 30-60 דקות.משך השפעה: 6-8 שעות. השפעה חלקית עשויה להימשך 24-36 שעות לאחר הלקיחה.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: אם נרדמים בלי לקחת את התרופה ומתעוררים כמה שעות לאחר מכן אין לקחת את המנה שנשכחה. אם יש צורך, חוזרים ללוח הזמנים הרגיל בלילה הבא.הפסקת התרופה: אם לוקחים את התרופה ברציפות במשך פחות משבועיים, אפשר להפסיקה בביטחון כאשר אין בה צורך יותר. אך אם התרופה נלקחה לתקופה ממושכת יותר, יש להיוועץ ברופא, אשר עשוי לפקח על ירידה הדרגתית במינון. הפסקה פתאומית של התרופה עלולה לגרום לתסמיני גמילה .מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום תרדמה לא רגילה. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: הבטיחות בהריון לא נקבעה. התרופה עוברת דרך השיליה. רצוי שלא להשתמש בשליש הראשון ובסוף ההריון. דווח על נמנום, היפוטוניה והיפותרמיה ביילוד שאמו השתמשה בתרופה. יש להיוועץ ברופא.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. התרופה עלולה לעיתים לגרום לבלבול.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לפגום בעירנות ובמהירות התגובה.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעה המרדימה של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: התרופה עלולה להביא להתרגלות אם לוקחים אותה לתקופות ממושכות, במיוחד במינונים גבוהים.
שימוש סדיר בתרופה זו במשך שבועות אחדים עלול להביא לירידה בהשפעתה ככל שהגוף מסתגל.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלות דרכי הנשימה, מחלת כבד, מחלת כליה, התמכרות לאלכוהול, התמכרות לתרופות, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי העיקריות של תרופה זו קשורות להשפעותיה המדכאות על מערכת העצבים המרכזית. תופעות אלה פוחתות בדרך-כלל לאחר ימים אחדים של שימוש בתרופה.

שמות מסחריים

נומבון Numbon טבע