ניסטטין

שייך לקבוצת:
נוגדי פטריות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ניסטטין היא תרופה נוגדת פטריות אשר פותחה בתחילת שנות ה-50. ניסטטין יעיל נגד זיהומים שטחיים הנגרמים על-ידי קאנדידה. התרופה מופיעה בצורות שונות, ומשמשת לטיפול בזיהומי עור, פה, גרון, ושט ונרתיק.

מאחר שניסטטין אינו נספג טוב ממערכת העיכול אל זרם הדם, אין לו שימוש נגד זיהומים מערכתיים והוא אינו ניתן בהזרקה. תופעות לוואי של התרופה הן נדירות, ונשים בהריון יכולות להשתמש בה בביטחון לטיפול בקנדידה של הנרתיק.

תגובה עם תרופות אחרות: אין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, תרחיף, טבליות למציצה, נוזל לפה, משחה לאוזניים, זריקות,קרם ומשחה לעור, טבליות וקרם לנרתיק.תדירות וזמן נטילה: זיהומי פה וגרון: 4 פעמים ביום במשך שבועיים. יש להחזיק את הנוזל בתוך הפה במשך דקות אחדות לפני שבולעים אותו.

זיהומי מעיים: 4 פעמים ביום.

זיהומי עור: 2-4 פעמים ביום במשך 2-4 שבועות.

זיהומי נרתיק: פעם ביום במשך שבועיים.טווח המינון: מבוגרים: דרך הפה: 2-4 מיליון יחידות ליום;

פתילות לנרתיק: 100,000-200,000 יחידות לפני השינה;

קרם לנרתיק: 1-2 תוכן האפליקטור;

תכשירים לעור: לפי ההוראות.תחילת השפעה: עשויים לחלוף 7-14 יום עד שתורגש ההשפעה החיובית במלואה.משך השפעה: עד 6 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: לקחת מייד כשנזכרים. את המנה הבאה לוקחים כרגיל.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם נראה שהאזור הנגוע נרפא, הזיהום המקורי עלול עדיין להיות קיים, והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין עדות לסיכון לתינוק המתפתח. צורות המתן השונות של ניסטטין מלוות באזהרות שונות של היצרן החל מקטגוריה A עבור טבליות לנרתיק, ועד ל-C עבור משחות לעור המכילות גם סטרואידים מסוג טריאמצינולון.הנקה: ניתן לקחת. אין עדות לסיכון לתינוק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור:

דווח לרופא במקרה של נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות לוואי אינן שכיחות, והן בדרך-כלל קלות וחולפות. עלולים להופיע בחילה, הקאה וכאב בטן עם מינון גבוה של ניסטטין בלקיחה דרך הפה.

שמות מסחריים

ניסטטין Nystatin תרו תעשייה רוקחית