ניפדיפין
שייך לקבוצת:
בולמי סידן
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ניפדיפין, אחת התרופות הפופולאריות ביותר בשימוש במחלות לב ויתר לחץ דם, נכנסה לשימוש לפני פחות מ-20 שנה. בהיותה שייכת לקבוצת התרופות הנקראות "בולמי סידן" , מתערבת התרופה בהולכת אותות חשמליים בשריר הלב ובכלי הדם. ניפדיפין משמש בעיקר לטיפול בלחץ דם גבוה, במיוחד בטבליות לשחרור מושהה המאפשרות נטילת התרופה פעמיים ביום בלבד. כמו-כן נפוץ השימוש בניפדיפין לטיפול בתעוקת חזה, במיוחד כאשר זו נובעת מעווית העורקים הכליליים, ובחולים עם אי ספיקת לב. תרופה זו מסייעת בשיפור זרימת הדם לגפיים. לדוגמה, בטיפול במחלת ריינו. כמו בולמי סידן אחרים, ניפדיפין עלול לגרום לירידה חדה מדי בלחץ הדם. במקרים נדירים חלה הרעה בתעוקה, בעיקר בתחילת הטיפול. תופעות לוואי שכיחות נוספות כוללות אגירת נוזלים וצבירת בצקות, כאבי ראש והסמקה. שימוש נוסף בניפדיפין הוא בצורת משחה לטיפול בפיסורה בפי הטבעת. המשחה ניתנת במירשם רופא בלבד והיא נרקחת באופן עצמאי בחלק מבתי המרקחת. ריכוז ניפדיפין משתנה בהתאם להוראת הרופא, בד"כ בין 0.2% ל-0.5% והמשחה מכילה לעיתים גם חומר מאלחש מקומי.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות להורדת לחץ דם]: ניפדיפין עשוי להגביר את השפעתן של תרופות אלה. [דיגוקסין]: הצירוף של דיגוקסין עם ניפדיפין עלול להעלות רמות דיגוקסין בדם. [חוסמי בטא]: למרות שבמקרים מסוימים שילוב זה מקובל ומומלץ, קיים סיכון לאי-ספיקת-לב, לירידת לחץ הדם, או להחמרה של אנגינה פקטוריס במתן שתי התרופות יחד. [נוגדי קרישה מסוג קומארינים כגון וארפארין]: קיים סיכון בסבירות נמוכה להגברה של פעולתם. [סימטידין]: תיתכן עלייה בריכוז ניפדיפין בדם. [כינידין]: תיתכן ירידה בריכוז ניפדיפין בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות לשחרור מושהה, כמוסות, משחה.תדירות וזמן נטילה: תעוקה: 3 פעמים ביום. להקלה מהירה של הכאב אפשר לפתוח כמוסה נוספת ולשפוך את תוכנה מתחת ללשון. לחץ דם גבוה: 1-2 פעמים ביום בתכשירים לשחרור מושהה או 3 פעמים ביום בתכשירים קצרי פעולה. משחה : 3-5 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: 30-60 מ"ג ליום. לעיתים ניתן מינון גבוה יותר.תחילת השפעה: תוך 30-60 דקות. כאשר מניחים את תוכן הכמוסות מתחת ללשון ההשפעה מורגשת תוך דקות אחדות.משך השפעה: 8-12 שעות (כמוסות). 12 שעות (טבליות לשחרור מושהה).תזונה: אין הגבלות. יש להימנע מנטילת התרופה ביחד עם מיץ אשכוליות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום סחרחורת. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: לא ניתן בדרך כלל. אין די מחקרים בנשים הרות אך מניסויים בחיות מעבדה נמצא שהתרופה עלולה לגרום מומים בתינוק המתפתח ואף מוות. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום סחרחורת.אלכוהול: לעולם אין לשתות אלכוהול כאשר נוטלים גליצריל טריניטראט. אלכוהול עלול להגביר את הסחרחורת שנגרמת בגלל הורדת לחץ הדם.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, אי ספיקת לב (heart failure), סוכרת, נטילת תרופות אחרות, אנמיה

תופעות לוואי

ניפדיפין עלול לגרום למיגוון של תסמינים קלים, הכוללים כאב ראש, סחרחורת, עייפות ובחילה. סחרחורת, במיוחד במעבר מישיבה לעמידה, עלולה להיות תוצאה של ירידת-יתר בלחץ הדם. ההשפעה החמורה ביותר היא האפשרות הנדירה של החמרת התעוקה. אם יש עלייה בחומרת ההתקפים או בתדירותם לאחר התחלת הטיפול עם ניפדיפין יש לדווח על כך לרופא. לעיתים ניתן להתגבר על תופעה זו על-ידי התאמת המינון, או שיהיה צורך בהחלפת התרופה.

שמות מסחריים

נפדילונג Nifedilong כצט אוסמו-אדלט Osmo-Adalat פריגו פרסולט Pressolat פריגו