איטראקונאזול

שייך לקבוצת:
נוגדי פטריות, נוגדי פטריות ממשפחת azole
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

איטראקונאזול היא תרופה נוגדת פטריות, המעכבת את בניית דופן התא של הפטרייה. היא משמשת לטיפול בחולים הסובלים מפטריות ברקמות עמוקות, פטרת הלשון והפה המתפתחת בעיקר בחולים עם ליקוי במערכת החיסון, וכן לטיפול בחולים עם פטריות שטחיות, בעיקר בעור, בציפורניים ובקרקפת. כמו כן מטפלים עם איטראקונאזול בפטריית הנרתיק השכיחה בקרב נשים רבות. התרופה נסבלת היטב על ידי רוב החולים, והשכיחות של נזק לכבד נמוכה מזו של אחדים מנוגדי פטריות אחרים הנמצאים בשימוש. בנוסף, משתמשים באיטראקונאזול לטיפול בפטריות הנמצאות ברקמות עמוקות בגוף כמו אספרגילוזיס, היסטופלסמוזיס, ובלאסטומיקוזיס. מכל הפטריות הללו רלוונטית לישראל האספרגילוזיס המזהמת בעיקר חולים מדוכאי חיסון.

תגובה עם תרופות אחרות: הערה כללית: איטראקונאזול מעכב את האנזים בכבד המפרק תרופות רבות ולכן תרופה זו עשויה ליצור קשרי גומלין שליליים עם תרופות רבות. יש להיוועץ ברופא לפני נטילת כל תרופה חדשה.
טרפנאדין, אסטמיזול, ציזאפריד, טריאזולאם, מידאזולאם, ציקלוספורין, דיגוקסין, בנזודיאזפינים, חוסמי תעלות סידן, תרופות כמותרפיות שונות. איטראקונאזול עשוי להעלות את רמתם בדם עד לרמה מסוכנת. יש להימנע משילוב זה.
פניטואין, ריפאמפין, איזוניאזיד, חוסמי 2H: מורידים ריכוז איטראקונאזול בדם.
תרופות לטיפול בסוכרת: איטראקונאזול עלול להוריד ריכוז התרופה בדם ולהביא להיפרגליקמיה. יש לעקוב אחר ריכוז הגלוקוז בדם.
כינידין: דווח על ירידה בשמיעה.
יש להימנע משתיית מיץ אשכוליות - מפחית את הספיגה של התרופה.
הידרוכלורותיאזין- מעלה רמות איטראקונאזול
סותרי חומצה: פוגעים בספיגה של איטראקונאזול ומפחיתים מיעילותו. יש ליטול תכשירים אלה שעה לפני או שעתיים אחרי מתן איטראקונזול
בשילוב עם תרופות מקבוצות הבאות- מקרולידים (למשל אריתרומיצין) ,קווינולונים, תרופות אנטיפסיכוטיות, נוגדי דיכאון טריציקליים (למשל אלטרול), תרופות אנטיאריטמיות יש להימנע משילוב ביחד.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, כמוסות, תמיסה לשתיה.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום, עם האוכל.טווח המינון: תלוי במצב ובסוג הפטרייה; עד 600 מ"ג ביום.תחילת השפעה: תוך 24 שעות. בחלק מהמצבים עשויים לחלוף מספר שבועות ואפילו חודשים עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: עד 24 שעות.תזונה: יש ליטול כמוסות עם האוכל. באנשים עם חומציות מופחתת בקיבה (למשל, הנוטלים סותרי חומצה באופן קבוע), ספיגת התרופה מוגברת ע"י אוכל ושתיית קולה.
תמיסה לשתיה יש ליטול רק על קיבה ריקה - שעה לפני האוכל או שעתיים אחרי. יש להימנע משתיית מיץ אשכוליות במהלך הטיפול.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: לקחת מייד כשנזכרים.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון לא נקבעה. נמצאה השפעה שלילית על האם והעוברים בבעלי חיים. רצוי שלא להשתמש בזמן הריון. מומלץ להשתמש באמצעי מניעה בזמן הטיפול וכן למשך חודשיים מיום הפסקת הטיפול. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: בשימוש מקומי לא סביר שהתרופה תשפיע על התינוק.תינוקות וילדים: אין הגבלות מיוחדות.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידועהניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

התרופה נסבלת היטב על ידי רוב החולים. תופעות הלוואי השכיחות הן בחילה, הקאה ופריחה. פריחה מופיעה בשכיחות גבוהה יותר במדוכאי חיסון. לעתים נדירות עלול להתרחש נזק רציני בכבד.
כאבי בטן, שלשולים, כאבי ראש, וגרד,בצקות ויתר לחץ דם, בכאב בשרירים, כאב במפרקים, טעם לא טוב, הפרעות במחזור, הפרעות זקפה, חום או נשירת שיער.

שמות מסחריים

ספורנוקס Sporanox ג'נסן סילאג איטראנול Itranol רפא