ניקוטין
שייך לקבוצת:
תרופות לסיוע בגמילה בעישון
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


ניקוטין המצוי בטבק אחראי במידה מרובה להתמכרות לעישון. ניקוטין עצמו הינו חומר מגרה המשפיע בעיקר על מערכת העצבים הסימפאתטית. ניקוטין במסטיק או במדבקה עשוי לסייע לאנשים הנגמלים מעישון להתמודד עם ההתמכרות הביולוגית. יש לקחת את המסטיק כשמרגישים דחף לעשן, וללעוס אותו כ- 30 דקות. את המדבקה יש לשים אחת ליום, כל פעם באתר אחר על פני העור. תופעות הלוואי העיקריות של ניקוטין הינן טעם מר בפה (בלעיסת מסטיק), גירוי מקומי בעור (בשימוש במדבקה) וכאב ראש.

תגובה עם תרופות אחרות: אין לעשן בזמן נטילת ניקוטין במסטיק או במדבקה. הפסקת העישון עשויה לגרום לעליית הרמה בדם של כמה תרופות כגון תאופילין או ווארפארין, וייתכן שיהיה צורך בהתאמת המינון. [סימטידין]: עלול להעלות ריכוזי ניקוטין בדם. מומלץ לעקוב אחר סימנים של רעילות כגון בחילות והקאות, שלשולים, כאבי בטן וסחרחורות ולהתאים את המינון או להחליף לתרופה מקבילה אחרת כגון ראניטידין או פאמוטידין.

מידע

אופן נטילת התרופה: מדבקות, גומי לעיסה, לכסניות למציצה. תדירות וזמן נטילה: מסטיק: כשחשים דחף לעשן. מדבקה: אחת ליממה, יש להסיר לאחר 24 שעות. טווח המינון: מדבקה: עד 30 מ"ג ביום; מסטיק: עד 15 יחידות של 4 מ"ג כל אחת.תחילת השפעה: דקות (מסטיק) עד שעות (מדבקה).משך השפעה: דקות (מסטיק) עד שעות (מדבקה).תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לשים את המדבקה מייד כשנזכרים.הפסקת התרופה: מומלץ להפסיק את השימוש במסטיק או במדבקה בהדרגה תוך כדי סיוע פסיכולוגי בתהליכי הגמילה.מינון עודף: מינון עודף יכול להתרחש רק כאשר שמים כמה מדבקות בו זמנית או לועסים מספר מסטיקים ביחד. במקרה זה עלולות להיות תופעות לוואי קשות במערכת העצבים ובלב. יש לפנות מייד לחדר מיון.

אזהרות

הריון: עלול לגרום נזק לעובר. רצוי להימנע. אך במקרים מסוימים, התועלת בטיפול בתחליפי ניקוטין גדולה יחסית לסיכונים הנילווים לעישון סיגריות בזמן ההריון, בעיקר במעשנות כבדות (שאינן מסוגלות להפסיק לעשן ומעשנות 20 סיגריות ליום או יותר) (C/D) (C) - ניקורט; (D) - ניקוטינלהנקה: לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות התרופה לא הוכחה בילדים. לא מומלץ.קשישים: לא צפויות בעיות מיוחדותנהיגה: לא צפויות בעיות מיוחדותאלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא מומלץ להשתמש במסטיק או במדבקות מעל 3 חודשים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של יתר לחץ דם, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, הפרעות בכלי הדם, מחלת לב, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

ניקוטין במסטיק עשוי לגרום לגירוי קל בפה ובלוע ולריור יתר. ניקוטין במדבקה עלול לגרום לגירוי מקומי באתר ההדבקה. במינון הרגיל תופעות לוואי קשות הינן נדירות.

שמות מסחריים

ניקורט Nicorette ג'נסן סילאג ניקוטינל מסטיק Nicotinell gum נוטרישן קונסיומר ניקוטינל לכסניות Nicotinell Lozenges נוטרישן קונסיומר ניקוטינל TTS Nicotinell TTS נוטרישן קונסיומר