סאלבוטאמול (ונטולין, סלבותרים)

שייך לקבוצת:
אגוניסטים בטא אדרנרגיים , מרחיבי סימפונות, תכשירים סימפאתומימטיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סאלבוטאמול הינו חומר פעיל הנמצא בתרופות ונטולין, סלבותרים וסלבוטמול טבע. סאלבוטאמול הוא מרחיב סימפונות, שמאפשר לשרירים שמקיפים את מעברי הנשימה בריאות להתרחב ולהקל על הנשימה.


יעיל לטיפול ב

סאלבוטאמול (ונטולין, סלבותרים) מיועד לטיפול, להקלה או למניעה של עווית בסימפונות עקב אסתמה, דלקת סימפונות (ברונכיטיס) כרונית או נפחת (אמפיזמה). 

סאלבוטאמול בצורת משאף מתאים במיוחד למניעה של תסמיני אסתמה, לדוגמה כתוצאה מפעילות גופנית או מחשיפה לאלרגן ולהקלה מיידית של התקפי אסתמה.

סאלבוטאמול, ונטולין, טיפול באסתמה וברונכיטיס


הנחיות חשובות

סאלבוטאמול (ונטולין, סלבותרים) אינו משמש תחליף לסטרואידים במתן דרך הפה או בשאיפה, אלא טיפול משלים.

עליך להקפיד לא לקחת מנות נוספות של סאלבוטאמול (ונטולין, סלבותרים) בזמן התקף אסתמה חריף, מחשש למנת יתר ולהשפעה לא רצויה על הלב. במקרה של התקף חריף, כדאי להיוועץ ברופא או לפנות לחדר מיון.


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש ב סאלבוטאמול (ונטולין, סלבותרים) אם קיימת רגישות לחומר הפעיל או לחומרים אחרים בהכנה. תגובה עם תרופות אחרות: השילוב של סאלבוטאמול (ונטולין, סלבותרים) עם תרופות הבאות עלול להוביל להתפתחות של תגובות בין תרופתיות, סיכון או פגיעה ביעילות טיפולית:

תרופות להורדת לחץ דם, במיוחד מקבוצת חוסמי ביתא (כגון פרופרנולול);
תרופות להסדרת קצב לב לא סדיר או מהיר;
תרופות המורידות את ריכוז האשלגן בדם, משתנים וסטרואידים - עלולים לגרום להיפוקלמיה;
תרופות אחרות לטיפול באסטמה.

מידע

אופן נטילת התרופה: משאף ותמיסה לשאיפה, טבליות, זריקות, סירופ. אין ללעוס את הטבליות. תדירות וזמן נטילה: משאף: 1-2 שאיפות, 3-4 פעמים ביום; טבליות, תמיסה: 3-4 פעמים ביום. אין לעבור על 8 שאיפות במהלך 24 שעות.טווח המינון: מבוגרים וילדים מגיל 12 שנים: משאף: 0.4-0.8 מ"ג ליום; דרך הפה: 6-16 מ"ג ליום. ילדים בגילאים 2-12 שנים: משאף: 0.3 מ"ג ליום; דרך הפה: 1-2 מ"ג, 3 או 4 פעמים ביום. תינוקות ופעוטות עד גיל שנתיים - על פי הוראת הרופא.

אין לעבור על 8 שאיפות במהלך 24 שעות.
תחילת השפעה: משאף: תוך 5 עד 15 דקות; דרך הפה: 30-60 דקות.משך השפעה: משאף: עד 6 שעות; דרך הפה: עד 8 שעות.תזונה: אין הגבלות. אפשר ליטול יחד עם מזון אם יש תופעות לוואי במערכת העיכול.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור. אין לנקב או לשרוף את המשאף.מנה שנשכחה: קח את המנה הבאה של סאלבוטאמול (ונטולין, סלבותרים) כרגיל. בעת התקף ניתן לקחת כשנזכרים, ואת המנה הבאה לוקחים כרגיל. חשוב להקפיד לא לקחת שתי מנות סאלבוטאמול (ונטולין, סלבותרים) יחד. הפסקת התרופה: אין להפסיק טיפול בסאלבוטאמול (ונטולין, סלבותרים) בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור. מינון עודף: מנה עודפת מקרית של סאלבוטאמול (ונטולין, סלבותרים) אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש לפנות מיד לטיפול רפואי.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בסאלבוטאמול (ונטולין, סלבותרים) מבלי להיוועץ ברופא. הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום רעד.אלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך בסאלבוטאמול (ונטולין, סלבותרים) עלולה להתפתח סבילות בחולים אסתמטיים. אם זה מתרחש ומצב החולה מחמיר, צריך להשתמש בטיפול נוסף או אחר ולא להעלות את המינון של סאלבוטאמול. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, יתר לחץ דם, פעילות יתר של בלוטת התריס, סוכרת, נטילת תרופות אחרות, הריון

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות ביותר של סאלבוטאמול (ונטולין, סלבותרים): רעד שרירים, בעיקר בכפות הידיים, חרדה ואי-שקט.

דפיקות לב, התכווצויות שרירים, כאבים בחזה וכאב ראש הן תופעות לוואי נדירות. אם תופעות אלה ממשיכות - יש לפנות לרופא.

שמות מסחריים

ונטולין Ventolin גלקסו סמית קליין ונטולין דיסקוס Ventolin Diskus גלקסו סמית קליין ונטולין משאף ללא CFC Ventolin Inhaler CFC free גלקסו סמית קליין סלבוטמול סטרינבז טבע Salbutamol sterinebs Teva טבע סלבוטמול טבע Salbutamol Teva טבע סלבותרים Salbutrim