סאלמטרול
שייך לקבוצת:
אגוניסטים בטא אדרנרגיים , מרחיבי סימפונות, תכשירים סימפאתומימטיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סאלמטרול, מרחיב סימפונות סימפאתומימטי בעל משך פעולה ארוך המרפה את השריר המקיף את הסימפונות, משמש לטיפול באסתמה. התרופה מיועדת לחולים הזקוקים לטיפול ממושך במרחיבי סימפונות, ואינה מיועדת לטיפול בהתקף חריף. אין לעבור על המינון המומלץ (פעמיים ביום), ולטיפול בהתקף חריף יש להשתמש במרחיב סימפונות בעל משך פעולה קצר, כגון סאלבוטאמול. סאלמטרול אינו משמש תחליף לסטרואידים הניתנים בשאיפה, ובכלל מומלץ לחולי אסתמה להיות במעקב סדיר אצל רופא המנוסה בטיפול בחולי אסתמה. התרופה נסבלת היטב על-ידי רוב החולים. אם יש עלייה בתדירות או בעוצמת התקפי קוצר נשימה, יש להיוועץ ברופא ולא לשנות את המינון.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות סימפאתומימטיות אחרות]: עלולות להגביר את ההשפעה של סאלמטרול, וכך להגביר את הסיכון של תופעות לוואי. [חוסמי MAO ונוגדי דיכאון טריציקליים]: סאלמטרול עלול להגביר את תופעות הלוואי אשר תרופות אלה גורמות בלב ובלחץ הדם. [אמינופילין, תאופילין]: תיתכן עלייה קלה בקצב הלב. [חוסמי בטא וסאלמטרול]: עלולים לעכב זה את השפעותיו של זה. יש להימנע משילוב זה. במקרים המחייבים מתן שתי התרופות יחד, מומלץ מעקב צמוד אחר מצב החולה. [משתנים מסוג תיאזידים]: תיתכן החמרה בתופעות הלוואי שלהם וירידה נוספת ברמות האשלגן בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: משאף,דיסקוס.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום.טווח המינון: מבוגרים מעל גיל 12 : עד 100 מיקרוגרם (ארבע שאיפות פעמיים ביום). גיל 4-12 : עד 50 מיקרוגרם (שתי שאיפות פעמיים ביום).תחילת השפעה: תוך 30-60 דקות.משך השפעה: עד 12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מחשיפה ישירה לאור. אין לנקב או לשרוף את המשאף.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 4 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון לא הוכחה. בחיות מעבדה גרמה התרופה למומים בעוברים במינונים הגבוהים פי 50 מהמנה המירבית המומלצת לבני אדם. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. התרופה עלולה לעיתים לגרום לבלבול.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לפגום בעירנות ובמהירות התגובה.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעה המרדימה של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך עלולה להתפתח סבילות בחולי אסתמה. אם זה מתרחש והתסמינים מחמירים, צריך להיוועץ ברופא, שימליץ על טיפול נוסף או אחר, ולא להעלות את המינון של סאלמטרול.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, יתר לחץ דם, פעילות יתר של בלוטת התריס, סוכרת, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

במינון המקובל התרופה נסבלת היטב על-ידי רוב החולים. תופעות הלוואי השכיחות כוללות רעד, חרדה, דפיקות לב וכאב ראש.

שמות מסחריים

סרבנט משאף Serevent Inhaler גלקסו סמית קליין סרבנט דיסקוס Serevent Diskus גלקסו סמית קליין