סודיום ואלפרואט

שייך לקבוצת:
פרכוסים, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סודיום ואלפרואט הינה תרופה נוגדת פרכוסים, הפועלת על ידי הפחתת פירוק מטענים חשמליים במוח, בדומה לנוגדי פירכוסים אחרים. סודיום ואלפרואט משמש לטיפול במצבים הבאים:אפילפסיה, לעיתים בשילוב עם תרופות אחרות לטיפול באפילפסיה ולאחר שטיפולים אחרים נכשלו. סודיום ואלפרואט יעיל בטיפול ממושך ואין לו השפעה מרדימה, לכן מתאים במיוחד לילדים הסובלים מאפילפסיה אטונית (הרפייה פתאומית של שרירי הגוף) או מהתקפי אבסנס,  בהם נראה האדם כהוזה בהקיץ (absence seizures). 
לטיפול ומניעת התקפי מאניה (ייצוב מצב הרוח) בקרב חולים עם הפרעה דו-קוטבית (מאניה דפרסיה).
אין להשתמש בתרופות שמכילות סודיום ואלפרואט במקרים הבאים:

רגישות לאחד ממרכיבי התרופה.

מחלת כבד, כגון דלקת כבד חמורה או כרונית, אצל המטופל או מישהו מהמשפחה, במיוחד אם היא נגרמה על-ידי תרופות; או פורפיריה כבדית.

יחד עם טיפול במפלוקווין, תרופות המכילות אספירין או עם היפריקום ( St. John’s wort).


חשוב לשים לב:

תרופה זו עלולה לפגום בערנות, לכן יש להיזהר בנהיגה ברכב, בהפעלת מכונות מסוכנות ובכל פעילות המחייבת ערנות. יש להזהיראת הילדים מרכיבה על אופניים או ממשחקים בקרבת הכביש וכדומה.

יש לערוך בדיקות דם ותפקודי כבד לפני התחלת הטיפול ובששת החודשים הראשונים של הטיפול. 

אם נלקחת בהריון, תרופה זו מעלה את הסיכון ללדת ילד עם מום, בעיות בקרישת הדם ובהתפתחות העובר, אם האישה מטופלת בתרופות אנטיאפילפטיות אחרות במקביל. אישה שנחשפת לתרופה זו במהלך ההיריון, במיוחד בשליש הראשון, תריכה להיוועץ באחד ממרכזי הייעוץ הטרטולוגיים לשם הערכת הסיכון לפגיעה בעובר. אין להפסיק ליטול את התרופה ללא היוועצות ברופא. לנשים בגיל הפוריות שנוטלות את התרופה מומלץ להשתמש באמצעי מניעה במהלך הטיפול בתרופה.

נטילת תרופות נגד עוויתות עלולה להגביר את הסיכון לפעולות או מחשבות אובדניות. חשוב לשים לב לשינויים במצב הרוח, בדפוסי ההתנהגות ובמעשים. תגובה עם תרופות אחרות:

שילוב של סודיום ואלפרואט (חומצה ואלפרואית) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות לא רצויות, סיכונים או אי-יעילות, במיוחד לגבי תרופות מהקבוצות הבאות: אספירין וסליצילטים; תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית, כגון: תרופות להרגעה, לשינה כמו בנזודיאזפינים, תרופות לפרקינסון, תרופות לאפילפסיה מסוג פנוברביטל, פניטואין, קרבמזפין ופירימידון; תרופות נגד קרישת דם, נוגדי דיכאון, תרופות נגד שיעול והצטננות, תרופות למערכת העצבים מסוג מעכבי MAO, למוטריגין, פלבמט, קרבפנם כמו אימיפנם, פניפנם ומרופנם, אזטראונם, טופירמט, נימודיפין, ריפאמפיצין, זידובודין, סימטידין, אריתרומיצין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות לשחרור מושהה, כמוסות, סירופ, תמיסה לבליעה, זריקות. תדירות וזמן נטילה: פעם - פעמיים ביום. טווח המינון: 600-2500 מ"ג ליום, על פי הגיל והמשקל.תחילת השפעה: תוך 30 עד 60 דקות.משך השפעה: 12 שעות או יותר.תזונה: יש ליטול עם או לאחר הארוחה. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום תרדמה עמוקה. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון:

סודיום ואלפרואט (חומצה ואלפרואית) אינ מומלץ בהריון עקב עליה בסיכון למומים מולדים. יש להיוועץ עם הרופא לגבי חלופות אפשריות.

הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: ייתכן צורך בהפחתת המינון.נהיגה: ייתכן שהנהיגה אינה רצויה, הן בגלל המחלה, הן בגלל האפשרות של ירידה בעירנות כתוצאה מהתרופה. יש להיוועץ ברופא.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להפחית את השפעת התרופה וכן לדכא את מערכת העצבים המרכזיתפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:
שימוש ארוך טווח בסודיום ואלפרואט קשור לירידה בצפיפות העצם, שעשויה להוביל לירידה בצפיפות העצם (אוסטיאופורוזיס, אוסטאופניה) ועלייה בסיכון לשברים.

ניטור: יש לבצע בדיקות תקופתיות למדידת רמות התרופה בדם, וכן בדיקות דם לניטור תיפקודי הכבד ותמונת הדם. השימוש בתרופה זו עלול לגרום נזק לכבד בעיקר ב-6 החודשים הראשונים לטיפול.
ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, דיכוי מוח עצם בעבר, הפרעות בקרישת הדם, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

בזמן השימוש בתרופה עלולות להופיע תופעות לוואי כגון:

כאבי ראש, פריחה, שלשול, 
בחילה והקאה, נמנום, אנמיה, הפרעות במערכת העיכול, שינויים במחזור החודשי, נשירת שיער זמנית, רעד, תופעות דמויות פרקינסון, ירידה בשמיעה, עלייה במשקל, עלייה בתיאבון, בעיות כליה, הרטבות לילה או חוסר שליטה במתן שתן, עלייה בצורך להטלת שתן, אטקסיה (נדיר), רמות נמוכות של נתרן בדם (נדיר מאוד), קהות חושים, ישנוניות, זיכרון ירוד, תנועות לא רצוניות מהירות של העיניים, תרדמת, דמנציה הפיכה, כאבי בטן, פגיעה  בפוריות הגבר, תוקפנות, הפרעות קשב, פעילות פסיכומוטורית מוגברת, הפרעות למידה, פגיעה מטבולית בעצמות ושברים.

תופעות אלו חולפות בדרך כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר. 


במקרים הבאים יש לפנות מיד לרופא:

תגובה אלרגית חריפה; התנהגות מוזרה (נדיר) - במיוחד אם תרופה זו נלקחת בשילוב עם פנוברביטל או עם העלאה פתאומית במינון; הופעה ספונטאנית של חבורות או דימומים, בעיות בקרישת דם; בועות עם הפרדה של העור: פנה/י לרופא מיד!

לעיתים נדירות תרופה זו יכולה לגרום למחלות בכבד או בלבלב. תופעות אלו לרוב מתרחשות ב- 6 חודשי הטיפול הראשונים.


חשוב להיוועץ ברופא מיד אם הופיעו התופעות הבאות: בלבול, פרכוסים חוזרים, עייפות, נמנום, חוסר תיאבון, הקאות חוזרות, כאב בטן, דיכאון, עצבות, חולשה, בחילה, דימום קל. צהבת, נפיחות או בצקת בידיים וברגליים; החמרת האפילפסיה או הרגשה כללית לא טובה. 

יש להפסיק את הטיפול בסודיום ואלפרואט ולפנות לרופא במקרה של דלקת חריפה בלבלב או אם מופיע כאב בטן חריף


שמות מסחריים

דפלפט Depalept כצט דפלפט כרונו Depalept Chrono כצט אורפיריל Orfiril מגהפארם ואלפורל Valporal טבע