סודיום כרומוגליקאט
שייך לקבוצת:
אלרגיה, תרופות למניעה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סודיום כרומוגליקאט, הנמצא בשימוש מאז 1970, משמש בעיקר למניעה של אסתמה ומצבים אלרגיים. בנטילה דרך משאף כאבקה או תרסיס התרופה משמשת למניעת אסתמה קלה עד בינונית. התרופה גם מפחיתה את תדירותם וחומרתם של התקפי אסתמה הנגרמים בגלל מאמץ או קור. תחילת ההשפעה של סודיום כרומוגליקאט היא איטית; דרושים כמה ימים עד 6 שבועות של שימוש סדיר בתרופה עד שתורגש השפעתה הנוגדת אסתמה. התרופה אינה יעילה להקלת התקף אסתמה מתקדם. סודיום כרומוגליקאט ניתן גם בטיפות עיניים למניעת דלקת אלרגית של הלחמית, ובתרסיס לאף למניעת דלקת אלרגית של האף (קדחת השחת). התרופה ניתנת גם בצורת כמוסות לאלרגיה של מערכת העיכול. תופעות הלוואי קלות. כאשר נוטלים תרופה זו בשאיפה, ניתן למנוע שיעול וחרחור על-ידי שימוש מקדים במרחיב סימפונות סימפאתומימטי. צרידות וגירוי בגרון אפשר למנוע על-ידי שטיפת הפה עם מים לאחר השאיפה.

התרופה אינה מיועדת להתקף אסטמה חריף.

תגובה עם תרופות אחרות: אין.

מידע

אופן נטילת התרופה: משאף, טיפות לאף, אמפולות לתמיסה לשאיפה, טיפות עיניים.תדירות וזמן נטילה: כמוסות: 4 פעמים ביום לפני האוכל. אפשר לבלוע את הכמוסות בשלמותן או להמיס את תוכן הכמוסה במים. משאף, תכשירים לאף: 4-8 פעמים ביום. טיפות עיניים: 4 פעמים ביום.טווח המינון: משאף: לפי ההוראות. טיפות עיניים: 1-2 טיפות למנה, בכל עין. כמוסות: 800 מ"ג ליום. תכשירים לאף: לפי ההוראות, בכל נחיר.תחילת השפעה: משתנה לפי המינון, צורת הנטילה והמחלה המטופלת. דלקות אלרגיות של האף והעיניים עשויות להגיב לאחר ימים אחדים של טיפול עם טיפות, בעוד אסתמה ודלקת אלרגית כרונית של האף עשויות להראות שיפור רק לאחר 2-6 שבועות.משך השפעה: 4-6 שעות. השפעה מסויימת נשארת ימים אחדים לאחר הפסקת הטיפול.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין עדות לסיכון (B)הנקה: אין עדות לסיכוןתינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועותאלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור:

דווח לרופא במקרה של נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

שיעול וצרידות שכיחים עם שאיפה של סודיום כרומוגליקאט. תרסיס לאף עלול לגרום עיטוש. כל התסמינים האלה פוחתים בשימוש ממושך. הערה: בטבלה למטה ,בחילה, הקאה ופריחה מתייחסות לנטילת התרופה בכמוסות.

שמות מסחריים

אופטיקרום Opticrom סנופי אוונטיס כרומו קומוד טיפות עיניים Cromo-Comod Eye Drops קיוומא כרומו קומוד תרסיס לאף Cromo-Comod Nasal Spray קיוומא קרומופטיק Cromoptic ויטמד