סוכראלפאט
שייך לקבוצת:
כיב עיכולי, לטיפול
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סוכראלפאט, תרופה המופקת בחלקה מאלומיניום, משמשת לטיפול בכיב הקיבה והתריסריון. סוכראלפאט אינו סותר חומצה בקיבה, אלא יוצר שכבה מגינה על הרירית הפגיעה, והיא מונעת מהכיב מגע עם מיצי עיכול, וכך מאפשרת את ריפויו. בזמן הטיפול ניתן לקחת נוגדי-חומצה כדי להקל על הכאב. יש לקחתם לפחות חצי שעה לאחר נטילת סוכראלפאט. מלבד עצירות אין לסוכראלפאט תופעות לוואי משמעותיות. עם זאת, בטיחות השימוש בתרופה לתקופה ממושכת טרם הוכחה, ולכן לא מומלץ להשתמש בתרופה לתקופה העולה על 12 שבועות. סוכראלפאט עלול לפגום בספיגתן של תרופות אחרות, לכן יש להקפיד על מירווח זמן של שעתיים בין נטילת סוכראלפאט לבין נטילת התרופה האחרת.

תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: סוכראלפאט עלול להפחית את הספיגה של תרופות רבות כגון : סימטידין, פניטואין, קטוקונאזול, לבותירוקסין, כינידין, ראניטידין, תאופילין ואנטיביוטיקות ממשפחת הטטראציקלינים והקווינולונים. מומלץ ליטול את התרופות במרווח זמן של שעתיים מזמן נטילת סוכראלפאט. [וארפארין]: דווחו מספר מקרים של ירידה בפעולתו כאשר ניתן יחד עם סוכראלפאט. [נוגדי-חומצה ותרופות אחרות לריפוי כיב]: תרופות אלה מפחיתות את היעילות של סוכראלפאט ויש לקחת אותן לפחות חצי שעה אחרי סוכראלפאט.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 4 פעמים ביום, שעה לפני האוכל ולפני השינה. אפשר לפזר את הטבליה במעט מים לפני בליעתה.טווח המינון: 4-8 גרם ליום.תחילת השפעה: עשויים להרגיש שיפור מה לאחר מנה אחת או שתיים, אך יחלפו שבועות מספר עד לריפוי הכיב.משך השפעה: עד 5 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: אין לקחת מנה שנשכחה. קח את המנה הבאה כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין עדות לסיכון בחיות מעבדה, אף לא במינונים גבוהים פי 50 ממנת אדם. אין די מחקרים בנשים הרות. יש להיוועץ ברופא (B)הנקה: אין עדות לסיכון.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל. יש צורך בהפחתת המינון.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועותאלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להתנגד להשפעה החיובית של התרופה.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: התרופה לא ניתנת בדרך-כלל לתקופות מעל 12 שבועות.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

רוב האנשים אינם סובלים משום תופעות לוואי עם סוכראלפאט. תופעת הלוואי השכיחה ביותר היא עצירות, והיא פוחתת ככל שהגוף מתרגל לתרופה.

שמות מסחריים

אולסניק Ulsanic טבע