סולפאסאלאזין
שייך לקבוצת:
נוגדי דלקת
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סולפאסאלאזין, חומר קרוב מבחינה כימית לנוגדי-חיידקים מסוג סולפונאמיד, משמש לטיפול בשתי מחלות דלקתיות של המעי: דלקת כיבית של המעי הגס (ulcerative colitis) , ומחלת קרוהן (Crohn's disease) הפוגעת במעי לכל אורכו. לאחרונה נמצא שתרופה זו יכולה להועיל במקרים מסוימים של דלקת פרקים שגרונית. תופעות לוואי כגון בחילה, איבוד התיאבון ותחושה כללית גרועה שכיחות יותר במינונים גבוהים. את תופעות הלוואי הנגרמות על-ידי גירוי הקיבה ניתן למנוע על-ידי נטילת טבליות מצופות של התרופה. אפשר למנוע או להפחית תגובות אלרגיות כגון חום ופריחה בעור על-ידי נטילת מינון נמוך בתחילת הטיפול והעלאתו בהדרגה. חשוב להרבות בשתיית נוזלים עם נטילת תרופה זו. במקרים נדירים עלולה להופיע עקרות זמנית אצל גברים.

תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: סולפאסאלאזין עלול להגביר את ההשפעות של תרופות לטיפול בסוכרת דרך הפה, נוגדי עווית ומתוטרקסאט. [תרופות דיגיטאליס] : סולפאסאלאזין עלול להפחית את ספיגתן של תרופות אלה. [ברזל] עלול להפחית את ריכוז סולפאסאלאזין בדם. [נוגדי קרישה]: סולפאסאלאזין עלול להגביר את פעילותם, דבר המגביר את הסכנה של דימום.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות מצופות לשחרור במעי, חוקן.תדירות וזמן נטילה: טבליות: 4 פעמים ביום אחרי האוכל עם 2 כוסות מים לפחות. פתילות: פעמיים ביום; חוקן: פעם ביום.טווח המינון: מבוגרים: מחלת קרוהן ודלקת כיבית של המעי הגס: 2-4 גרם ליום. דלקת פרקים שגרונית: 3 גרם - 500 מ"ג ליום. ילדים: מינון התחלתי: 40-60 מ"ג לק"ג ליום במנות מחולקות. מנת אחזקה: 20-30 מ"ג לק"ג ליום.תחילת השפעה: תופעות הלוואי עלולות להופיע תוך ימים מספר, אך עשויים לחלוף 1-3 שבועות עד שתורגש ההשפעה החיובית במלואה.משך השפעה: עד 24 שעות.תזונה: חשוב להרבות בשתיית נוזלים (לפחות 1.5 ליטר ליום) בזמן הטיפול. סולפאסאלאזין עלול להפחית את הספיגה של חומצה פולית מהמעי. יש להרבות באכילת ירקות ירוקים.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין עדות לסיכון לעובר הן בבני אדם והן בחיות מעבדה. ייתכן שיהיה צורך בתוספת חומצה פולית. ניתן להשתמש רק כשיש צורך חיוני. מומלץ לעקוב אחר רמות של בילירובין ביילוד (B)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא מומלץ לילדים מתחת לגיל שנתיים. לילדים גדולים יותר יש להפחית את המינון.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות מיוחדות.אלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בתרופה זו עלול ולגרום לפגיעה בתאי הדם, לזפק, ולצביעת העור בצבע כתום. ניטור: יש לבצע בדיקות תקופתיות של תמונת הדם והשתן ושל תיפקודי הכבד והכליות.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, חוסר באנזים G6PD (רגישות לפול), מחלת דם, פורפיריה, אלרגיה לתרופות מסוג סולפונאמידים, אלרגיה לסאליצילאטים, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי שכיחות במינונים גבוהים, אך עשויות להיעלם עם הפחתת המינון. ניתן להקל על תסמינים כגון בחילה והקאה על-ידי נטילת התרופה עם אוכל. השתן עלול להיות כתום או צהוב, אך אין לדבר זה חשיבות.

שמות מסחריים

סלאזופירין Salazopyrin פייזר ישראל סלאזופירין EN Salazopyrin EN פייזר ישראל