סולפיריד (מודל)
שייך לקבוצת:
פנותיאזינים, פסיכוזה, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


סולפיריד (מודל) הוא תרופה בעלת השפעה אנטי-דופמינרגית, שבמקור שימשה בעבר לטיפול בסכיזופרניה.
כיום, סולפיריד (מודל) מיועד לטיפול במצבים הבאים:
במינון נמוך: סחרחורת, הקלה על בחילה והקאה ומחלות מסוימות של מערכת העיכול, כמו כיב עיכולי.
במינונים גבוהים: טיפול בדיכאון ואפתיה בקרב חולים פסיכיאטריים שונים ועוד.

אין להשתמש בסולפיריד (מודל) במקרים הבאים: 

אם ידועה רגישות לסולפיריד, החומר הפעיל בתרופה מודל או למרכיביה הנוספים.

מצבי חוסר הכרה או דיכוי חמור של מערכת העצבים המרכזית.

שימוש במינון גבוה של תרופות השמפיעות על דיכוי מערכת העצבים המרכזית כגון ברביטוראטים, או תרופות אופיואידיות וכו' או צריכת כמויות גדולות של אלכוהול.

פאוכרומוציטומה.

עצבנות יתר חריפה או מניה.

לחץ דם גבוה.


חשוב לשים לב:

בזמן הטיפול בסולפיריד (מודל) יש להיזהר מהתחממות יתר, כמו למשל בזמן פעילות גופנית, במזג אוויר חם ובמקלחת חמה (מחשש לשבץ חום). כמו כן, מומלץ לנקוט באמצעים למניעת התקררות במזג אוויר קר, מחשש להפותרמיה.תגובה עם תרופות אחרות:

שילוב סולפיריד (מודל) עם תרופות הבאות עלול להוביל לסיכונים או אי-יעילות הנובעים מתגובות בין-תרופתיות:

תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית (כגון: תרופות להרגעה, לשינה, פרקינסון, אפילפסיה, חומרים מרדימים לניתוחים ומשככי כאבים אופיואידים, תרופות נגד דיכאון, ברביטורטים).

תרופות לבלוטת התריס.

תרופות ללב ולהורדת לחץ דם.

תכשירים המכילים אלכוהול, אנטיהיסטמינים. 

סותרי חומצה (המכילים אלומיניום או מגנזיום), סוקרלפט (לכיב קיבה או תריסריון): חומרים הללו מפחיתים ספיגת סולפיריד (מודל), לפיכך יש לקחת סולפיריד (מודל) כשעה לפני נטילת תרופות אלה. 

נוגדי שלשול סופחים ומדכאי תיאבון.

ליתיום: השילוב  עם סולפיריד (מודל) עלול לגרום לנזק מוחי גם ברמות ליתיום נורמאליות. לפיכך, מומלץ מעקב צמוד אחר מצבו של החולה , במיוחד בקרב חולים המקבלים מנות גבוהות של התרופה. 

טראמאדול: ישנם דיווחים על פירכוסים במתן משולב עם סולפיריד (מודל).

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, כמוסות. אין ללעוס!תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום.טווח המינון: מבוגרים: 100-1600 מ"ג ליום, בהתאם למחלה. ילדים: 3-5 מ"ג לק"ג ליום. תחילת השפעה: תוך שעתיים.משך השפעה: 8-12 שעות. ייתכן שיחלפו מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.תזונה: ניתן ליטול עם אוכל. אין להחזיק את הטבליה או הכמוסה של סולפיריד (מודל) בפה מעבר לזמן הדרוש לבליעתה.אחסון: לשמור במיכל סגור היטב במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 3 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום טשטוש, עילפון או ריגוש. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בהריון מבלי להיוועץ ברופא, יש להזהר במיוחד בשבועות הראשונים של ההריון.הנקה: הבטיחות בהנקה לא נקבעה, לא מומלץ להיניק בזמן הטיפול.תינוקות וילדים: יש להפחית את המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: מומלץ להתחיל את הטיפול במינון נמוך כיוון שקיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה כיוון שהתרופה גורמת טשטוש וירידה בריכוז.אלכוהול: מומלץ להימנע. אלכוהול מגביר את ההשפעות של תרופה זו על מערכת העצבים המרכזיתפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: סולפיריד (מודל) עלול להגביר את לחץ הדם אצל חולים הסובלים מיתר לחץ דם. יתכנו תנועות בלתי רצוניות ודיכוי פעילות מח העצם במקרים מסוימים בעקבות שימוש ממושך. מומלץ לבצע ספירת דם ובדיקת תיפקודי כבד באופן סדיר.

השימוש בסולפיריד (מודל) עלול לגרום לטשטוש הראיה, בתקופת טיפול ממושך בתרופה זו יש לערוך בדיקות עיניים.

ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, מחלת כבד, מחלת כליה, הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), ברקית (glaucoma), פאוכרומוציטומה, מחלת פארקינסון, יתר לחץ דם, נטילת תרופות אחרות, הריון, הנקה, ליקוי במערכת הנשימה, ליקוי במערכת העיכול, צריכת אלכוהול

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות של סולפיריד (מודל) כוללות: יובש בפה, עצירות, בחילות/הקאות, נמנום, סחרחורת, אי-שקט, נזילת חלב מן השד או אל-וסת.


יש להפסיק את השימוש בסולפיריד (מודל) ולפנות מיד לטיפול רפואי במקרים הבאים:

גירוי או פריחה בעור, 

חוסר שיווי משקל, חוסר מנוחה, עויתות, תנועות בלתי-רצוניות או קושי בדיבור (נדיר),

עייפות או חולשה מוגברת,

הצהבת העור או העיניים, 

שינויים בראיה.


 יש לפנות לרופא מיד אם מתפתחות תנועות בלתי רצוניות (במיוחד של הפנים), גם אם זה קורה לראשונה לאחר תום הטיפול.

שמות מסחריים

מודל Modal רפא מודל פורטה Modal Forte רפא