סומאטריפטאן
שייך לקבוצת:
אגוניסטים לקולטן לסרוטונין , מיגרנה, לטיפול
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סומאטריפטאן היא תרופה מדור חדש לטיפול במיגרנה. היא בעלת מבנה כימי דומה לזה של סרוטונין, הפועלת באופן סלקטיבי על קבוצה מסוימת של קולטנים לסרוטונין מסוג 5HT-1 וגורמת לכיווץ כלי הדם במוח. החוקרים חושבים שפעולה זו אחראית להקלה על כאב הראש. לעומת תרופות אחרות, תרופה זו יעילה גם אם לוקחים אותה בשלב מאוחר יותר של הכאב.

תגובה עם תרופות אחרות: [ארגוטאמין]: אין לקחת שתי תרופות אלה יחד בגלל הסכנה לזרימת הדם. יש לחכות 24 שעות בין נטילת שתי התרופות. [מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: עשויים להגביר את תופעות הלוואי של סומאטריפטאן. לא רצוי לתת תרופות אלה יחד. [נוגדי דיכאון מסוג SSRI, כמו פלואוקסטין, פלובוקסאמין, סרטראלין]: במקרים נדירים דווח על חוסר קואורדינציה וחולשה במתן משולב עם סומאטריפטאן.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות, טבליות, תרסיס לאף.תדירות וזמן נטילה: טבליות: יש לקחת עם התחלת הכאב. ניתן לקחת מנה נוספת כעבור שעתיים. זריקות: זריקה אחת בתחילת ההתקף.טווח המינון: טבליות: 25-300 מ"ג ביום. זריקות: 6-12 מ"ג ביום.תחילת השפעה: טבליות: 30 דקות. זריקות: 10-15 דקות.משך השפעה: טבליות: 2-4 שעות. זריקות: שעתיים.תזונה: אין הגבלות מיוחדות. גבינה צהובה, יין ושוקולד עשויים להשרות התקף מיגרנה או להחמירו בחלק מהחולים.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני חשיפה לאור ישיר.מנה שנשכחה: אם הכאב נמשך ניתן לקחת כעת.הפסקת התרופה: להפסיק את השימוש כשההתקף חולף.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בסומאטריפטאן לתקופה ממושכת, אלא רק לטיפול בהתקף חריף.ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש לדווח למרדים או למנתח לפחות שבועיים לפני הניתוח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת לב, מחלה פסיכיאטרית, מחלת עצבים, חרדה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

בזמן השימוש בסומאטריפטאן עלולות להופיע התופעות הבאות: תחושת עקצוץ, תחושת חום, כבדות, סחרחורת, בחילה, הקאה, חולשה, הסמקה, עייפות, נמנום או עלייה זמנית בלחץ הדם. באם תופעות אלו מתמשכות או מטרידות, יש לפנות לרופא. במקרה של תחושת לחץ, קשיון או כאב בחלקי גוף שונים, כולל בית החזה והגרון, יש להיוועץ עם הרופא לפני נטילת מנה נוספת. במידה ותופעות אלו מתמשכות או חזקות במיוחד יש להפסיק הטיפול. יתכנו תופעות נדירות כגון: רגישות יתר (היכולה להתבטא בקשיי נשימה, לחץ בחזה, פעימות לב חזקות ונפיחות עפעפיים, פנים ושפתיים או פריחה בעור), פרכוסים, דלקת במעי ותופעת רנו (המתאפיינת בחיוורון, גוון עור כחול וכאבים באצבעות, אוזניים, אף או לסת בתגובה לקור או לדחק).

שמות מסחריים

אימיטרקס Imitrex גלקסו סמית קליין סומטרידקס Sumatridex דקסל סומאטריפטן טבע Sumatriptane Teva טבע סומוול דוזפרו Sumavel dosepro צמל ביו-פרמה