סטרפטוקינאז

שייך לקבוצת:
תרופות להמסת קרישים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סטרפטוקינאז, אנזים המיוצר על-ידי חיידק הסטרפטוקוקוס, פועל על הפיברין שבקרישי דם, במיוחד בעורקי הלב והריאות, ומשמש להמסתם. כמו-כן משמש חומר זה להמסת הקרישים הנוצרים במיצדים (פיסטולות), כגון אלה המשמשים לדיאליזה של הכליות. סטרפטוקינאז פועל במהירות, והוא יעיל במיוחד להמסת קרישים חדשים. בדרך-כלל ניתן החומר בהזרקה תוך-ורידית, אך אפשר לתת אותו גם דרך צנתר המוחדר לתוך עורק. כאשר נותנים סטרפטוקינאז בשלבים המוקדמים של התקף לב להמסת קריש בעורקים הכליליים (תרומבוזיס), הוא מסוגל להפחית את מידת הנזק הנגרם לשריר הלב. מכיוון שדימום הוא תופעת לוואי שכיחה, הטיפול נעשה בהשגחה קפדנית. חשוב לדווח לרופא על טיפול קודם עם סטרפטוקינאז בגלל נטייה מוגברת לתופעות אלרגיות קשות בשימוש חוזר בתרופה.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי קרישה ותרופות נוגדות טסיות]: קיים סיכון מוגבר של דימום כאשר לוקחים תרופות אלה יחד עם סטרפטוקינאז. יש צורך בהגברת הניטור של קרישת הדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות. תדירות וזמן נטילה: בזריקה יחידה או בהזרקה ממושכת לאורך 12-72 שעות.טווח המינון: המינון נקבע באופן אינדיבידואלי על פי המצב והתגובה.תחילת השפעה: מייד כאשר הסטרפטוקינאז מגיע אל קריש הדם. הקריש מתחיל להתמוסס תוך דקות, וחלקו הגדול מומס תוך שעה-שעתיים.משך השפעה: ההשפעה נעלמת תוך דקות אחדות לאחר הפסקת התרופה.תזונה: אין הגבלות.אחסון: תרופה זו לא מחזיקים בבית בדרך כלל.מנה שנשכחה: לא סביר. תרופה זו ניתנת רק בבית חולים תחת השגה רפואית קפדנית.הפסקת התרופה: מפסיקים את התרופה כאשר הקריש נמס.מינון עודף: לא סביר,מכיוון שהטיפול נעשה תחת ניטור קפדני.

אזהרות

הריון: לא נעשו מחקרים בחיות מעבדה ובנשים הרות. אפשר לתת רק כשיש צורך חד משמעי. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: ניתן לקחת. אין עדות לסיכון לתינוק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לעולם אין להשתמש בתרופה זו לתקופה ממושכת.ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש לדווח למרדים או למנתח לפחות שבועיים לפני הניתוח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של כיב עיכולי, דימום, יתר לחץ דם, גידול במוח, ניתוח בחודש האחרון, לידה בחודש האחרון, זיהום בגרון, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

סטרפטוקינאז ניתן רק תחת השגחה קפדנית, תוך ניטור מקרוב של כל תופעות הלוואי, כך שכל אחר מהתסמינים המופיעים להלן יטופל במהירות.

שמות מסחריים

סטרפטאז Streptase ג'נמדיקס